İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

hava durumu ikonu

Karar Özetleri Sayfası

Sol Menü

Sayfa İçeriği

 
T.C.
İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI
Yazı İşleri ve Kararlar Dairesi Başkanlığı – Meclis Şube Müdürlüğü
 
Sayı   : 97509404-301.05.01-126 31/12/2020                                    
Konu : Karar Özeti İlanı
 
DUYURU
 
          İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinin, 18/12/2020 tarihinde; saat 16.00’da, Mithatpaşa Caddesi, Mehmet Ali Akman Mahallesi, No:1087 Konak/İZMİR (Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi) adresinde, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun 13. maddesi gereğince yapılan 2020 Yılı Aralık Ayı Olağan Toplantısı III. Birleşiminde alınan Meclis Kararlarına ilişkin Karar Özetleri; 5393 sayılı Belediye Kanununun 23. maddesi hükümleri doğrultusunda aşağıda sunulmuştur.
            
           Sayın halkımıza duyurulur.


                                                                  Mustafa Tunç SOYER 
                                                        İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı

 
T.C.
İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
2020 YILI ARALIK AYI TOPLANTISI III. BİRLEŞİMİ
MECLİS GÜNDEMİ VE KARAR ÖZETİ
  
 Gündem No   : 97509404-301.03-12/3                                                    Toplantı Tarihi    :  18/12/2020 
 Toplantı Yeri  : Mithatpaşa Caddesi, Mehmet Ali Akman Mahallesi        Toplantı Saati       : 16.00
                            No:1087 Konak/İZMİR 
                            (Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi)

I. BAŞKAN TARAFINDAN MECLİSİN AÇILIŞI
II. BAŞKANLIK MAKAMINCA GÜNDEME EKLENEN ÖNERGELERİN GÖRÜŞÜLMESİ
1. Güzelbahçe Belediye Meclisinin; İçişleri Bakanlığı'na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİ) tarafından adresin sözel olarak tutulduğu Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT) ile ilişkili Adres Kayıt Sistemi (AKS), Temmuz 2019 tarihi itibarıyla İlimizde kullanıma kapatılarak adresin konuma dayalı olarak tutulduğu Mekânsal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) uygulaması doğrultusunda, Güzelbahçe İlçe Belediyesince diğer ilçelerle komşuluk ilişkisi bulunmayan kendi iç mahalleleri olan Atatürk, Çelebi, Kahramandere, Küçükkaya, Mustafa Kemal Paşa ve Yalı Mahalle sınırları sayısal (TUREF koordinat sisteminde) olarak belirlenmiş ve belirlenen bu sayısal mahalle sınırlarına yönelik, 05/08/2020 tarihli ve 38 sayılı Kararının görüşülmesi. (Harita ve Cbs Dai.Bşk.E.278029),
Hukuk Komisyonuna Havale Edildi. 
2. Narlıdere Belediye Meclisinin; İçişleri Bakanlığı'na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİ) tarafından adresin sözel olarak tutulduğu Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT) ile ilişkili Adres Kayıt Sistemi (AKS), Temmuz 2019 tarihi itibarıyla İlimizde kullanıma kapatılarak adresin konuma dayalı olarak tutulduğu Mekânsal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) uygulaması doğrultusunda, Narlıdere İlçe Belediyesince diğer ilçelerle komşuluk ilişkisi bulunmayan kendi iç mahalleleri olan Altıevler, Atatürk, Çamtepe, Çatalkaya, Narlı ve Yenikale Mahalle sınırları sayısal (TUREF koordinat sisteminde) olarak belirlenmiş ve belirlenen bu sayısal mahalle sınırlarına yönelik, 02/11/2020 tarihli ve 102 sayılı Kararının görüşülmesi. (Harita ve Cbs Dai.Bşk.E.278032)
Hukuk Komisyonuna Havale Edildi.
3. Balçova Belediye Meclisinin; İçişleri Bakanlığı'na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİ) tarafından adresin sözel olarak tutulduğu Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT) ile ilişkili Adres Kayıt Sistemi (AKS), Temmuz 2019 tarihi itibarıyla İlimizde kullanıma kapatılarak adresin konuma dayalı olarak tutulduğu Mekânsal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) uygulaması doğrultusunda, Balçova İlçe Belediyesince diğer ilçelerle komşuluk ilişkisi bulunmayan kendi iç mahalleleri olan Fevzi Çakmak ve Onur Mahalle sınırları sayısal (TUREF koordinat sisteminde) olarak belirlenmiş ve belirlenen bu sayısal mahalle sınırlarına yönelik, 10/08/2020 tarihli ve 47 sayılı Kararının görüşülmesi. (Harita ve Cbs Dai.Bşk.E.278034)
Hukuk Komisyonuna Havale Edildi.
4. Dikili Belediye Meclisinin; İçişleri Bakanlığı'na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİ) tarafından adresin sözel olarak tutulduğu Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT) ile ilişkili Adres Kayıt Sistemi (AKS), Temmuz 2019 tarihi itibarıyla İlimizde kullanıma kapatılarak adresin konuma dayalı olarak tutulduğu Mekânsal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) uygulaması doğrultusunda, Dikili İlçe Belediyesince diğer ilçelerle komşuluk ilişkisi bulunmayan kendi iç mahalleleri olan Bademli, Bahçeli, Cumhuriyet, Deliktaş, Denizköy, Esentepe, Gazipaşa, İslamlar, Kabakum, Katıralanı, Kıroba, Kızılçukur, Merdivenli, Nebiler, Salihler, Salimbey, Uzunburun, Yahşibey ve Yaylayurt Mahalle sınırları sayısal (TUREF koordinat sisteminde) olarak belirlenmiş ve belirlenen bu sayısal mahalle sınırlarına yönelik, 07/10/2020 tarihli ve 162 sayılı Kararının görüşülmesi. (Harita ve Cbs Dai.Bşk.E.278035)
Hukuk Komisyonuna Havale Edildi.
5. Seferihisar Belediye Meclisinin; İçişleri Bakanlığı'na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİ) tarafından adresin sözel olarak tutulduğu Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT) ile ilişkili Adres Kayıt Sistemi (AKS), Temmuz 2019 tarihi itibarıyla İlimizde kullanıma kapatılarak adresin konuma dayalı olarak tutulduğu Mekânsal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) uygulaması doğrultusunda, Seferihisar İlçe Belediyesince diğer ilçelerle komşuluk ilişkisi bulunmayan kendi iç mahalleleri olan Atatürk, Camikebir, Cumhuriyet, Çolak İbrahim Bey, Hıdırlık, Kavakdere, Sığacık, Tepecik ve Turabiye Mahalle sınırları sayısal (TUREF koordinat sisteminde) olarak belirlenmiş ve belirlenen bu sayısal mahalle sınırlarına yönelik, 10/07/2020 tarihli ve 48 sayılı Kararının görüşülmesi. (Harita ve Cbs Dai.Bşk.E.278036)
Hukuk Komisyonuna Havale Edildi.
6. Karabağlar Belediye Meclisinin; İçişleri Bakanlığı'na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİ) tarafından adresin sözel olarak tutulduğu Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT) ile ilişkili Adres Kayıt Sistemi (AKS), Temmuz 2019 tarihi itibarıyla İlimizde kullanıma kapatılarak adresin konuma dayalı olarak tutulduğu Mekânsal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) uygulaması doğrultusunda, Karabağlar İlçe Belediyesince diğer ilçelerle komşuluk ilişkisi bulunmayan kendi iç mahalleleri olan Adnan Süvari, Ali Fuat Cebesoy, Bahriye Üçok, Barış, Bozyaka, Doğanay, General Kazım Özalp, Gülyaka, Kazım Karabekir, Limontepe, Maliyeciler, Metin Oktay, Refet Bele, Reis, Salih Omurtak, Sarıyer, Selvili, Sevgi, Şehitler, Tahsin Yazıcı, Uğur Mumcu, Umut, Vatan, Yunus Emre ve Yurdoğlu Mahalle sınırları sayısal (TUREF koordinat sisteminde) olarak belirlenmiş ve belirlenen bu sayısal mahalle sınırlarına yönelik, 05/10/2020 tarihli ve 95/2020 sayılı Kararının görüşülmesi. (Harita ve Cbs Dai.Bşk.E.278038)
Hukuk Komisyonuna Havale Edildi.
