Erişilebilirlik Butonu
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss WhatsApp
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

11° hava durumu ikonu

Meslek Fabrikası Eğitimleri Sayfası

Sol Menü

Sayfa İçeriği

SOSYAL PROJELER DAİRESİ BAŞKANLIĞI
 
Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığının “Farklı kırılganlıklara sahip gruplar başta olmak üzere kentte destekleyici nitelikte sosyal ve ekonomik politikalar üreterek projeleri hayata geçirmek” ana fikrinden yola çıkarak; Meslek Fabrikası Şube Müdürlüğü “ Kentte özel gereksinim gösteren gruplar; işsizler, yeterli eğitim alamayanlar,  engelliler, kadınlar, çocuklar, gençler, yaşlılar, mülteciler vb. başta olmak üzere tüm toplum kesimlerine yönelik bilgilendirme, bilinçlendirme, yönlendirme, danışmanlık, kapasite geliştirme ve mesleki eğitim çalışmalarının yürütülmesini sağlar.
 
MESLEK FABRİKASI ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı Meslek Fabrikası Şube Müdürlüğü, İzmir’in ekonomik kalkınmasına, rekabet gücünün ve istihdamın artırılmasına, nitelikli insan kaynağının çeşitlendirilmesine yönelik projelerinden biri olmakla birlikte teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve sosyal girişimcilik faaliyetleri ile de örnek bir eğitim hareketidir.  
Meslek Fabrikası Şube Müdürlüğü; 2006 yılında İZMEB olarak kurulan, 2014 yılında Kent Koleji Şube Müdürlüğü adını alan ardından 2017 yılında MESLEK FABRİKASI olarak yapılanmıştır. 
Meslek Fabrikası Şube Müdürlüğü faaliyetleri, üç ana ayak üzerine oturmaktadır: “Mesleki ve Teknik Eğitim Faaliyetleri”, “İstihdamı Geliştirme ve Destekleme Faaliyetleri" , “Teknoloji, İnovasyon, Girişimcilik ve Sosyal Girişimcilik Faaliyetleri ”. 
 
Mesleki ve Teknik Eğitim Faaliyetleri
Yapısal işsizliğin temel nedeni olan mesleki bilgi ve beceri uyumsuzluğunun azaltılması ve istihdam dışı kalan beşeri kaynakların İzmir’in kalkınmasına yönlendirilebilmesi için öncelikle bireylerin işgücü piyasasında ihtiyaç duyulan niteliklerde donatılması gerektiği İzmir özelinde açıkça görülebilmektedir. Bu çerçevede; nitelik uyumsuzluğu nedeniyle özellikle anahtar sektörlerde karşılanamayan nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılamak; doğrudan istihdama yansıyacak ara eleman ihtiyacı bulunan sektör/branşlar ile talep edilen niteliklere odaklanarak (talep odaklı) ve yerel işgücü potansiyeline bağlı olmak kaydı ile sürekli güncellenerek (esnek) mesleki eğitim hizmetinin sağlanması, İzmir’de işgücü piyasasının taleplerinin güncel olarak izlenmesi eğitim-istihdam ilişkisi içinde rol alan kamu-özel-sivil toplum kuruluşlarının aynı amaç etrafında toplanması, uzun süreli işsizler, işsiz kadınlar, genç işsizler, göç edenler ve engelliler gibi kırılgan gruplara öncelik verilmesi, istihdamda yer almasına karşın değişen nitelik ihtiyacına adapte olamayan bireylere güncel yetkinlikler kazandırılması amaçlanarak sürdürülen bir eğitim modelidir. 
 
Kurs Merkezlerimiz 
Konak İlçesinde; Halkapınar, Yenişehir, Kadifekale, Mersinli ve Toros Kurs Merkezleri
Bornova İlçesinde; Bornova, Çamdibi, Evka-4 Kurs Merkezleri
Karşıyaka İlçesinde; Örnekköy Kurs Merkezi
Bayraklı İlçesinde; Bayraklı ve Gümüşpala Kurs Merkezleri 
Çiğli İlçesinde; Sasalı, Evka-2, Egekent Kurs Merkezleri
Buca İlçesinde; Evka-1 Kurs Merkezi, Sosyal Yaşam Kampüsü Masal Evi Mutfak Sınıfı
Gaziemir İlçesinde; Gaziemir Kurs Merkezi
Karabağlar İlçesinde; Karabağlar ve Limontepe Kurs Merkezi
Kemalpaşa İlçesinde; Kemalpaşa Kurs Merkezi
Narlıdere İlçesinde; Narlıdere Kurs Merkezi
Seferihisar İlçesinde;  Seferihisar, Ulamış, Ürkmez Kurs Merkezi
Tire İlçesinde; Tire Kurs Merkezi
Torbalı İlçesinde; Torbalı Kurs Merkezi
Urla İlçesinde; Urla Kurs Merkezi
Aliağa İlçesinde; Aliağa Kurs Merkezi
Menderes İlçesinde; Özdere Kurs Merkezi
Ödemiş İlçesinde; Ödemiş Kurs Merkezi
Balçova İlçesinde; İnciraltı Kurs Merkezi
 
