Erişilebilirlik Butonu
TSE
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss WhatsApp
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

32° hava durumu ikonu

Maddi Destekler Sayfası

Sol Menü

Sayfa İçeriği

Nakdi Yardım
İhtiyaç sahibi engellilerimize gerekli koşulların yerine gelmiş olması halinde ramazan ve kurban bayramlarında İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlar Şube Müdürlüğü tarafından ayni ve nakdi yardımlar yapılmaktadır.
İhtiyaç sahipleri kurumumuzun gerekli bulduğu evraklarla birlikte dilekçelerini Buca Gürçeşme Huzurevi ve Konak Katlı Otopark altındaki danışma bürolarına teslim ederek yardım başvurusunda bulunabilir.

Ayrıntılı bilgiye 444 40 35 numaralı telefondan ulaşabilir.

Su Tüketiminde İndirim
Engelli bireyler için 20 m³ ‘e kadar olan su kullanımında %50 indirim uygulanmaktadır. 
5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 14.maddesi uyarınca %40 ve üzeri engeli bulunan bireyler Engelli Su Tarifesinden yararlanır. 
İndirimden yararlanabilmek için; ikamet edilen konutun aboneliğinin başvuru sahibinini üzerine kayıtlı olması gereklidir. Kayıtlı değilse öncelikle abonelik devir işlemi tamamlanmalıdır. Aboneliğin bağlı bulunduğu İzsu Genel Müdürlüğü'nün abne işleri hizmet birimine;
1) Konutun tapusu veya kiracı olunması halinde kira kontratı, (ikamet edilen adresteki abonelik indirimden yararlanır)
2) Sağlık raporu, 
3) Vukuatlı nüfus örneği, 
4) Adrese ait su faturası, 
5) Deprem sigortası poliçesi 
6) Vasisi olanlar için işlemleri yürütebileceklerine ilişkin mahkeme kararı ile başvurmaları halinde bu indirimden yararlanır.
Ayrıntılı bilgiye 293 22 06 numaralı telefondan ulaşılabilir.

Ücretsiz Erişilebilir Toplu Ulaşım Hizmeti
Engelli kimlik kartı olan tüm engelli bireyler için otobüs, vapur, metro ve tramvay ulaşımı ücretsizdir. 
Ulaşım hizmet noktaları, duraklar ve iskeleler engelli erişimine uygun dizayn edilmektedir.
ESHOT’un filosundaki  otobüsler 2015 yılından itibaren engelli erişimine uygun hale getirilmiştir.

Ücretsiz Yaz Spor Okulları
Engelli vatandaşlarımız, İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Yaz Spor Okulları’nın basketbol ve masa tenisi branşlarından,  yaz dönemlerinde ise cuma günleri Celal Atik Yüzme havuzunan yararlanmaktadır.  

Görme Engelliler Kent Rehberi
İzmir Büyükşehir Belediyesi Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü tarafından yetki alanımızdaki yaklaşık 15000 önemli yer bilgisi, otobüs durak bilgileri ile günlük nöbetçi eczane bilgilerinin, mobil telefonlara kurulabilen açık kaynak kodlu ücretsiz “Loadstone GPS Programı”nda kullanılmasına yönelik hazırlanan “Görme Engelliler İçin Kent Rehberi” hizmet vermektedir. 

Evde Sağlık Ve Bakım Hizmeti
Toplum Sağlığı Daire Başkanlığımıza bağlı Sağlıklı Yaşam ve Evde Bakım Şube Müdürlüğümüzün Evde Sağlık ve Bakım Hizmetleri Kapsamında, İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırlarında yaşayan, hizmet almak için müracaat etmiş veya ihbar edilmiş olan, sosyo-ekonomik yoksulluk ve yoksunluk içinde bulunan, günlük yasam faaliyetlerini tek başınasürdüremeyen hasta, yaslı ve engelli ihtiyaç sahibi kişilere;
• Yara bakım
• Psikolojik destek
• Kişisel bakım
• Ev temizliği
• Fizik tedavi hizmeti verilmektedir.

Bu  hizmetlere ihtiyaç duyan kişilerin evine bir doktor ve bir sosyologdan oluşan ilk değerlendirme ekibi yönlendirilmektedir.