Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Projelerde Hayata Geçti

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Yenilenebilir Enerji Kaynakları Projelerde Hayata Geçti fotoğrafı 0
 Yenilenebilir Enerji Kaynakları Projelerde Hayata Geçti fotoğrafı 1
 Yenilenebilir Enerji Kaynakları Projelerde Hayata Geçti fotoğrafı 2
 Yenilenebilir Enerji Kaynakları Projelerde Hayata Geçti fotoğrafı 3
 Yenilenebilir Enerji Kaynakları Projelerde Hayata Geçti fotoğrafı 4
 Yenilenebilir Enerji Kaynakları Projelerde Hayata Geçti fotoğrafı 5
 Yenilenebilir Enerji Kaynakları Projelerde Hayata Geçti fotoğrafı 6

Karbondioksit salımını azaltmak yenilenebilir ve temiz kaynakları kullanımını özendirmek için işbirliği 
Avrupa Birliği Komisyonu bünyesinde oluşturulan ve temel amacı karbondioksit gazı azaltılmış ve küresel ısınmayla savaşan bir dünya için yenilenebilir ve temiz kaynakların kullanımını özendirmek ve desteklemek olan Başkanlar Sözleşmesi’ne (Covenant of Mayors- CoM) 2015 yılında taraf olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, sözleşme gereği yereldeki tüm paydaşlarla birlikte 2020 yılına kadar sera gazı salımını en az yüzde 20 azaltmayı taahhüt etmişti. İzmir’in yerel yönetimi, elektrikli otobüslerin sayısının artması ve raylı sistem yatırımlarıyla birlikte fosil yakıt kullanımına bağlı karbon salımının önemli ölçüde azalmasını öngörüyor. Ayrıca bütçede ciddi bir pa y alan yakıt, bakım, onarım ve işletme giderlerinin de güneş enerjisi santrallerinin hayata geçmesiyle büyük oranda düşürülmesi sağlanacak.

Yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kullanımına yönelik yatırımlar  büyüyor
Arıtma çamurlarının tesiste üretilen biyogazla kurutulduğu Çiğli Çamur Çürütme Kurutma Tesisi, Menderes’teki Solar Çamur Kurutma Tesisi, Ekrem Akurgal Yaşam Parkı’nın aydınlatmasını sağlamak amacıyla kurulan güneş enerjisi santrali daha önceki uygulamalarımızdı... Şimdi  Aşık Veysel Rekreasyon Alanı ve Buz Pisti, Seyrek Hayvan Barınağı, Ödemiş ve Bergama mezbahaları ile Aliağa İtfaiyesi ve Ilıca İlçe Terminali'nin enerji ihtiyacını güneş santralleri ile karşılanacak.  

Elektrikli otobüsler ve güneş enerjisi santrali
Hizmete alınan 20 adet Türkiye’nin toplu ulaşımda hizmet veren en büyük "tam elektrikli" otobüs filosunun elektriği de  ESHOT Genel Müdürlüğü'nün  Buca’daki atölye binalarının 10 bin m2 çatı alanında kurulan güneş enerjisi panellerinden elde ediliyor. 3 bin 680 adet fotovoltaik panelden oluşan güneş enerjisi santrali, yıllık yaklaşık 1.38 MW elektrik enerjisi elde ederken yine yılda 5 bin tonluk karbon salımının önüne geçiyor. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İZBETON, şantiyelerinde kendi ürettiği elektriği kullanacak. 
Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’nun çıkardığı Lisansız Yenilenebilir Enerji yönetmeliğinin ardından proje hazırlayan İZBETON, kuracağı 1 megawatt gücündeki rüzgar türbiniyle şantiyelerinde kullandığı elektriğin yüzde 50’sini karşılayacak. Rüzgar türbininin en verimli kullanılacağı yer için alan çalışmasına başlayan İZBETON,  rüzgar ölçümleri yapıldıktan sonra sistemin hayata geçmesi için start verecek. Kısa sürede tamamlanması hedeflenen projeyle yenilebilir ve sürdürülebilir enerji üretimi konusunda önemli bir adım atılmış alacak. 3 milyon 950 bin liraya mal olacak rüzgar türbiniyle İZBETON’un yıllık 1 milyon 440 bin TL’ye ulaşan elektrik tüketiminden 700 bin TL kar edeceği ve projenin yatırım maliyetini 5,5 yılda amorti edebileceği planlanıyor.  

Cadde, sokak, kıyı, otobüs durakları ve parklar ile çatı ve kamusal yüzeylerde eko- aydınlatma sistemleri 
Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’na güneş enerjisiyle çalışan aydınlatma direklerinin montajına başlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu uygulamayı kent merkezindeki park, yeşil alan, orta refüj ve otoparklara da yayıyor.

Kentteki 449 kavşaktaki 9 bine yakın  trafik ışıkları  yeni nesil LED lambalarla değiştirildi.  BUBu çalışmayla yüzde 90’a varan enerji tasarrufu sağladı. LED’li sistemle birlikte 1 yılda yaklaşık 5 milyon KW/H daha az enerji tüketildi. 

Eğitimlere Devam
Sağlıklı Kentler ve Temiz Enerji Müdürlüğü, okullarda bilinçlendirme çalışmaları sürüyor. Belediyemizin birçok faaliyetinde yenilenebilir enerji kullanılması yönünde çalışmalar destekleniyor.

Sürdürülebilir, yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı, çevrenin korunması, iklim değişikliği, bilinçli enerji kullanımı ve enerji verimliliği gibi konularda toplumu aydınlatmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla başlatılan “Küresel Isınma, Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Enerji Verimliliği” konulu eğitim projesi, 3 yıldır başarıyla uygulanıyor.
Büyükşehir Belediyesi ile Ege Orman Vakfı arasında yapılan protokol çerçevesinde Mart 2015’de başlayan projeyle, İzmir'in 30 ilçesindeki okulların 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine eğitim verildi.  Bugüne dek 197 okuldan 18 bin öğrenciye ulaşıldı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2018 yılında da devam edecek proje kapsamında eğitim verilen okullarda “Küresel Isınma, Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Enerji Verimliliği” kitapçığının yanı sıra tohumlu kalem, tohumlu kitap ayracı, rozet gibi sürpriz hediyeler de dağıtıyor.

Elektrikli araçlar için yeni şarj istasyonları 
İzmir Büyükşehir Belediyesi İzelman A.Ş.,  Alsancak Migros Katlı otoparkı, Fuar Kültürpark yeraltı otoparkı ve Konak Katlı Otopark'ta elektrikli araçlar için şarj istasyonu kurdu. Şarj istasyonlarından yararlanabilmek için otopark bedeli ödemek yeterli...