7. Belediyemizce verilecek hizmetlerin aksamadan sorunsuz ve daha kısa sürede yerine getirilebilmesi amacıyla, mülkiyeti Bergama Belediyesine ait, Kadıköy Mahallesi, 42 no’lu parselde kayıtlı 10.800,00 m² yüzölçümlü taşınmazın, 356.400,00-TL bedel ile Belediyemiz adına devir edilmesi hususunun görüşülmesi. (Emlak Yön.Dai.Bşk.E.277848)
Hukuk – Plan ve Bütçe Komisyonlarına Havale Edildi.
8. Çiğli Belediye Başkanlığının talebi doğrultusunda, mülkiyeti Belediyemize ait; Küçükçiğli Mahallesi, 22677 ada, 1 no’lu taşınmazın, önerge eki Protokol hükümleri kapsamında, üzerine kalıcı yapı yapmamak koşulu ile “Açık Pazar Yeri” olarak kullanılmak üzere, 3 yıl süreli ve bedelsiz olarak Çiğli Belediyesi adına tahsis edilmesi hususunun görüşülmesi. (Emlak Yön.Dai.Bşk.E.277846)
Hukuk – Plan ve Bütçe Komisyonlarına Havale Edildi.
9. 15/10/2020 tarihinde süresi sona eren, Konak ilçesi, Kahramanlar Mahallesi, 1919 ada, 102 parselde bulunan, Kahramanlar Mahallesi, 1424 Sokak No:21 Konak/İZMİR adresli Kahramanlar Katlı Otoparkın, işletme hakkının Belediyemiz Meclisimizce belirlenecek süre ve bedel ile  önerge eki Protokol hükümleri doğrultusunda, İZELMAN A.Ş’ye devri hususunun görüşülmesi. (Emlak Yön.Dai.Bşk.E.277845)
Hukuk – Plan ve Bütçe – Şirketler Komisyonlarına Havale Edildi. 
10. Kemalpaşa Belediye Başkanlığının talebi doğrultusunda, mülkiyeti Belediyemize ait Bağyurdu Mahallesi, 5778 no’lu parselin, Kemalpaşa Belediye Başkanlığınca “Kontinü Sistem Zeytinyağı Çıkarma Tesisi” olarak kullanılmasına yönelik, 10 yıl süre ile bedelsiz tahsis edilmesi hususunun görüşülmesi. (Emlak Yön.Dai.Bşk.E.277855)
Hukuk – Plan ve Bütçe Komisyonlarına Havale Edildi. 
11. Mersin’de 12-13 Aralık 2020 tarihlerinde düzenlenen Avrupa Jimnastik Şampiyonası’nda takım halinde gümüş madalya kazanan milli takım sporcularımız; İbrahim ÇOLAK, Ferhat ARICAN, Ahmet ÖNDER, Ümit ŞAMİLOĞLU, Abdelrahman ELGEMAL’e ve antrenörleri Yılmaz GÖKTEKİN’e 2’şer adet ata altın verilmesi, ayrıca aynı şampiyonada bireysel olarak altın madalya kazanarak Avrupa Şampiyonu olan İbrahim ÇOLAK ve Ferhat ARICAN ile antrenörleri Yılmaz GÖKTEKİN’e 3’er adet ata altın verilmesi hususunun görüşülmesi. (Gençlik ve Spor Dai.Bşk.E.277856)
Plan ve Bütçe – Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonlarına Havale Edildi. 
12. Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığına bağlı Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından 14/09/2020 tarihli ve 05.686 sayılı alınan Kararı ile Güzelbahçe Belediyesi, Ödemiş Belediyesi, Beydağ Belediyesi, Selçuk Belediyesi, Bayındır Belediyesi, Torbalı Belediyesi, Menemen Belediyesi, Kemalpaşa Belediyesi, Kiraz Belediyesi, Menderes Belediyesi, Çeşme Belediyesi ve Karaburun Belediyesine toplam 12 (on iki) Adet Engelli Nakil Araçlarının alınıp hibe edilmesine karar verilmiş olup; bu kapsamda Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğünün talebi olan 12 (on iki) adet Engelli Nakil aracının 2021 Yılı T-Cetveline eklenerek Makine İkmal Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı Makine İkmal Şube Müdürlüğümüzün 856.06.1.4.01 Kara Taşıtı Alımları bütçe kodundan satın alınması hususunun görüşülmesi. (Makine İkm. Bak. ve On.Dai.Bşk.E.277841)
Plan ve Bütçe Komisyonuna Havale Edildi.
13. Emlak Yönetimi Dairesi Başkanlığının talebi doğrultusunda; Aile ve Çocuk Hizmetleri Şube Müdürlüğü'ne bağlı "Çocuk Belediyesi" olarak hizmet vermesi amacıyla mülkiyeti Seferihisar Belediyesine ait olan, yürürlükteki 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planında "Sosyo Kültürel Tesis Alanı" kullanımına isabet eden, Camikebir Mahallesi, 765 ada, 7 parselin kamulaştırılması amacıyla Belediyemizin 2015-2020 Yıllarını kapsayan 9. Beş Yıllık İmar Programına ek olarak alınması hususunun görüşülmesi. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.278026)
Aile ve Çocuk – İmar ve Bayındırlık Komisyonuna Havale Edildi. 
14. Aliağa ilçesi, Kültür Mahallesi, Sakin Sokağın kuzeyinde kalan bölgeye yönelik, 1/5000 ölçekli Aliağa Merkez Nazım İmar Planı İlavesi önerisi ile birlikte değerlendirilmek üzere hazırlanan, 1/25.000 ölçekli İzmir Büyükşehir Bütünü Çevre Düzeni Planı Değişiklik önerisi. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.277853) 
İmar ve Bayındırlık Komisyonuna Havale Edildi. 
15. Mülkiyeti Buca Belediyesine ait; Kocatepe Mahallesi, 50104 adada bulunan mülkiyet sorunu nedeniyle ve nazım imar planında B.H.A. (Belediye Hizmet Alanı) kullanım kararında kalan, 50001 ada 2 ve 3 parsellerin 5000 m²’lik kısmının “Konut Alanı” olarak ayrılmasına yönelik hazırlanan, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği önerisi. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.278039)
İmar ve Bayındırlık Komisyonuna Havale Edildi. 
16. Konak Belediye Meclisinin; 04/08/2020 tarihli ve 98/2020 Kararı ile uygun görülen; 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planı Değişikliği önerisi dikkate alınarak, Yıldız Mahallesi, 23M4C pafta, 122 ada 22 parselin, yürürlükteki 1/5000 ölçekli Konak-Kemeraltı ve Çevresi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planındaki ‘Konut Alanı' Kullanım Kararının ‘İlköğretim Tesis Alanı’ olarak belirlenmesine yönelik hazırlanan, 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Değişikliği Önerisinin ve Plan Raporunun, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu doğrultusunda işlem yapılmak üzere görüşülmesi.  (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.278042)
İmar ve Bayındırlık – Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonlarına Havale Edildi. 
17. Konak ilçesi, Mimar Sinan Mahallesi, "2.Derece Doğal Sit + Tarihsel Sit Alanı" olarak tescilli Kültürpark Alanına ilişkin İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinin 15/02/2019 tarihli ve 05.152 sayılı Kararı ile uygun bulunan, ancak Fuar-Kültürpark alanının kullanımı ve geleceğine yönelik Belediyemizce düzenlenen arama konferansının yanı sıra ilgili sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarının görüş ve önerileri çerçevesinde yeniden düzenlenen 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve Plan Raporu önerisinin, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ve 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi doğrultusunda işlem yapılmak üzere görüşülmesi ile İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinin 15/02/2019 tarihli ve 05.152 sayılı Kararının iptali hususu. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.278027)
İmar ve Bayındırlık – Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonlarına Havale Edildi. 
18. Belediye Meclisimizin; 14/10/2019 tarihli ve 05.850 sayılı Kararı ile uygun görülen; 1/5000 ölçekli Aliağa Merkez Nazım İmar Planı Revizyonu ve İlavesi ile bütünleşen, Aliağa ilçesi, Kültür Mahallesi, Sakin Sokağın kuzeyinde kalan bölgeye ilişkin yürürlükteki 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı ve mevcut yapılaşmalar dikkate alınarak Belediye Başkanlığımızca hazırlanan, 1/5000 ölçekli Aliağa Merkez Nazım İmar Planı İlavesi önerisi. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.277852)
İmar ve Bayındırlık – Çevre ve Sağlık Komisyonuna Havale Edildi. 
19. Bergama Belediye Meclisinin; 06/08/2020 tarihli ve 20/65 sayılı Kararı ile uygun görülen; Sarıcalar Mahallesi, 109 ada, 169 Parselde (eski 2099 Parsel) Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dayalı Üretim Tesis Alanı (Güneş Enerjisi Santrali) yapılmak amacıyla, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı önerisi ile 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı önerisi. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.277849)
İmar ve Bayındırlık – Çevre ve Sağlık Komisyonuna Havale Edildi. 
