Erişilebilirlik Butonu
TSE
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss WhatsApp
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

32° hava durumu ikonu

Yürüyüş Parkurları ve Dinlenme Alanları Sayfası

Sol Menü

Sayfa İçeriği

Konak İlçesi

Fuar  Kültürpark
Büyük kısmı yurtdışından getirilmiş 200'den fazla değerli ağaç ve çeşitli bitki türünün bulunduğu 421 bin m2  alanıyla Kültüpark;  1850 metrelik tartan pisti, yüzme havuzu, kapalı spor salonu, tenis kortu, nikah salonu ile 13.500 m2'lik alanda kurulu bir lunaparkı barındırıyor. Tartan koşu pisti Kültürpark Alanı çevresi boyunca spor giysi koşuluyla kullanılabilmektedir.
 Yıl içinde Basmane kapısı yakınındaki salonlarda kitap fuarı gibi kültürel etkinlikleri konuk eden Kültüpark’ta bulunan sosyal aktivite mekanlarından bazıları Atatürk Açıkhava Tiyatrosu, İsmet İnönü Sanat Merkezi, İzmir Sanat, Fuar Evlendirme Dairesi, Celal Atik Spor Salonu, Paraşüt Kulesi, Gençlik Tiyatrosu, Resim-Heykel Müzesi, Tarih ve Sanat Müzesi'dir.

Kordonboyu
Konak ile Alsancak limanı arasında yer alan günün her saatinde yararlanılan yeşil alanları, dinlenme ve oturma alanları, tartan pistli yürüyüş alanları ve bisiklet parkuru ve kara tarafında kafeteryaları bulunmaktadır.
 
Balçova İlçesi

Teleferik
Balçova son duraktan piknik alanına, pazartesi günleri hariç genel olarak 12.00 - 20.00 saatleri arası hizmet veren ücretli teleferik ile çıkılıyor.
Tepede, dinlenme ve gezinti amaçlı düzenlenmiş alanlar ile kafeteryalar restoran ve büfe bulunuyor. 
Teleferik işletmesinin periyodik bakım dönemleri Hemşehri İletişim Merkezi'nden kontrol edilmelidir.
 
İnciraltı Rekreasyon Alanı
İnciraltı Dalyanı'nı çevresiyle birlikte düzenlenen, yaklaşık 2 milyon metrekarelik İnciraltı Kent Ormanı, İzmirlilerin günün her saati kullandıkları, deniz ve yeşilin birleştiği bir ortamda spor, yürüyüş, gezinti ve piknik yapabildiği bir alanıdır.
İnciraltı Kent Ormanı'nda doğal taş, kaya ve tahtalarla oluşturulmuş dinlenme alanları, köprüler, yürüyüş ve bisiklet yolları bulunuyor. Kuşların barındığı ve yumurtladığı orman içindeki sulak alan, tel örgüyle koruma altına alınarak, Yenikale'den başlayan bisiklet ve yürüyüş yolu, sahilden İnciraltı Kent Ormanı'na bağlanarak, kıyı şeridi taş dizgi ile döşenmiş balıkçı barınağı korunmuştur.
 
Bornova - Bayraklı İlçesi
Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı
Bornova’daki 245 dönüm arazi üzerinde, Buz Sporları Salonu, amfi tiyatro, yürüyüş ve dinlence alanlarının bulunduğu Aşık Veysel Rekreasyon Alanı Bornova Kızılay Mahallesi'nde Bornova Pazar Yeri'nin yakınında yer alıyor.
 
Homeros Vadisi
Yaklaşık 7 kilometre uzunluğundaki vadi boyunca göletler ve su bentleri, ağaçlarla çevrili piknik alanlar, alanda doğayla uyumlu ahşap oturma yer alıyor. Homeros Vadisi,  yağışlı havalarda dere yatağındaki suyun akışının doğal taş bentlerle düzenlendiği piknik alanıdır.
 
Meles Deltası
Kent içerisinde 139 bin metrekare yeşil alanda gezi yolları, su kuşları için su havuzu ve dinlenme alanını içeren Meles Deltası; çevre düzenlemesi ile kentlinin kültür, sanat, dinlenme ve spor aktivitelerini gerçekleştirebildiği bir rekreasyon alanıdır.
 
Ord. Prof.Dr. Ekrem Akurgal Yaşam Parkı
Cengizhan Mahallesi’ndeki 90 dönümlük alanda, üç çocuk oyun alanı, kondisyon ve dinlenme alanları, kaykay ve paten pisti, 2  basketbol, suni çim futbol sahası ile tenis kortu  ile kafeterya, seyir terasları, piknik alanı, 1239 metrelik yürüyüş, 2103 metrelik koşu yolu, 146 araçlık açık otopark yer alıyor. Parkta ayrıca, 2 bin metrekarelik açık sergi alanı ile bir eğitim tesisi de bulunuyor.
 