Meslek Fabrikası Şube Müdürlüğü; 18 ilçede, 31 kurs merkezinde 75 branşta eğitimler planlamaktadır. Çalışmalarımıza yönelik detaylı bilgiye  www.ibbmeslekfabrikasi.com adresinden erişilebilmektedir.  
 
2022 Yılı İçerisinde Açılması Planlanan Kurs Merkezleri
Kınık Kurs Merkezi 
Çeşme Kurs Merkezi (Germiyan Köyü)
Menemen Kurs Merkezi
Kiraz Kurs Merkezi
Gürçeşme Kurs Merkezi
Bergama Kurs Merkezi
Bayındır Kurs Merkezi
 
Olmak üzere 7 farklı ilçede 7 Kurs Merkezi açılması planlanmaktadır.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi, ayrıca ‘Kırsalda Gelir Getirici Faaliyetlerin Desteklenmesi Çalışmaları’ kapsamında her ilçenin niteliklerine ait  geleneksel değerlerini istihdam ihtiyacı noktasında harmanlayarak alternatif oluşturmuştur. 
 
Seferihisar İlçesinde; Ulamış Kadın Emeği Evinde Turistik ve Hediyelik Eşya Yapımı  Ürkmez Kültür ve Sanat Gençlik Merkezinde Cam Süsleme ve İşleme kursu açılmıştır. 
Menderes İlçesinde; Bulgurca Köyünde Tekstil Atölyesinde Dikiş Kursu verilmektedir. 
Bergama İlçesinde; Bergama Kozak Yaylasında RURİTAGE Projesi kapsamında Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitimleri verilmiştir. 
Tire İlçesinde; Tire Kahrat Köyünde Şiş Örücülüğü Eldiven Örme, Turistik ve Hediyelik Eşya Yapımı kursu açılmıştır. 
Aliağa İlçesinde; Aliağa Kültür ve Sanat Merkezinde Yöresel Kilim Dokuma kursu düzenlenmiştir.  
Kemalpaşa İlçesinde; Kemalpaşa Belediyesine ait olan özel gereksinimli bireylere yönelik hizmet veren Mola Evinde Hafif Düzeyde Zihinsel Engeli olan bireyler için Keçeden Ürün Yapma eğitimi verilmiştir. 
 
Süreçte çeşitlik kazanacak bölgesel eğitimler, bulundukları lokasyonun kültürel özelliklerini ön plana taşıyarak gelire dönüşebilecek, aynı zamanda sektörel ihtiyaçlara cevap verebilecek dönemsel nitelikte olacaktır. 
 

 
Meslek Fabrikası İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hayat Boyu Öğrenme Bölümü başta olmak üzere İŞKUR, üniversiteler, meslek liseleri, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, İŞKUR İl Müdürlüğü ve diğer kamu kurum ve kuruluşları ile iş birliği protokolleri kapsamında çalışmalarını sürdürmektedir. 

 
İş Birliklerimiz
Liseler
Karabağlar Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 
Menemen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Gaziemir Şehit Serhat Sığnak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Torbalı Şehit Uzman Çavuş Harun Şenözüer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Mersinli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Habaş Hamdi Başaran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Ödemiş İlk Kurşun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Nevvar Salih-5 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Tire Mesleki Eğitim Merkezi
 
 Üniversiteler
Ege Üniversitesi Rektörlüğü İle Teknik Eleman Yetiştirme Eğitimi Alanında Düzenlenen İş Birliği Belgesi
İzmir Kavram Meslek Yüksek Okulu İle Düzenlenen İş Birliği Belgesi
 