20. Konak Belediye Meclisinin 01/09/2020 tarihli, 125/2020 sayılı Kararı ile uygun görülen; İsmet Kaptan Mahallesi, tescilli 1023 ada, 1, 2, 6, 7, 8, 9 ve 10 parsellerin tescil gösteriminin işlenmesi ve söz konusu parsellerin koruma alanının 1022 ada 23 parsel, 1024 ada 12 parsel ve 1025 ada 15 parseli kapsayacak şekilde belirlenmesine ve tescilli parsellerin imar hatlarının düzenlenmesine yönelik, 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği önerisinin, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu doğrultusunda işlem yapılmak üzere görüşülmesi. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.278060)
İmar ve Bayındırlık – Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonlarına Havale Edildi. 
21. Konak Belediye Meclisinin; 01/09/2020 tarihli ve 126/2020 sayılı Kararı ile uygun görülen; Mithatpaşa Mahallesi, 725 ada, 13, 14, 15 parseller, 726 ada 4, 5, 6, 7, 16, 18, 19 parseller, 730 ada 3, 4, 5 parseller, 731 ada 7 parsel, 734 ada, 14 ve 16 parsellerin tescil gösteriminin işlenmesi, söz konusu parsellerin koruma alanının Çankaya Mahallesi, 792 ada 1 ve 58 parselleri, Mithatpaşa Mahallesi, 734 ada 1, 2, 3, 6, 13, 15 ve 18 parselleri, 732 ada 30 ve 31 parselleri, 731 ada 1 ve 6 parselleri, 730 ada 1, 2, 8, 9, 10 ve 11 parselleri, 726 ada 1, 3, 8, 9, 12, 15, 17, 20, 21 ve 23 parselleri, 725 ada 16 ve 36 parselleri ve 2326 ada 1 parseli kapsayacak şekilde belirlenmesine ve 734 ada 14 ve 16 parsellerde yer alan tescilli taşınmazların imar hattının yeniden düzenlenmesine yönelik, 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği önerisinin, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu doğrultusunda işlem yapılmak üzere görüşülmesi. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.278043)
İmar ve Bayındırlık – Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonlarına Havale Edildi. 
22. Konak ilçesi, Mimar Sinan Mahallesi, "2.Derece Doğal Sit + Tarihsel Sit Alanı" olarak tescilli Kültürpark Alanı'na ilişkin İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinin 15/02/2019 tarihli ve 05.160 sayılı Kararı ile uygun bulunan, ancak Fuar-Kültürpark alanının kullanımı ve geleceğine yönelik Belediyemizce düzenlenen arama konferansının yanı sıra ilgili sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarının görüş ve önerileri çerçevesinde yeniden düzenlenen 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı ve Plan Raporu önerisinin, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ve 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi doğrultusunda işlem yapılmak üzere görüşülmesi ile İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinin 15/02/2019 tarihli ve 05.160 sayılı Kararının iptali hususu. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.278028)
Çevre ve Sağlık – Hukuk – Kent Konseyi –  Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor – İmar ve Bayındırlık – Turizm ve Fuarcılık Komisyonlarına Havale Edildi. 
23. Aliağa Belediye Meclisinin; 09/07/2020 tarihli ve 126 sayılı Kararı ile uygun görülen; Horozgediği Mahallesi, 1/1000 ölçekli İlave ve Revizyon Uygulama İmar Planı önerisi ile yine aynı Meclis Kararı ile uygun görülen; Horozgediği Mahallesi, 1. ve 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı önerilerinin incelenerek, Horozgediği Mahallesi, 1/1000 ölçekli İlave ve Revizyon Uygulama İmar Planı önerisinin, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun 7/b maddesi uyarınca,   Horozgediği Mahallesi, 1. ve 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planının ise 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu doğrultusunda işlem yapılmak üzere görüşülmesi. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.278040)
İmar ve Bayındırlık – Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonlarına Havale Edildi. 
24. Narlıdere Belediye Meclisinin; 06/11/2020 tarihli ve 103 sayılı Kararı ile uygun görülen ve 20/02/2020 tarihli ve 31054 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, 7221 sayılı "Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun"un 6. maddesi ile 13. maddesi kapsamında, 3194 sayılı İmar Kanunu'na ilave edilen 8. maddesindeki "İmar planlarında bina yükseklikleri yençok:serbest olarak belirlenemez." hükmü ile Geçici 20. maddesindeki hükmü uyarınca hazırlanan, 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Plan Notu Değişikliği önerisi. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.278041)
İmar ve Bayındırlık Komisyonuna Havale Edildi. 
25. Bayındır ilçesinde bulunan Kentsel Sit Alanına ilişkin Koruma Amaçlı İmar Planı Plan Notlarının tevhit-ifraza yönelik, uygulamaları düzenleyen maddesi kapsamında önerilen 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Plan Notu Değişikliği “Tevhidi Kurulca uygun bulunan parsellerde Kitle Etüdü Kurulca uygun bulunmadan uygulamaya geçilemez.” ifadesinin eklendiği, haliyle 2863 sayılı Yasa açısından tadilen uygun bulunmuş olup, bu kapsamda yeniden hazırlanan, 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Plan Notu Değişikliği ve Plan Açıklama Raporu Önerisi. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.277854)
İmar ve Bayındırlık – Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonlarına Havale Edildi. 
26. Selçuk Belediye Meclisinin; 10/07/2020 tarihli ve 2020-0105 sayılı Kararı ile uygun görülen; Selçuk 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonunun askı süresi içerisinde yapılan itirazların kabul edilmesine yönelik, 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu Değişikliği önerisi. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.277851)
İmar ve Bayındırlık Komisyonuna Havale Edildi. 
27. Bergama Belediye Meclisinin; 15/10/2020 tarihli ve 20/110 sayılı Kararı ile uygun görülen; Gaziosmanpaşa Mahallesi, 113/1 Sokaktan cephe alan parsellerin Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin ilgili maddeleri kapsamında, Yönetmelikte belirtilen ticari kullanımların zemin katlarda yer alabilmesi hususunun görüşülmesi. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.277844)
İmar ve Bayındırlık Komisyonuna Havale Edildi. 
28. Bergama Belediye Meclisinin; 15/10/2020 tarihli ve 20/107 sayılı Kararı ile uygun görülen;  Ertuğrul Mahallesi, Özgürlük Caddesinden cephe alan parsellerin Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin ilgili maddeleri kapsamında, Yönetmelikte belirtilen ticari kullanımların zemin katlarda yer alabilmesi hususunun görüşülmesi. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.277850)
İmar ve Bayındırlık Komisyonuna Havale Edildi. 
29.  Bergama Belediye Meclisinin; 15/10/2020 tarihli ve 20/108 sayılı Kararı ile uygun görülen; Atatürk Mahallesi, Alemdar Sokak ve Barbaros Caddesinden cephe alan parsellerin Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin ilgili maddeleri kapsamında, Yönetmelikte belirtilen ticari kullanımların zemin katlarda yer alabilmesi hususunun görüşülmesi. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.277842)
İmar ve Bayındırlık Komisyonuna Havale Edildi. 
30. Aliağa Belediye Meclisinin; 06/10/2020 tarihli ve 179 sayılı Kararı ile uygun görülen; Aliağa Helvacı Yerleşim Bölgesinde 2200 Sk., 2204 Sk., 2206 Sk., 2226 Sk., 2420 Sk., 2451 Sk., 2607 Sk., 2610 Sk., 2617 Sk.’ın, Şehit Samet Kırcalı Caddesi, Gençlik Caddesi, Münir Nuretttin Bayrav Caddesi, Hatundere Caddesi, Yazar Namık Kemal Caddesi, Necmi Pehlivan Caddesi, Kazımdirik Caddesi, Mustafa Kemal Atatürk Caddesi, Mithat Paşa Caddesi, Mehmet Sevindik Caddesi, Fevzi Çakmak Caddesi, Talat Bilgin Caddesi, Mevlana Caddesi, Yavuz Selim Caddesi’nin, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nin ilgili maddeleri kapsamında, Yönetmelikte belirtilen ticari kullanımların zemin katlarda yer alabilmesi hususunun görüşülmesi. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.277843)
İmar ve Bayındırlık Komisyonuna Havale Edildi. 
