İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

Yürüyüş Parkurları ve Dinlenme Alanları Sayfası

Sol Menü

Sayfa İçeriği

Konak İlçesi

Fuar  Kültürpark
Büyük kısmı yurtdışından getirilmiş 200'den fazla değerli ağaç ve çeşitli bitki türünün bulunduğu 421 bin m2  alanıyla Kültüpark;  1850 metrelik tartan pisti, yüzme havuzu, kapalı spor salonu, tenis kortu, nikah salonu ile 13.500 m2'lik alanda kurulu bir lunaparkı barındırıyor. Tartan koşu pisti Kültürpark Alanı çevresi boyunca spor giysi koşuluyla kullanılabilmektedir.
 
Yıl içinde Basmane kapısı yakınındaki salonlarda kitap fuarı gibi kültürel etkinlikleri konuk eden Kültüpark’ta bulunan sosyal aktivite mekanlarından bazıları Atatürk Açıkhava Tiyatrosu, İsmet İnönü Sanat Merkezi, İzmir Sanat, Fuar Evlendirme Dairesi, Celal Atik Spor Salonu, Paraşüt Kulesi, Gençlik Tiyatrosu, Resim-Heykel Müzesi, Tarih ve Sanat Müzesi'dir. 
 
Balçova İlçesi
Teleferik
Balçova son duraktan piknik alanına, pazartesi günleri hariç genel olarak 10.00 - 22.00 saatleri arası hizmet veren ücretli teleferik ile çıkılıyor.
Tepede, dinlenme ve gezinti amaçlı düzenlenmiş alanlar ile kafeteryalar restoran ve büfe bulunuyor. Kış sezonunda kapanış saati değişiklik gösterebilir.
Teleferik işletmesinin bakım nedeniyle hizmet dışı kalıp kalmadığı Hemşehri İletişim Merkezi'nden kontrol edilmelidir. 
 
İnciraltı Rekreasyon Alanı
İnciraltı Dalyanı'nı çevresiyle birlikte düzenlenen, yaklaşık 2 milyon metrekarelik İnciraltı Kent Ormanı, İzmirlilerin günün her saati kullandıkları, deniz ve yeşilin birleştiği bir ortamda spor, yürüyüş, gezinti ve piknik yapabildiği bir alanıdır.
 
İnciraltı Kent Ormanı'nda doğal taş, kaya ve tahtalarla oluşturulmuş dinlenme alanları, köprüler, yürüyüş ve bisiklet yolları bulunuyor. Kuşların barındığı ve yumurtladığı orman içindeki sulak alan, tel örgüyle koruma altına alınarak, Yenikale'den başlayan bisiklet ve yürüyüş yolu, sahilden İnciraltı Kent Ormanı'na bağlanarak, kıyı şeridi taş dizgi ile döşenmiş balıkçı barınağı korunmuştur.
 

Bornova - Bayraklı İlçesi

Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı
Bornova’daki 245 dönüm arazi üzerinde, Buz Sporları Salonu, amfi tiyatro, yürüyüş ve dinlence alanlarının bulunduğu Aşık Veysel Rekreasyon Alanı Bornova Kızılay Mahallesi'nde Bornova Pazar Yeri'nin yakınında yer alıyor.
 
Homeros Vadisi
Yaklaşık 7 kilometre uzunluğundaki vadi boyunca göletler ve su bentleri, ağaçlarla çevrili piknik alanlar, alanda doğayla uyumlu ahşap oturma yer alıyor. Homeros Vadisi,  yağışlı havalarda dere yatağındaki suyun akışının doğal taş bentlerle düzenlendiği piknik alanıdır.
 
Meles Deltası 
Kent içerisinde 139 bin metrekare  yeşil alanda gezi yolları, su kuşları için  su havuzu ve dinlenme alanını içeren Meles Deltası; çevre düzenlemesi ile kentlinin kültür, sanat, dinlenme ve spor aktivitelerini gerçekleştirebildiği bir rekreasyon alanıdır.
 
Ord. Prof.Dr. Ekrem Akurgal Yaşam Parkı
Cengizhan Mahallesi’ndeki 90 dönümlük alanda, üç çocuk oyun alanı, kondisyon ve dinlenme alanları, kaykay ve paten pisti, 2  basketbol, suni çim futbol sahası ile tenis kortu  ile kafeterya, seyir terasları, piknik alanı, 1239 metrelik yürüyüş, 2103 metrelik koşu yolu, 146 araçlık açık otopark yeralıyor. Parkta ayrıca,  2 bin metrekarelik açık sergi alanı ile bir eğitim tesisi de bulunuyor.
 

Buca İlçesi

Buca Gölet
Buca Gölet, 167 Bin m2 alan üzerinde, balık restoran, et - fast food, amfi tiyatro, piknik alanı, gölet bar, hobi bahçeleri, kafeteryalar, seyir terasları, çocuk oyun setleri, market, hayvan padoku, otopark, piknik alanı, hobi bahçesi ve seyir terasları bulanan dinlenme rekreasyon alanıdır.
 