  Diğer Kurum ve Kuruluşlar
Kemalpaşa Belediyesi İle Mesleki Kurs Planlama ve Masal Evi Oluşturma Amacıyla Düzenlenen İş Birliği Belgesi
Türkiye Kızılay Derneği İzmir Toplum Merkezi İle Yürütülecek Mesleki Eğitim Faaliyetlerine İlişkin İş Birliği Belgesi
Narlıdere Belediyesi İle Mesleki ve Teknik Kurs Planlama ve Gençlik Merkezi Oluşturma Amacıyla Düzenlenen İş Birliği Belgesi
Ödemiş Belediyesi İle Düzenlenen İş Birliği Belgesi
Çeşme Belediyesi İle Düzenlenen İş Birliği Belgesi
İzmir Aşçılar Derneği İle Sosyal Alandaki Hizmetlerin Yürütülmesine İlişkin İş Birliği Belgesi
İzmir Eğitim Kooperatifi ile Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (17 SKA) Doğrultusunda Yerel Ortaklıklar ve İş Birlikleri Oluşturarak İzmir Sosyal Girişimcilik Kapasitesini Geliştirme, Nitelikli Eğitimi Yaygınlaştırma Amacı ile Düzenlenen İş Birliği Belgesi
 
 
Teknoloji, İnovasyon, Girişimcilik ve Sosyal Girişimcilik Faaliyetleri
 
2018 yılı Ocak ayında kurulan Fabrikasyon Laboratuvarını da, (FabLab) çatısı altına alan FabrikaLab İzmir; 19 Mayıs 2020 tarihinde sosyal girişimciliği de bünyesine katarak FikrimİZ Birimi olarak yapılanmıştır. 


 
Teknoloji, inovasyon ve sosyal girişimcilik alanında çalışmalarımızın yürütüldüğü Tarihi Havagazı Gençlik Yerleşkesi’nde hizmet veren FikrimİZ Birimi kapsamında; üretime hevesli herkes, fikirlerine/projelerine ilişkin prototiplerini dijital ve geleneksel üretim tekniklerini içeren uluslararası fabrikasyon laboratuvarı ağına dahil olması sayesinde, dünyanın dört bir yanından projelere açık kaynak aracılığı ile erişebilmekte,  fabrikasyon laboratuvarını kullanarak üretebilmekte, tüketmek yerine üretmenin teşvik edildiği/farkındalığın sağlandığı workshoplara, söyleşilere ve dijital üretim tekniklerinin tanıtıldığı teknik gezilere katılım gösterebilmektedir. FikrimİZ Birimi’nde toplumsal dönüşüme esas sosyal sorunları çözmek adına görev edinen girişimcilere ortak çalışma alanı, mentör ve eğitim desteği verilmek üzere uygulamalar yapılmaktadır ve kısa vadede sosyal girişimcilik merkezi olarak faaliyet alanı geliştirilecektir.
 
 
İstihdamı Geliştirme ve Destekleme Faaliyetleri
 

 
İstihdamı Geliştirme ve Destekleme Birimimiz başta kadın ve genç işsizler olmak üzere İzmir'deki işsiz nüfusun iş gücüne katılımını desteklemek amacıyla İŞKUR, İl Milli Eğitim Hayat Boyu Öğrenme Bölümü, üniversiteler ve meslek liseleri, yerel yönetimler, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, üretici kooperatifleri ve daha birçok kurum ve kuruluş ile ortaklaşa çalışmalar ve projeler gerçekleştirilmektedir. 


 
Birimimiz kentimizin tüm aktörlerinin katılımıyla İzmir’e özgü bir istihdam politikasının geliştirilmesine katkıda bulunmak, başta kırılgan gruplar olmak üzere İzmir'deki işsiz nüfusun iş gücüne katılımını desteklemek, iş gücü yapısı ve sektörler bazında personel, eğitim, nitelik gibi ihtiyaçları belirlemek ve kamu, özel ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortak yürütülen çalışmaları hedef edilmiştir. İŞKUR ile belediyemiz arasında yapılan protokol gereğince İŞKUR Hizmet Noktası görevini de yerine getirmektedir. 
İstihdamı Geliştirme ve Destekleme Birimi, sektörün nitelikli işgücü ihtiyaçlarına göre açılan kurslarda büyük oranda başarıya ulaştığı gibi işe yönlendirmede ağırlıklı olarak sanayi ve hizmet sektörlerinde ara eleman istihdamına yönelik başarı sağlamaktadır.

 
İstihdamı Geliştirme ve Destekleme Birimi, sektörün nitelikli işgücü ihtiyaçlarına göre açılan kurslarda büyük oranda başarıya ulaştığı gibi işe yönlendirmede ağırlıklı olarak sanayi ve hizmet sektörlerinde ara eleman istihdamına yönelik başarı sağlamaktadır.