III. BAŞKANLIK MAKAMINCA GÜNDEME EKLENEN KOMİSYON RAPORLARININ GÖRÜŞÜLMESİ
1151. 1. Belediyemiz Atık Yönetimi Hizmetlerinin geliştirilmesi amacı ile kullanılmak üzere 15 (onbeş) adet 13+1,5 m3 Çöp Kamyonu, 5 (beş) adet 8+1 m3 Çöp Kamyonu, 1 (bir) adet 16+5 m3 Çöp Kamyonu, 1 (bir) adet 13.000 Litre Su Tankeri, 1 (bir) adet 8.000 Litre Su Tankeri, 3 (üç) adet 5 m3 Moloz Kamyonu, 2 (iki) adet 14 m3 Moloz Kamyonu, 1 (bir) adet Kazıcı Yükleyici, 1 (bir) adet Mini Kazıcı Yükleyici, 4 (dört) adet 5 m3 Yol Süpürme Aracı, 1 (bir) adet 1 m3 Yol Süpürme Aracı, 1 (bir) adet 3.000 kg kaldırma kapasiteli Forklift'in 2021 yılı T-Cetveline eklenerek Makine İkmal Şube Müdürlüğünün 856.06.1.4.01 Kara Taşıtı Alımları bütçe kodundan satın alınmasının oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu. (Makine İk.Bak. ve Ona.Dai.Bşk.E.272684)
Komisyon Raporunun, Komisyondan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1152. 2. İZBAN-İzmir Banliyö Taşımacılık Sistemi Ticaret Anonim Şirketi'nin Pandemi nedeniyle ortaya çıkan gelir kaybından dolayı vadesinde ödenemeyen tren kredi taksit ödemelerinin yapılabilmesi için dilimler halinde ya da tek seferde kullanılmak üzere Türkiye Vakıflar Bankası tarafından şirket lehine onaylanan 50.000.000-USD ek kredi limitinin kullanımı için Belediyemizin ortaklık payı olan %47'si oranında; borçlunun ve kefillerin borçlanmaya engel bir durumunun bulunmadığı hususu ile Şirketi asaleten ve kefaleten borçlanmaya/borçlandırmaya yetkili olması, kredinin %47'si oranında müteselsil kefil olarak kefalet imzasının alınması, kredinin sağlanması ve kullanılması, borçlanmaların yapılması, krediye ait gerekli garanti ve teminatların verilmesi ile bu işlerle ilgili her türlü sözleşme, taahhütname ve protokollerin imzalanması, kredi kullanımı ile ilgili oluşabilecek bankalar ve resmi kurumlar nezdinde her türlü işlemlerin yapılması ve tamamlanması, sözleşme, taahhütname imzalanması ile ilgili banka/bankalar nezdinde her türlü hesap açılması konularında ve krediye ait her türlü yazışmalarda münferiden işlem yapmak üzere İzmir Büyükşehir Belediye Başkanına yetki verilmesinin oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin Plan ve Bütçe – Şirketler Komisyonları Raporu.  (İşletme ve Destek Hiz.Dai.Bşk.E.272235)
Komisyonların Müşterek Raporunun, Komisyonlardan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1153. 3. Belediyemizin iştiraki olan GRAND PLAZA A.Ş’nin 11/12/2020 tarihli Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında alınan şirket sermayesinin 103.458.415,00-TL.'den geçmiş yıllar ve 2019 yılı zararları toplamından 40.000.000,00-TL zarar mahsubu yapılması suretiyle sermayenin azaltılarak 63.458.415,00-TL.'ye indirilmesi ve eş zamanlı olarak 30.000.000,00-TL' sermaye arttırımı yapılmak suretiyle sermayesinin 93.458.415,00-TL'na çıkarılmasına kararı doğrultusunda, GRAND PLAZA A.Ş’nin sermaye payının korunabilmesi için payına düşen (%50'sine tekabül eden) 51.729.208,00-TL olan sermaye miktarının 20.000.000,00-TL azaltılarak 31.729.208,00-TL'ye indirilmesi ve eş zamanlı olarak 15.000.000,00-TL sermaye arttımı yapılması suretiyle sermaye payının korunabilmesi için, payına düşen (%50'sine tekabül eden) 15.000.000,00-TL.'lik rüçhan hakkının kullanılarak, sermaye artışına iştirak edilmesi ve sermaye payının, 46.729.208,00-TL'ye çıkarılmasının oyçokluğu ile uygun bulunduğuna ilişkin Plan ve Bütçe – Şirketler Komisyonları Raporu.  (İşletme ve Destek Hiz. Dai.Bşk.E.273656)
Komisyonların Müşterek Raporunun, Komisyonlardan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1154. 4. Belediyemizin iştiraki olan İZDENİZ A.Ş’nin 11/12/2020 tarihli Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında alınan şirket sermayesinin 209.250.000,00-TL'den geçmiş yıllar ve 2019 yılı zararları toplamından 52.000.000,00-TL zarar mahsubu yapılması suretiyle sermayenin azaltılarak 157.250.000,00-TL'ye indirilmesi ve eş zamanlı olarak 76.000.000,00-TL' sermaye arttırımı yapılmak suretiyle sermayesinin 233.250.000,00-TL'na çıkarılmasına kararı doğrultusunda, Belediyemizin İZDENİZ A.Ş içerisindeki sermaye payının korunabilmesi için payına düşen (%92,90'na tekabül eden) 194.393.250,00-TL olan sermaye miktarının 48.308.000,00-TL azaltılarak 146.085.250,00-TL'ye indirilmesi ve eş zamanlı olarak 70.604.000,00-TL sermaye arttımı yapılmak suretiyle sermaye payının korunabilmesi için, payına düşen (%92,90'na tekabül eden) 70.604.000,00-TL'lik rüçhan hakkının kullanılarak, sermaye artışına iştirak edilmesi ve sermaye payının, 216.689.250,00-TL'ye çıkarılmasının oyçokluğu ile uygun bulunduğuna ilişkin Plan ve Bütçe – Şirketler Komisyonları Raporu.  (İşletme ve Destek Hiz. Dai.Bşk.E.273669)
Komisyonların Müşterek Raporunun, Komisyonlardan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1155. 5. Belediyemizin iştiraki olan İZULAŞ A.Ş’nin 11/12/2020 tarihli Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında alınan şirket sermayesinin 872.500.000,00-TL'den geçmiş yıllar ve 2019 yılı zararları toplamından 400.000.000,00TL zarar mahsubu yapılması suretiyle sermayenin azaltılarak 472.500.000,00-TL'ye indirilmesi ve eş zamanlı olarak 128.000.000,00-TL sermaye arttırımı yapılmak suretiyle sermayesinin 600.500.000,00-TL'na çıkarılmasına kararı doğrultusunda, Belediyemizin İZULAŞ A.Ş’nin sermaye payının korunabilmesi için payına düşen (%89,80'ne tekabül eden) 783.505.000,00-TL olan sermaye miktarının 359.200.000,00-TL azaltılarak 424.305.000,00-TL 'ye indirilmesi ve eş zamanlı olarak 114.944.000,00-TL sermaye arttımı yapılma suretiyle sermaye payının korunabilmesi için, payına düşen (%89,80' ne tekabül eden) 114.944.000,00-TL'lik rüçhan hakkının kullanılarak, sermaye artışına iştirak edilmesi ve sermaye payının, 539.249.000,00-TL.'ye çıkarılması hususunun Şirketler Komisyonunca oyçokluğu ile uygun bulunduğuna, Plan ve Bütçe Komisyonunca oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin Müşterek Rapor.   (İşletme ve Destek Hiz. Dai.Bşk.E.273658)
Komisyonların Müşterek Raporunun, Komisyonlardan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1156. 6. ESHOT Genel Müdürlüğünün sermaye ortağı İZDENİZ A.Ş’nin 11/12/2020 tarihli Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında alınan şirket sermayesinin 209.250.000,00-TL'ndan geçmiş yıllar ve 2019 yılı zararları toplamından 52.000.000,00-TL zarar mahsubu yapılması suretiyle 157.250.000,00-TL'sına indirilerek sermaye azaltımı yapılması ve eşzamanlı olarak 76.000.000,00-TL arttırılmak suretiyle 233.250.000,00-TL arttırılmasına kararı doğrultusunda, ESHOT Genel Müdürlüğü'nün İZDENİZ A.Ş. içerisindeki payına düşen (%5'ine tekabül eden) 10.462.500,00-TL olan sermaye miktarının 2.600.000,00-TL azaltılarak 7.862.500,00-TL'na indirilmesi ve eşzamanlı olarak 3.800.000,00-TL arttırılmak suretiyle 11.662.500,00-TL’na arttırılması hususunun Şirketler Komisyonunca oyçokluğu ile uygun bulunduğuna, Plan ve Bütçe Komisyonunca oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin Müşterek Rapor. (ESHOT-Strateji Gel. Dai.Bşk.E.10772)
Komisyonların Müşterek Raporunun, Komisyonlardan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1157. 7. ESHOT Genel Müdürlüğünün sermaye ortağı İZULAŞ A.Ş’nin 11/12/2020 tarihli Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında alınan şirket ana sözleşmesinin sermaye başlıklı 6'ncı maddesi tadil edilerek, şirket sermayesinin 872.500.000,00-TL’sinden geçmiş yıl zararlarının mahsup edilmesi suretiyle 400.000.000,00-TL. sermaye azaltımı görüşülmüş sermayesinin 472.500.000,00-TL'sına indirilmesi kararı doğrultusunda eş zamanlı olarak yapılan 128.000.000,00-TL sermaye artışıyla 600.500.000,00-TL'sine çıkartılması kararı doğrultusunda ESHOT Genel Müdürlüğünün İZULAŞ A.Ş içerisindeki payına düşen (%9,6'sına tekabül eden) 83.760.000,00-TL olan sermaye miktarının 38.400.000,00-TL azaltılarak 45.360.000,00-TL'ye indirilmesi ve eş zamanlı olarak 12.288.000.00-TL arttırılmak suretiyle 57.648.000,00TL'ye artırılması hususunun Şirketler Komisyonunca oyçokluğu ile uygun bulunduğuna, Plan ve Bütçe Komisyonunca oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin Müşterek Rapor. (ESHOT-Strateji Gel. Dai.Bşk.E.10773)
