Erişilebilirlik Butonu
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

10° hava durumu ikonu

Meslek Fabrikası Eğitimleri Sayfası

Sol Menü

Sayfa İçeriği

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirli hemşehrilerinin istihdamına destek amaçlı çalışmalarına ilk olarak 2006 - 2014 yılları arasında Meslek Edindirme ve Beceri Kursları ile başladı ve 2014 yılında Meslek Fabrikası'nı hayata geçirdi.
 
İstihdama yönelim, sürekli güncellenen, yoğunlaştırılmış ve hedef odaklı kurslar, doğrudan istihdama yansıyacak, 'ara' eleman ihtiyacı bulunan sektörler ve branşlar gözetilerek; üniversiteler, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, Çalışma ve İş Kurumu İzmir İl Müdürlüğü ve diğer kamu kurum ve kuruluşları iş birliğiyle yürütülmektedir.
 
Meslek Fabrikası kurslarından; meslek edinmek isteyenler, uzun süreli işsizler, kadın işsizler, genç işsizler, engelli işsizler, diğer dezavantajlı gruplar, mesleğinde ilerlemek ve meslek değiştirmek isteyenler faydalanmaktadır.
 
Kendi işini yapmak isteyen girişimciler için de, KOSGEB onaylı girişimcilik kursları açılmaktadır.
 
Kurslardan bugüne değin kent merkezindeki 23 kurs merkezinde (Bayraklı, Çamdibi, Egekent, Evka-1, Evka-2, Evka-4, Gaziemir, Gümüşpala, Halkapınar, Kadifekale, Karabağlar, Kemalpaşa, Limontepe, Narlıdere, Örnekköy, Özdere, Sasalı, Seferihisar, Torbalı, Tire, Toros, Urla, Ödemiş), 75 branşta açılan 3 bin 200 kursta, yaklaşık 90 bin kursiyer eğitim aldı.

Kırsalda Gelir Getirici Faaliyetlerin Desteklenmesi Çalışmaları’ ve 'Yarımada Kalkınma Stratejisi' kapsamında her ilçenin niteliklerine ve istihdam ihtiyacına yönelik kurslar düzenlemektedir.

İSTİHDAMI GELİŞTİRME VE DESTEKLEME BİRİMİ

Mesleki eğitimlerin istihdam ayağını güçlendirmek amacıyla kurulan “İstihdamı Geliştirme ve Destekleme Birimi” mesleki eğitimlerimizden mezun olan kursiyerlerimizi iş gücü piyasası ile buluşturmakta, aynı zamanda İŞKUR hizmet noktası olarak da görev yapmaktadır. Amaçları;

•          İzmir’e özgü bir istihdam politikasının geliştirilmesine katkıda bulunmak,

•          Başta dezavantajlı gruplar olmak üzere, İzmir’deki işsiz nüfusun iş gücüne katılımını desteklemek,

•          İş gücü yapısı ve sektörler bazında personel, eğitim, nitelik gibi ihtiyaçları belirlemek,

•          Kamu, özel ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortak çalışmalar yürütmektir.
  
FikrimİZ
FikrimİZ, İzmir ekonomisini yenilikçi ve girişimci bir ekosisteme kavuşturmak ve şehrin coğrafi karakterine yaslanarak geliştirmek amacıyla herkes için tam zamanlı, üretken ve yenilikçi bir iş ortamını sağlama ve yoksulluğun İzmir’deki her türlü şeklini azaltma hedefleriyle çalışan İzmir Büyükşehir Belediyesi birimlerinden biridir.

FikrimİZ, bünyesinde bulunan FabrikaLab İzmir’in sunmuş olduğu dijital üretim teknikleri ile tüketmek yerine türetmenin önemli olduğu vurgulanarak, toplumsal sorunları önceleyen sosyal etki yaratacak projelerin ve fikirlerin geliştirilmesine destek sağlanmaktadır. FabrikaLab İzmir, günümüz dünyasında herkesin bilime, inovatif tasarıma ve teknolojiye kucak açan bir anlayışla bir şeyler icat edip yaratabildiği, bir şeyleri değiştirebildiği ve herkesin kendini gerçekleştirebildiği bir mekan deneyimi sunmaktadır.

FikrimİZ’de toplumsal dönüşüme esas sosyal sorunları çözmeyi görev edinen girişimcilere ortak çalışma alanı, mentör ve eğitim desteği verilmek üzere pilot uygulamalar ve kamusal alan etkileşimini önceleyen sosyal girişimcilik, sosyal kooperatifler ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK) başta olmak üzere iş birliğine dayalı faaliyetler geliştirilmeye başlanmış olup bu konuları önceleyen etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

Detaylarla ilgili sitemizden bilgi alabilirsiniz.