Buca İlçesi

Buca Gölet
Buca Gölet, 167 Bin m2 alan üzerinde, balık restoran, et - fast food, amfi tiyatro, piknik alanı, gölet bar, hobi bahçeleri, kafeteryalar, seyir terasları, çocuk oyun setleri, market, hayvan padoku, otopark, piknik alanı, hobi bahçesi ve seyir terasları bulanan dinlenme rekreasyon alanıdır.
 
Buca Hasanağa Bahçesi
Yaklaşık 98 bin metrekarelik yeşil alanda,  piknik, çocuk oyun alanı, basket sahası, squash alanı, kondisyon sahası, koşu pisti ve tenis kortları ile otopark alanı bulunmaktadır.
 
Mevlana Mahallesi Rekreasyon Alanı
Buca'nın en yüksek yeri olan Tıngırtepe'deki Mevlana Heykeli’nin de yer aldığı, 20 dönümlük arazide, kafeterya, yürüyüş yolları ve oturma grupları yer almaktadır.
 
Buca Yedigöller
100 bin m2’lik yedi göllerde, kafeteryalar, restoranlar, gösteri merkezi, dinlenme ve oturma grupları, yürüme yolları, çiçekler ve palmiye ağaçlarıyla çevrelenmiş yeşil alanlar bulunuyor.
 
Çiğli İlçesi

İzmir Doğal Yaşam Parkı ve Sasalı Piknik Alanı
Çiğli Sasalı’da 425 bin metrekare alanda kurulu İzmir Doğal Yaşam Parkı’nda 138 türde 2600'den fazla hayvan ve 250'den fazla bitki türünü bünyesinde barındırıyor.
Hayvanları doğal ortamlarında rahatça izleyebildiği gezinti bantları, gözetleme kuleleri, gölet, çocuklar için manej, ahırlar ve kümes bölümlerinin bulunduğu oyun alanlarıyla çocuk hayvanat bahçesi, kuş ve sürüngenlerin bulunduğu tropik merkezin yanı sıra kafeteryalar bulunuyor.
 
İzmir Doğal Yaşam Parkı yakınındaki 750 bin metrekarelik yeşil alanıyla kentin akciğerleri niteliğindeki Sasalı Piknik Alanı; serin gölgesi, çam ormanı, yaşam parkuru, bisiklet yolu ile kent içindeki piknik alanı ihtiyacını karşılıyor.
 
Kuş Cenneti
Çamaltı Tuzlası sınırları içindeki, Kuş Cenneti ile 40 bin hektarlık yüzölçümlü Gediz Deltası, günümüz verileriyle 289 kuş türünün kaydedildiği, kışı da yüz bine var sayılarda su kuşunu konuk ediyor. İzmir Kuş Cenneti’nde 20 kilometrelik güzergahta bisiklet ve yürüyüş parkuru bulunuyor. Kuş Cenneti'nin tümü bisiklet ve akülü araçlarla gezilebiliyor.
Bostanlı Rekreasyon Alanı
Toplam 160 bin m2’lik alanı kapsayan kıyı bandı düzenleme kapsamında; yaklaşık 2 kilometrelik sahilde piknik alanları, amfi tiyatro, çocuk oyun alanları, basketbol, tenis ve paten sahaları, koşu ve bisiklet yolu ve meydanlar bulunuyor.
 
Mavişehir- Alaybey, Bayraklı – Meles Deltası, Kordon – İnciraltı, Sahilevleri ve Güzelbahçe sahil kesimi düzenlemesi kapsamında kentin tüm kıyı şeridi boyunca koşu yolu, yürüyüş parkuru, bisiklet yolu, kondisyon alanları, çocuk oyun alanlarının  yanı sıra belirli noktalarda basketbol, tenis, paten sahaları, kay-kay pistleri ve piknik alanları yer almaktadır. Örneğin Üçkuyular Feribot İskelesi ve Konak arasında yaklaşık 6,5 kmlik güzegah, sahil bandında yürüyüş ve bisiklete binme olanağı, kara tarafında ise kafeteryalarıyla gezinti ve yürüyüş alanıdır.

Son yıllarda yapımı tamamlanan Mavişehir Halk Park, Bornova Macera Parkı ve Şehit Üsteğmen Ömer Bozkurt Parkı, Bayraklı Şehit Polis Fethi Sekin Parkı, Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi parkı ile kent içerisinde semt ve mahallelerde bulunan parkların bir çoğunda tartan pist, yürüyüş parkuru ve kondisyon alanları yer almakta ve bu alanlar spor ve dinlenme amaçlı kullanılabilmektedir.