Komisyonların Müşterek Raporunun, Komisyonlardan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1158. 8. Belediyemizin iştiraki olan İZBAN A.Ş’nin 10/12/2020 tarihli Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında alınan şirket sermayesinin 1.320.000.000,00-TL'den 120.000.000,00-TL. arttırılarak 1.440.000.000,00-TL.'ye çıkarılmasına kararı doğrultusunda, Belediyemizin İZBAN A.Ş içerisindeki sermaye payının korunabilmesi için, payına düşen (%47' sine tekabül eden) 56.400.000,00-TL.'lik rüçhan hakkının kullanılarak, sermaye artışına iştirak edilmesi hususunun oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin Plan ve Bütçe – Şirketler Komisyonları Raporu. (İşletme ve Destek Hiz. Dai.Bşk.E.273657)
Komisyonların Müşterek Raporunun, Komisyonlardan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1159. 9. İzmir Büyükşehir Belediyesinin yayına alınacak olan Açık Veri Portalının Veri ve Üst Veri Standartlarının İyileştirilmesi konusunda ortak çalışma işbirliği amacıyla, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği arasında imzalanmak üzere hazırlanan ve önerge ekinde yer alan “Protokol”ün Plan ve Bütçe – Hukuk Komisyonlarının; “ 5393 sayılı Belediye Kanununun 75/c maddesi son cümlesi uyarınca Valilik Onayı alınmak üzere” şeklindeki görüşü doğrultusunda oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin Müşterek Rapor. (Bilgi İşlem Dai.Bşk.E.263757)
Komisyonların Müşterek Raporunun, Komisyonlardan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1160. 10. ESHOT Genel Müdürlüğü Makina ve Malzeme İkmal Dairesi Başkanlığı bütçesinde bulunan 46.35.04.11/04.5.2.32/5/3.2.3.02 Akaryakıt ve Yağ Alımları tertibinde kullanılmayacak tutardan 12.000.000,00-TL, 46.35.04.04/01.3.9.00/5/08.1.9.90 Diğer tertibine aktarma yapılması hususunun oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin Plan ve Bütçe – Hukuk Komisyonları Raporu. (ESHOT-Strateji Gel. Dai.Bşk.E.10774)
Komisyonların Müşterek Raporunun, Komisyonlardan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1161. 11. “27/08/2020 tarihli ve 2002/3654 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının eki Kararın 78. maddesinin birinci fıkrasında yer alan “31/08/2020" ibaresi "31/12/2020” şeklinde değiştirilmiş olup; COVID-19 salgın hastalığının yayılmasının önlenmesine yönelik tedbirler kapsamında; sağlık hizmeti veren kamu ve özel sektöre ait tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla, Cumhurbaşkanı Kararı ile uzatılması veya yeniden karar alınması halinde uzatılan süre kadar İzmir Büyükşehir Belediyesi ile belediye denetimindeki toplu ulaşım araçlarından ücretsiz faydalanmaları hususunun oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin Plan ve Bütçe – Ulaşım Komisyonları Raporu. (ESHOT-Strateji Geliş.Dai.Bşk.E.10645/E.161804)
Komisyonların Müşterek Raporunun, Komisyonlardan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1162. 12. İzmir İl sınırları içinde oluşan evsel katı atıkların % 60’ının konutlardan, % 40’ının ise konut haricinde kalan atık üreticilerinden kaynaklandığı değerlendirmesiyle hesaplanan “2021 Yılı Evsel Katı Atık Transfer ve Bertaraf Tarifeleri”nin kabulü ve 2021 yılı Ocak ayı itibariyle hane bazında hesaplama yapılarak su faturaları ile birlikte tahsil edilebilmesi için İZSU Genel Müdürlüğüne bildirilmesi hususlarının oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin Plan ve Bütçe – Tüketiciyi Koruma Komisyonları Raporu. (Atık Yön. Dai.Bşk.E.264612)
Komisyonların Müşterek Raporunun, Komisyonlardan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1163. 13. Belediyemiz Kadın Sığınmaevinde kalmakta olan kadınlar ve çocuklarına harçlık verilebilmesi amacıyla, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kadın Sığınmaevi Harçlık Belirleme Komisyonu tarafından imza altına alınan ve önerge ekinde yer alan 2021 yılı Harçlık miktarının, 01 Ocak 2021 başlangıç tarihi olarak kabul edilerek onaylanmasının oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin Plan ve Bütçe – Aile ve Çocuk – Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonları Raporu.  (Sosyal Prj.Dai.Bşk.E.270352)
Komisyonların Müşterek Raporunun, Komisyonlardan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1164. 14. Buca Belediye Meclisinin; Buca Belediyesi sınırları içinde kurulan Açık ve Kapalı Semt Pazar Yerlerinde esnaflar arasında beş yılı doldurmadan devir işlemi yapanlardan alınmak üzere, 2021 Mali Yılı Pazar Yeri Devir Ücretlerinin, 2020 Mali Yılında alınan devir ücretleri üzerinden % 22.58 "Yeniden Değerleme Oranında" yapılan artışta hesaplanan ve önerge ekinde belirtilen 2021 Mali Yılı Pazar yeri devir ücretlerin uygulanmasına yönelik, 04/12/2020 tarihli ve 2020/138 sayılı Kararının oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin Plan ve Bütçe – Tüketiciyi Koruma Komisyonları Raporu. (Yazı İşl. ve Kar. Dai.Bşk.E.275517)
Komisyonların Müşterek Raporunun, Komisyonlardan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1165. 15. Kınık Belediye Meclisinin; Kınık Belediyesi 2020 Mali Yılı Gelir – Gider Bütçesinin yedek ödenek kaleminden önerge eki tabloda belirtilen birimler arası aktarma yapılmasına yönelik, 02/12/2020 tarihli ve 10/48 sayılı Kararının oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu.  (Yazı İşl. ve Kar. Dai.Bşk.E.275516)
Komisyon Raporunun, Komisyondan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1166. 16. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Korona (Covit-19) Virüsünün önlenebilmesi amacıyla olağanüstü tedbirler kapsamındaki kısıtlamalar nedeniyle toplu ulaşım sektöründe yaşanan mağduriyetin belli ölçüde de olsa giderilmesi amacıyla "Terminal Giriş Ücretlerinin 01/03/2021 tarihine kadar alınmaması" hususunun oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu. (Ulaşım Dai.Bşk.E.275515)
Komisyon Raporunun, Komisyondan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1167. 17. Emlak Yönetimi Dairesi Başkanlığının 07/09/2020 tarihli ve 194966 sayılı yazısıyla talep edilen; Belediye Meclisimizin 18/12/2015 tarihli ve 05.1327 sayılı Kararı ile uygun görülerek Karşıyaka Belediyesi imar programında bulunan 1757 ve 1758 parsellerin, imar programından çıkarılmasının oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.257513)
Komisyon Raporunun, Komisyondan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1168. 18. Emlak Yönetimi Dairesi Başkanlığının 15/10/2020 tarihli ve 231022 sayılı yazısıyla talep edilen; yürürlükteki 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planına göre “Mezarlık Alanı”nda kalmakta olan; Gaziemir ilçesi, Çay Mahallesi, 11 ada, 36 parselin bir kısmının Belediyemizce kamulaştırılması amacıyla Belediyemizin 2015-2020 yıllarını kapsayan 9. Beş Yıllık İmar Programına ek olarak alınmasının oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.257512)
Komisyon Raporunun, Komisyondan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1169. 19. Emlak Yönetimi Dairesi Başkanlığının 29/09/2020 tarihli ve 213913 sayılı yazısıyla talep edilen; yürürlükteki 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planında Mithatpaşa Caddesinde kalması nedeniyle taşınmaz maliki tarafından, Belediyemize uzlaşma başvurusunda bulunulan; Konak ilçesi, Salhane Mahallesi, 662 ada, 81 parselin kısmen kamulaştırılması amacıyla, Belediyemizin 2015-2020 Yıllarını kapsayan 9. Beş Yıllık İmar Programına ek olarak alınmasının oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.256485)
