İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

10° hava durumu ikonu

Meslek Fabrikası Eğitimleri Sayfası

Sol Menü

Sayfa İçeriği


İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirli hemşehrilerinin istihdamına destek amaçlı çalışmalarına ilk olarak 2006 - 2014 yılları arasında Meslek Edindirme ve Beceri Kursları ile başladı ve 2014 yılında Meslek Fabrikası'nı hayata geçirdi.
 
İstihdama yönelim, sürekli güncellenen, yoğunlaştırılmış ve hedef odaklı kurslar, doğrudan istihdama yansıyacak, 'ara' eleman ihtiyacı bulunan sektörler ve branşlar gözetilerek; üniversiteler, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, Çalışma ve İş Kurumu İzmir İl Müdürlüğü ve diğer kamu kurum ve kuruluşları iş birliğiyle yürütülmektedir.
 
Meslek Fabrikası kurslarından; meslek edinmek isteyenler, uzun süreli işsizler, kadın işsizler, genç işsizler, engelli işsizler, diğer dezavantajlı gruplar, mesleğinde ilerlemek ve meslek değiştirmek isteyenler faydalanmaktadır.
 
Kendi işini yapmak isteyen girişimciler için de, KOSGEB onaylı girişimcilik kursları açılmaktadır.
 
Kurslardan bugüne değin kent merkezindeki 10 kurs merkezinde, 75 branşta açılan 2 bin 650 kursta, yaklaşık 70 bin kursiyer eğitim aldı.
 
Kırsalda Gelir Getirici Faaliyetlerin Desteklenmesi Çalışmaları’ ve 'Yarımada Kalkınma Stratejisi' kapsamında her ilçenin niteliklerine ve istihdam ihtiyacına yönelik kurslar düzenlemektedir.

İSTİHDAMI GELİŞTİRME VE DESTEKLEME BİRİMİ
 Meslek Fabrikası bünyesinde mesleki eğitimlerin istihdam ayağını güçlendirmek amacıyla, 2016 yılında ‘İstihdamı Geliştirme ve Destekleme Birimi’ kuruldu.
Bu bölüm, mesleki eğitimlerimizden mezun olan kursiyerlerimizi işgücü piyasası ile buluşturmak amacıyla, aynı zamanda İŞKUR hizmet noktası olarak da görev yapmaktadır. Kursiyerler, ilgili alanlarda işe yerleştiriliyor.
  
FABRİKALAB İZMİR
Hayalleri gerçeğe dönüştürecek yaratıcılık atölyeleri olan FabrikaLab İzmir, bilgisayar kontrollü aletlerle değişik ölçeklerde ve değişik malzemelerden hemen hemen her şeyi üretmeye olanak sağlayan atölyeler olarak Meslek Fabrikası'na kazandırılacak.
 
FabrikaLab İzmir, tasarım, sanat, zanaat, mühendislik ve girişimcilikte, profesyonel ya da amatör kişileri, ortak çalışma alanlarında bir araya getirerek işlerini paylaşabilecekleri bir alan olacak.
 
Detaylarla ilgili sitemizden bilgi alabilirsiniz.