Buca Hasanağa Bahçesi
Yaklaşık 98  bin metrekarelik yeşil alanda,  piknik, çocuk oyun alanı, basket sahası, squash alanı, kondisyon sahası, koşu pisti ve tenis kortları ile otopark alanı bulunmaktadır. 
 
Mevlana Mahallesi Rekreasyon Alanı
Mevlana heykeli Buca'nın en yüksek yeri olan Tıngırtepe'de, 20 dönümlük arazide, kaidesiyle birlikte 25 mt yüksekliğinde yer almaktadır. Yamaçlarda semazenler yerleştirilen rekreasyon alanı içinde; kafeterya, yürüyüş yolları ve oturma grupları yer almaktadır.
 
Buca Yedigöller
100 bin m2’lik yedi göllerde, kafeteryalar, restoranlar, gösteri merkezi, dinlenme ve oturma grupları, yürüme yolları, çiçekler ve palmiye ağaçlarıyla çevrelenmiş yeşil alanlar bulunuyor. 
 

Çiğli İlçesi

İzmir Doğal Yaşam Parkı ve Sasalı Piknik Alanı
Çiğli Sasalı’da 425 bin metrekare alanda kurulu İzmir Doğal Yaşam Parkı’nda 125'den fazla türde 1500'e yakın hayvanı ve 250'den fazla bitki türünü bünyesinde barındırıyor.
Hayvanları doğal ortamlarında rahatça izleyebildiği gezinti bantları, gözetleme kuleleri, gölet, çocuklar için manej, ahırlar ve kümes bölümlerinin bulunduğu oyun alanlarıyla çocuk hayvanat bahçesi, kuş ve sürüngenlerin bulunduğu tropik merkezin yanı sıra kafeteryalar bulunuyor. 
 
İzmir Doğal Yaşam Parkı yakınındaki  750 bin metrekarelik yeşil alanıyla kentin akciğerleri niteliğindeki Sasalı Piknik Alanı; serin gölgesi, çam ormanı, yaşam parkuru, bisiklet yolu ile kent içindeki piknik alanı ihtiyacını karşılıyor. 
 
Kuş Cenneti
Çamaltı Tuzlası sınırları içindeki, Kuş Cenneti ile 40 bin hektarlık yüzölçümlü Gediz Deltası, günümüz verileriyle 289 kuş türünün kaydedildiği, kışı da yüz bine var sayılarda su kuşunu konuk ediyor. İzmir Kuş Cenneti’nde 20 kilometrelik güzergahta bisiklet ve yürüyüş parkuru bulunuyor. Kuş Cenneti'nin tümü bisiklet ve akülü araçlarla gezilebiliyor.
 
Bostanlı Rekreasyon Alanı
Toplam 160 bin m2’lik alanı kapsayan kıyı bandı düzenleme kapsamında; yaklaşık 2 kilometrelik sahilde piknik alanları, amfi tiyatro, çocuk oyun alanları, basketbol, tenis ve paten sahaları, koşu ve bisiklet yolu ve meydanlar bulunuyor.
 
Kordonboyu - Körfez Kıyı Şeridi
Konak ile Alsancak limanı arasında yer alan günün her saatinde yararlanılabilinen yeşil alanları, dinlenme ve oturma alanları, tartan pistli yürüyüş alanları ve bisiklet parkuru ve kara tarafında kafeteryaları bulunmaktadır.
 
Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, Bostanlı - Karşıyaka - Bayraklı Sahili ve Güzelbahçe Sahil Kesimi
Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, Üçkuyular Feribot İskelesi ve Konak arasında yaklaşık 6,5 kmlik, kara tarafında ve sahil bandında yürüyüş ve bisiklete binme olanağının yanı sıra kara tarafındaki kafeteryalarıyla gezinti ve yürüyüş alanıdır.
 
Altınyol sahil şeridi, Meles düzenlemesi ve Bayraklı İskelesi ile ardından Karşıyaka - Bostanlı arası sahil düzenlemesi kapsamında kentin tüm kıyı şeridi boyunca basketbol, tenis, paten sahaları, kay-kay pistleri, koşu yolu, yürüyüş parkuru, bisiklet yolu, kondisyon aletleri, ahşap çocuk oyun alanları ve piknik alanları yer almaktadır.

Kentimizde semt ve mahalle ölçeğinde yapımı gerçekleştirilen yeni nesil parkların bir çoğunda tartan pist, yürüyüş parkuru, kondisyon alanı ile yeşil alanlar spor ve dinlenme amaçlı kullanılabilir. Bu tür alanlara Mavişehir Halk Park, Bornova Macera Parkı, Bayraklı İzmir ve Şehit Fethi Sekin Parkı, Yüzbaşı Şerafettin Mahallesi Parkı örnekleri verilebilir.