Komisyon Raporunun, Komisyondan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1170. 20. Emlak Yönetimi Dairesi Başkanlığının 19/11/2020 tarihli 255916 sayılı yazısıyla talep edilen; mülkiyeti Konak Belediyesine ait Konak ilçesi, Tan Mahallesi, 119 ada 4 no’lu parselde kayıtlı Taşınmaz Kültür Varlığı tescilli Alanyalı Konağının kullanımına yönelik, yürürlükteki 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planına göre “Sosyo Kültürel Tesisi Alanı” T2 (Perakende Ticaret Alanı-2 Kat) (Pansiyon Tercihli Konut Alanı-2 Kat) kullanımında kalmakta olan Alanyalı Konağı ile aynı yapı adası içinde bulunan 119 ada, 1, 2, 3, 26, 27, 28, 32 no’lu parseller ile 117 ada, 75 parselin de projeye dâhil edilerek bölgedeki tarihi dokuyu canlandırmak amacıyla Belediyemizin 2015-2020 yıllarını kapsayan 9. Beş Yıllık İmar Programına ek olarak alınmasının oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.260124)
Komisyon Raporunun, Komisyondan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1171. 21. Karşıyaka Belediye Meclisinin; yürürlükteki 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planında “Yol Gövdesi”nde kalmakta olan; Karşıyaka ilçesi, Şemikler Mahallesi, 32120 ada, 13 parselin bölgede yolun açılmasına duyulan ihtiyacın artması nedeniyle Karşıyaka Belediyesinin 2019-2023 yıllarını kapsayan 5 yıllık İmar Programına ek olarak alınmasına yönelik, 01/10/2020 tarihli ve 126 sayılı Kararının; İlçe Belediyelerinin imar programlarına ilişkin olarak alınan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinin 14/06/2013 tarihli ve 05.863 sayılı Kararı doğrultusunda oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.260125)
Komisyon Raporunun, Komisyondan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1172. 22. Emlak Yönetimi Dairesi Başkanlığının 23/10/2020 tarihli ve 238537 sayılı yazısıyla talep edilen; yürürlükteki 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planında “Özel Proje Alanı-2  (Sosyo-Kültürel Tesis Alanı)”nda kalmakta olan; Konak ilçesi, Çorakkapı Mahallesi, 7986 ada, 3 no'lu parselin kamulaştırılması amacıyla Belediyemizin 2015-2020 yıllarını kapsayan 9. Beş Yıllık İmar Programına ek olarak alınmasının oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.256482)
Komisyon Raporunun, Komisyondan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1173. 23. Belediye Meclisimizin 09/03/2020 tarihli ve 05.280 sayılı Kararı ile değişiklikle uygun görülerek 21/08/2020 – 21/09/2020 tarihleri arasında askıya çıkarılan, Tire ilçesi, Kurtuluş Mahallesi, 1058 ada, 101 parsele ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliğine, Tire Kaymakamlığı Milli Emlak Şefliği tarafından askı süresi içerisinde itirazın oybirliği ile uygun bulunmadığına ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu.   (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk. E.224350)
Komisyon Raporunun, Komisyondan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1174. 24. Urla Belediye Başkanlığının 21/05/2020 tarihli ve E.11704 sayılı yazısıyla gönderilen;  Atatürk Mahallesi, 4834 ada, 7 parsel numaralı taşınmazın kullanım kararlarının "Ticaret-Turizm Alanı" ve "Park ve Yeşil Alanlar" olarak belirlenmesine ilişkin hazırlanan, 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planı ve 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliği önerilerinin; İmar ve Bayındırlık Komisyonunca oybirliği ile uygun bulunduğuna, Çevre ve Sağlık Komisyonunca; “Kamu Kurumu talebi olup kamu yararının devam etmesi, mevcut yeşil alanın korunduğunun görülmesi tespitleri ve konunun deprem riskinin değerlendirilmesi şartıyla” şeklindeki görüş doğrultusunda oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin Müşterek Rapor.  (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.231566)
Komisyonların Müşterek Raporunun, Komisyonlardan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1175. 25. Menderes İlçesi, Özdere Orta, Özdere Çukuraltı Mahallelerine yönelik 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve Revizyonu kapsamında kalan alana ilişkin hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliği önerilerinin değişiklikle oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.204462)
Komisyon Raporunun, Komisyondan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1176. 26. Buca ilçesi, Tınaztepe Mahallesi, 3050 ada, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50 parsellerin tamamında, "Masal Evi Projesi” doğrultusunda hazırlanan "Belediye Hizmet Alanı (Sosyal Tesis)" olarak belirlenmesine yönelik, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği önerilerinin oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin İmar ve Bayındırlık – Toplumsal Cinsiyet Eşitliği – Aile ve Çocuk Komisyonları Raporu. (İmar ve Şehircilik.Dai.Bşk.E.249668)
Komisyonların Müşterek Raporunun, Komisyonlardan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1177. 27. Menderes Belediye Meclisinin 08/07/2020 tarihli ve 82 sayılı Kararı ile uygun görülen; 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği önerileri ve Gümüldür Atatürk ve Gümüldür Fevzi Çakmak Mahallelerini kapsayan alandaki 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu önerisinin değişiklikle oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.232090)
Komisyon Raporunun, Komisyondan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1178. 28. Menderes ilçesi, Görece Hürriyet ve Görece Ata Mahalleleri, 960 ve 962 no’lu adaların bulunduğu bölgede yapılan düzenlemelere yönelik, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği ve Menderes Belediye Meclisinin 08/07/2020 tarihli ve 81 sayılı Kararı ile kabul edilen, 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği önerilerinin; değişiklikle oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.231574)
Komisyon Raporunun, Komisyondan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1179. 29. Menderes Belediye Meclisinin 07/02/2020 tarihli ve 21 sayılı Kararı ile uygun görülen; Gümüldür İnönü, Özdere Orta, Özdere Çukuraltı Mahallelerini kapsayan alanda, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve Revizyonu doğrultusunda hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu önerisinin değişiklikle oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu.  (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.204461)
Komisyon Raporunun, Komisyondan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1180. 30. Dikili Belediye Meclisinin 02/09/2020 tarihli ve 144 sayılı Kararı ile uygun görülen; Salihler ve Kabakum Bölgeleri 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı doğrultusunda 1. etap olarak hazırlanan, 1/1000 ölçekli Kabakum Bölgesi Uygulama İmar Planı önerisinin oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk. E.256484)
Komisyon Raporunun, Komisyondan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1181. 31. Buca Belediye Meclisinin 04/09/2020 tarihli ve 2020/111 sayılı Kararı ile uygun görülen; Mülga Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından kamulaştırılan ve zamanında devredilmeyen arsalara karşılık hisseli olarak hak sahiplerine verilmesi amacıyla, Buca ilçesi, Kocatepe Mahallesi, 50104 adada bulunan mülkiyet sorunu nedeniyle yine mülkiyeti Buca Belediyesine ait ve imar planında İzmir Büyükşehir Belediyesi Eğitim Tesis Alanı (Rehabilitasyon Meslek Edindirme Tesisi) kullanım kararında bulunan 50001 ada, 2 ve 3 parsellerin 5000 m²'lik kısmının Konut Alanı olarak, 248 ada, 43 parselin 5000 m²'lik kısmının İzmir Büyükşehir Belediyesi Eğitim Tesis Alanı (Rehabilitasyon Meslek Edindirme Tesisi) Alanı olarak ayrılmasına ilişkin hazırlanan, 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği önerisinin; İmar ve Bayındırlık - Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonlarınca; “Mülkiyeti hazineye ait 248 ada, 43 parselin yaklaşık 5.000 metrekarelik kısmının imar planında İzmir Büyükşehir Belediyesi Eğitim Tesis Alanı (rehabilitasyon merkezi meslek edindirme tesisi) olarak ayrılması” şeklindeki görüş doğrultusunda oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin Müşterek Rapor. (İmar ve Şehircilik.Dai.Bşk.E.251629)
