Erişilebilirlik Butonu
TSE
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss WhatsApp
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

25° hava durumu ikonu

AKS 110 ve İtfaiye Sayfası

Sol Menü

Sayfa İçeriği


ACİL DURUMLAR
İzmir Büyükşehir Belediyesi Acil Kurtarma Sağlık Projesi AKS 110,  trafik kazası, yangın, deprem, heyelan, sel gibi ne zaman, nerede, nasıl olacağı, kaç kişiyi, ne şekilde etkileyeceği önceden bilinemeyen kaza ve doğal afetlerde acil kurtarma ve sağlık hizmeti vermek üzere kurulmuştur. Aşağıdaki acil durumlarda AKS 110’a ulaşmak için telefonla 110’u tuşlayınız.

YANGIN/PATLAMA
Yangın yerinin adresini, niteliğini (ev, depo, fabrika vb), mümkünse yangının nedenini, bulunduğunuz yerin telefonu ile isminizi bildiriniz.

TRAFİK KAZASI
AKS 110 ekipleri trafik kazalarında araçta sıkışmış yaralının çıkarılması için özel tekniğe ve donanıma sahiptir.
Acil Kurtarma ve sağlık hizmetinde temel prensip; bir bütün olarak hizmet vererek kazazedelerin özel teknik kurtarma yöntemi ile araçtan çıkarılıp, gerekli acil sağlık hizmetlerinin verilmesi ve yaralıların öncelik durumuna göre Trafik kazalarında araçta sıkışma, Trafik kazalarında araçta sıkışma, uygun sağlık kuruluşuna en kısa sürede ulaştırılmasıdır.

SU BASKINI
Su baskını ihbarlarınızı Itfaiye Müdürlüğü’nün 110 numaralı telefonuna bildirebilirsiniz.

DOĞAL AFETLER
AKS 110 sel baskını, deprem, göçük gibi afetlerde de yanınızdadır. 110 numarayı tuşlayarak gerekli bilgileri, ilgililere veriniz.

CAN KURTARMA
Yüksek binada mahsur kalma, bina çökmesi, denizde kurtarma, kuyuya düşme, asansörde mahsur kalma gibi acil durumlarda da AKS 110 hizmetinizdedir. İhbarlarınızda olay yerinin adresini, yer tarifini, olayın türünü, tehlikede olan kişi sayısını olabildiğince açık, net bildiriniz.
AKS 110 günün 24 saati, haftanın 7 günü kesintisiz hizmet vermektedir. Üç tuşla ulaşılır. Tel: 110

Yangın, doğal afet, trafik kazası, patlama (infilak) vb. kurtarma hizmetleri için 110 nolu telefonu aramanız ücretsizdir. Ücretsiz arama; cep telefonu ve ankesörlü telefonlardan kontörsüz yapılabilmektedir. Asılsız ihbarların zaman kaybı ve maddi zararlara neden olduğu unutulmamalıdır. Yangın söndürme ve her türlü kurtarma hizmetleri ile aşırı yağışlardaki su baskınlarındaki tahliye hizmetleri ücretsiz verilmektedir.
 

AFET KOORDİNASYON MERKEZİ
Olası doğal afetlere hazırlıklı olmak ve hasarlı bölgelere anında müdahale edilmesini sağlamak amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Toros Afet Koordinasyon Merkezi hizmete girdi.

Etkili bir afet yönetimi için kriz durumunun zamanında teşhisi, kriz durumlarında takip edilecek konuların önceden belirlenmesi ve kriz tedbirlerinin gecikmeden uygulamaya konulması gibi kritik öneme sahip konular ile afet anında kentte konuşlanacak birimleri ve krizi sağlıklı yönetmek amacıyla, başta Büyükşehir Belediye Başkanlığı olmak üzere, kentin üst düzey yöneticilerinin toplanacağı Afet Koordinasyon Merkezi, hem fiziksel, hem de teknolojik olarak herhangi bir afet durumunu yönetecek şekilde oluşturuldu.

 Afet Koordinasyon Merkezi

10 şiddetindeki depreme dayanıklı
Toros mevkiinde İtfaiye Eğitim Tesisleri’ndeki 315 metrekarelik alanda tek katlı olarak kurulan merkez, büyük toplantı salonu, tuvalet, ofis, mutfak ve dinlenme odaları olmak üzere 4 bölümden oluşuyor. 10 şiddetindeki depreme dayanıklı olarak inşa edilen Merkeze İzmir’in önemli 8 noktasından, İzmir Metro güvenlik kameralarından ve Balçova Mobese kameralarından görüntü aktarımı İzmirNet projesi üzerinden sağlanıyor.

İtfaiyemizin web sitesi
http://itfaiye.izmir.bel.tr/
İtfaiye Merkezleri Telefonları için tıklayınız (pdf)

İzmir İtfaiyesi Yangın ve Doğal Afet Eğitim Merkezi'nde (İYDEM) gerçekleştirilen eğitimler için  sayfayı ziyaret edebilirsiniz...

 
Kent genelinde afet sonrası acil toplanma alanları için İl Acil ve Afet Durum Kurumunun sayfası https://izmir.afad.gov.tr/ ziyaret ederek bilgi alınabilir.