Komisyonların Müşterek Raporunun, Komisyonlardan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1182. 32. Bornova Belediye Meclisinin 01/09/2020 tarihli ve 216 sayılı Kararı ile uygun görülen; Altındağ-Yeşilova Mahallesi, 29 K I a (23OIb) pafta ve 29 K I b (23OIIa) paftada 4178/1 Sokak üzerindeki kamuya terkli yeşil alanların "Rekreasyon Alanı" olarak belirlenmesine ilişkin hazırlanan, 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği önerisinin; İmar ve Bayındırlık – Çevre ve Sağlık Komisyonlarınca; “Kamuya terkli yeşil alan üzerinde ruhsatsız olarak yapılan yapının yıkılması kaydıyla” şeklindeki görüş doğrultusunda oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin Müşterek Rapor. (İmar ve Şehircilik.Dai.Bşk.E.249666)
Komisyonların Müşterek Raporunun, Komisyonlardan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1183. 33. Konak Belediye Meclisinin 18/10/2020 tarihli ve 76/2020 sayılı Kararı ile uygun görülen; Belediye Meclisimizin 11/11/2019 tarihli ve 05.954 sayılı kararı ile kabul edilen 1/5000 ölçekli Yeni Kent Merkezi Nazım İmar Planı Plan Notu Değişikliği doğrultusunda hazırlanan, 1/1000 ölçekli Alsancak Liman Arkası ve Salhane Bölgesi Uygulama İmar Planının Alsancak Liman Arkası Kesimi ile Halkapınar Salhane Kesimine ilişkin 'Turizm+Ticaret+Kültür' kullanımını tarifleyen Plan Notu Değişikliği önerisinin; İmar ve Bayındırlık – Hukuk – Turizm ve Fuarcılık Komisyonlarınca; “Plan Notu Önerisinin mülga 1/5000 ölçekli nazım imar planı plan notuna ilişkin istinaf başvurusunun kabulüne yönelik, İzmir 3. İdare Mahkemesinin 10/02/2020 tarihli ve 2019/1151 sayılı Kararı dikkate alınarak 1/5000 ölçekli Yeni Kent Merkezi Nazım İmar Planının ‘turizm+ticaret+kültür’ kullanımını tarifleyen plan notunun yeniden değerlendirilmesi gerektiği belirlendiğinden, söz konusu 1/1000 ölçekli plan notu önerisinin İlçe Belediyesine iadesine” şeklindeki görüş doğrultusunda oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin Müşterek Rapor. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.204467)
Komisyonların Müşterek Raporunun, Komisyonlardan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1184. 34. Karşıyaka Belediye Meclisinin 01/09/2020 tarihli ve 118 sayılı Kararı ile uygun görülen; Atakent Mahallesi sınırları içerisinde Emlak Bankası 2. Etap Konutları olarak bilinen bölgenin, mevcut yeşil alan ve yapı yoğunluğu dengesinin korunması amacıyla hazırlanan, 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Plan Notu önerisinin; İmar ve Bayındırlık - Çevre ve Sağlık Komisyonlarınca; “Tarafımızca yapılan incelemede; mevcut uygulama imar planı plan notlarında yer alan ‘Uygulama imar adası içindeki tescilli parselasyon planlarında belirlenen kitle nizamına uyulacaktır’ şeklindeki plan notuna ilave edilmek istenen plan notu ilavesi önerisinin, ‘1/2000 Emlak Kredi Bankası A.O. İzmir Bostanlı Konutları Sitesi Kısmi İmar Planı ve 1/2000 ölçekli Vaziyet Planı uyarınca belirlenen konumları ile tabloda düzenlenen kat adetleri, kitle ebatları geçerlidir.’  şeklindeki görüş doğrultusunda oyçokluğu ile uygun bulunduğuna ilişkin Müşterek Rapor. (İmar ve Şehircilik.Dai.Bşk.E.249657)
Komisyonların Müşterek Raporunun, Komisyonlardan Geldiği Şekilde Kabulüne Oyçokluğu ile Karar Verildi. (Karşı Oy: AK Parti Grubu ve MHP Grubu.)
1185. 35. Konak Belediye Meclisinin 04/08/2020 tarihli ve 98/2020 sayılı Kararı ile uygun görülen;  İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 02/08/2002 tarihli ve 10058 sayılı Kararı ile Kentsel+3. Derece Arkeolojik Sit Alanı içerisinde kalan ve 2. Grup Korunması Gerekli Kültür Varlığı olarak tescilli, yürürlükteki 1/1000 ölçekli Kemeraltı 1. Etap Koruma Amaçlı Revizyon İmar Planında, 3 Kat Yapılaşma Koşullu Pansiyon Tercihli Konut Alanı (K-M3) kullanım kararında yer alan; Yıldız Mahallesi, 23M4C pafta, 122 ada, 22 parselin İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığının talebi doğrultusunda “Eğitim Tesisi” olarak belirlenmesine ve çevresine ilişkin hazırlanan, 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Revizyon İmar Planı Değişikliği ile 1/500 ölçekli Yerleşim Planı Değişikliği önerilerinin, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında işlem yapılmasının oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin İmar ve Bayındırlık – Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonları Raporu. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.274212)
Komisyonların Müşterek Raporunun, Komisyonlardan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1186. 36. Çiğli Belediye Meclisinin 05/09/2020 tarihli ve 05/60 sayılı Kararı ile uygun görülen; Sasalı 2. Bölge (Kıyı Kesimi) 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planına ait plan notları kısmında yerleşik konut alanları için belirlenmiş olan plan notunun yeniden düzenlenmesi amacıyla hazırlanan, 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Değişikliği ve Plan Açıklama Raporu önerisinin, 1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi gereğince Çevre ve Şehircilik Bakanlığına iletilmesinin oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu. (İmar ve Şehircilik.Dai.Bşk.E.250682)
Komisyon Raporunun, Komisyondan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1187. 37. Çiğli Belediye Meclisinin 05/09/2020 tarihli ve 05/60 sayılı Kararı ile uygun görülen; Sasalı 1. Bölge (Merkez ve Çevresi) 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planına ait plan notları kısmında yerleşik konut alanları için belirlenmiş olan plan notunun yeniden düzenlenmesi amacıyla hazırlanan, 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Değişikliği ve Plan Açıklama Raporu önerisinin, 1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi gereğince Çevre ve Şehircilik Bakanlığına iletilmesinin oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu. (İmar ve Şehircilik.Dai.Bşk.E.250681)
Komisyon Raporunun, Komisyondan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1188. 38. Menemen Belediye Meclisinin 06/08/2020 tarihli ve 70 sayılı Kararı ile uygun görülen; Ulucak Mahallesi 4333 ada, 1 parselin kuzeyinde bulunan otopark alanında 4.60 m x 7.50 m ebatlarında ve Koyundere Mahallesi 3366 ada, 3 parselin güneyinde bulunan yeşil alanda 3.00 m x 6.00 m ebatlarında Trafo Alanı belirlenmesine ilişkin hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği önerisinin oybirliği ile uygun bulunmadığına ilişkin İmar ve Bayındırlık – Çevre ve Sağlık Komisyonları Raporu. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk. E.224352)
Komisyonların Müşterek Raporunun, Komisyonlardan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1189. 39.  Kemalpaşa Belediye Meclisinin 04/08/2020 tarihli ve 05/118 sayılı Kararı ile uygun görülen; Ulucak Mahallesi, 3130 parselde kayıtlı taşınmaz maliki tarafından açılan davada, İzmir 5. İdare Mahkemesince verilen 14/06/2019 tarihli, 2018/1479 Esas, 2019/723 Karar sayılı İptal Kararı gereği onaylanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği doğrultusunda hazırlanan "Tarımsal Nitelikli Alan" amaçlı 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği önerisinin oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin İmar ve Bayındırlık – Tarım, Orman ve Hayvancılık Komisyonları Raporu. (İmar ve Şehircilik.Dai.Bşk.E.246934)
Komisyonların Müşterek Raporunun, Komisyonlardan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1190. 40. Belediye Meclisimizin 13/12/2019 tarihli ve 05.1164 sayılı Kararıyla kabul edilen; Urla ilçesi, Özbek Mahallesi, Akkum Mevkii 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliğine; askı süresi içinde, 183 ada 34 parselde bulunan 7 metrelik Yaya Yolunun parselin batısına kaydırılması amacıyla, Ali IŞIK'ın yaptığı itirazın kabulüne ilişkin hazırlanan Urla Belediye Başkanlığının 18/09/2020 tarihli ve 23132 sayılı yazısı ile değerlendirilmek üzere Belediye Başkanlığımıza iletilen, 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği önerisinin oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin İmar ve Bayındırlık – Ulaşım Komisyonları Raporu. (İmar ve Şehircilik.Dai.Bşk.E.249671)
Komisyonların Müşterek Raporunun, Komisyonlardan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1191. 41. Belediye Meclisimizin 13/12/2019 tarihli ve 05.1164 sayılı Kararıyla kabul edilen; Urla ilçesi, Özbek Mahallesi, Akkum Mevkii 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliğine; askı süresi içinde, Urla Belediye Başkanlığının 18/09/2020 tarihli ve 23132 sayılı yazısı ile değerlendirilmek üzere Belediye Başkanlığımıza iletilen, 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Plan Notu Değişikliği önerisinin değişiklikle oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu. (İmar ve Şehircilik.Dai.Bşk.E.249670)
Komisyon Raporunun, Komisyondan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1192. 42. Urla Belediye Başkanlığının 17/09/2020 tarihli ve 22932 sayılı yazısı ile Belediyemize iletilen; Güvendik Mahallesi, 2336 ada, 1 parselin güneybatısında bulunan kamuya terkli park alanındaki 5.00 m x 7.00 m ebatlarındaki Trafo Alanının, 2499 ada, 2 parselin kuzeyinde bulunan kamuya terkli park alanının batısına kayırılmasına ilişkin hazırlanan, 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği önerisinin oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin İmar ve Bayındırlık – Çevre ve Sağlık Komisyonları Raporu. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.252491)
Komisyonların Müşterek Raporunun, Komisyonlardan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1193. 43. Urla Belediye Başkanlığının 08/10/2020 tarihli ve 25293 sayılı yazısı ekinde Belediyemize iletilen; Yelaltı Mahallesi, 3190 ada, 2 ve 3 parsellerin güneyinden geçen yolun, söz konusu taşınmazların mülkiyeti korunacak şekilde, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı doğrultusunda genişletilmesine ilişkin hazırlanan, 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişiklik önerisinin oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin İmar ve Bayındırlık - Ulaşım Komisyonları Raporu. (İmar ve Şehircilik.Dai.Bşk.E.250683)
Komisyonların Müşterek Raporunun, Komisyonlardan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1194. 44. Narlıdere Belediye Başkanlığının 17/09/2020 tarihli ve E.9704 sayılı yazısı ile tarafımıza iletilen;  Yeniköy Mahallesi, 1 ada 18, 19 ve 33 parsellere yönelik hazırlanan, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği ile Narlıdere Belediye Meclisinin 04/08/2020 tarihli ve 2020-70 sayılı Kararı ile uygun bulunan 1 ada, 18, 19 ve 33 parsellere yönelik hazırlanan, 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği önerilerinin oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu.  (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.252490)
Komisyon Raporunun, Komisyondan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1195. 45. Dikili Belediye Meclisinin 02/09/2020 tarihli ve 148 sayılı Kararı ile uygun görülen; İsmetpaşa Mahallesinde, 722 ada 2 parsele isabet eden, yürürlükteki imar planında E:0.50 Hmax:7.50 (2 kat) yapılaşma koşullu Ticaret Alanında yüksekliğin Hmax:12.50 (2 kat) olarak belirlenmesine yönelik hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişiklik önerisinin oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu.  (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk. E.267068)
Komisyon Raporunun, Komisyondan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1196. 46. Selçuk Belediye Meclisinin 04/09/2020 tarihli ve 05.262 sayılı Kararı ile uygun görülen; Şirince Mahallesi, 471, 473, 532, 3167, 3222 ve 3223 parselleri kapsayan, 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu ve İlavesi önerisinin değişiklikle oyçokluğu ile uygun bulunduğuna ilişkin İmar ve Bayındırlık – Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonları Raporu. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.256483)
Komisyonların Müşterek Raporunun, Komisyonlardan Geldiği Şekilde Kabulüne Oyçokluğu ile Karar Verildi. (Karşı Oy: AK Parti Grubu ve MHP Grubu.)
1197. 47. Buca Belediye Meclisinin; Göksu Mahallesi, 679/30 ve 28/2 Sokakların Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin ilgili maddeleri kapsamında, Yönetmelikte belirtilen ticari kullanımların zemin katlarda yer alabilmesine yönelik, 04/09/2020 tarihli ve 2020/108 sayılı Kararının oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin İmar ve Bayındırlık – Esnaf ve Meslek Odaları Komisyonları Raporu. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.252495)
Komisyonların Müşterek Raporunun, Komisyonlardan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1198. 48. Buca Belediye Meclisinin; 2/6, 382, 265/13, 265/15 ve 278/1 Sokakların Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin ilgili maddeleri kapsamında, Yönetmelikte belirtilen ticari kullanımların zemin katlarda yer alabilmesine yönelik, 02/10/2020 tarihli ve 2020/120 sayılı Kararının oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu.  (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.252494)
Komisyon Raporunun, Komisyondan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
1199. 49. Buca Belediye Meclisinin; 254/4, 679/24, 679/15, 38/2, ve 1410 Sokakların Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin ilgili maddeleri kapsamında, Yönetmelikte belirtilen ticari kullanımların zemin katlarda yer alabilmesine yönelik, 02/10/2020 tarihli ve 2020/119 sayılı Kararının oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin İmar ve Bayındırlık – Esnaf ve Meslek Odaları Komisyonları Raporu. (İmar ve Şehircilik Dai.Bşk.E.252492)
Komisyonların Müşterek Raporunun, Komisyonlardan Geldiği Şekilde Kabulüne Oybirliği ile Karar Verildi.
IV. GÜNDEM DIŞI KONUŞMA TALEPLERİ
V. TOPLANTIYA KATILAMAYAN MECLİS ÜYELERİNİN MAZERETLERİNİN GÖRÜŞÜLMESİ
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinin 2020 Yılı Aralık Ayı Toplantısı II. Birleşimine katılamayan; Erhan KILIÇ, Serkan KALMAZ, Muhittin SELVİTOPU, Mustafa Şafak BARAN, Bülent SÖZÜPEK, Ceyhan KAYHAN, Mustafa İDUĞ, Yahya YILDIZ, Asker GÜNEŞ, Mehmet Atilla BAYSAK, Serdar SANDAL, Selim Utku GÜMRÜKÇÜ, Sabahattin UÇAR, Ramazan İsmail UYGUR, Deniz KARAKURT, Muharrem BAYRAKTAR, Ali BOR, Oğuzhan ÖZŞAHİN, Mustafa KAYALAR, Fatma EKİCİOĞLU, Gürsel RÜZGAR, Erkan ÖZKAN, Fatma ÇALKAYA, (Urla Belediye Başkan Vekili) Önder CAN, İsmet ORHAN, Ertan CERTEL, Ali ENGİN, Onur YİĞİT, Haydar GÜLTEKİN, Adil KIRGÖZ, İsmail YETİŞKİN, Muammer Ekrem ORAN, Şükrü SÜREROĞLU, Filiz CERİTOĞLU SENGEL, Nuri CAFEROĞLU, Hasan UYSAL, Fatih GÜRBÜZ, Raşit DİRİM, Ahmet İNANLI, Alpaslan BİLEN, Burçin Kevser TOURCHIAN, Fatih TAŞTAN, Özgür Erman ÇAĞLAR, Aydın PEHLİVAN, Galip ATAR, Hakan KOŞTU, Aşkın UYAR, Orçun ERSEZGİN, Ayşegül ALTUĞ, Mümin BAYRAM, Saliha ÖZÇINAR, Sadık DOĞRUER, İlhan AVCI, Tarkan Fikret ÇALIK, Salih Atakan DURAN, Halil Doğukan EROĞLU, Cüneyt UMUTLU, Serkan ACAR, Eda KILIÇ, Nafiz KÜKLER’in mazeretlerinin kabulüne oybirliği ile karar verildi.
VI. TOPLANTI GÜN VE SAATİNİN TESPİTİ VE KAPANIŞ
11 OCAK 2021 PAZARTESİ SAAT: 16.00
   


                                                      Mustafa Tunç SOYER
                                          İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı