Erişilebilirlik Butonu
TSE
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss WhatsApp
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

32° hava durumu ikonu

Kütüphaneler ve Kent Müzesi Sayfası

Sol Menü

Sayfa İçeriği


İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Arşivi ve Müzesi (APİKAM)
Tarihsel ve geleneksel değerleri titizlikle korumak ve değerlendirmek; şehir arşivini bir belgelikte çağdaş yöntemlerle derlemek amacıyla, arşiv ve müzenin bilimsel kriterlere göre yapılandırma projesi 2000 yılında başlatılmış,  mekan olarak 1932 yılında inşa edilen İzmir İtfaiyesi Merkez Binası seçilmiştir. İzmir'in geçmişten getirdiği birikimi yansıtan her türlü materyal derlenmiş ve tasnif edilmiş olarak sunulmaktadır.

İzmir Kent Arşivi'nde toplanan malzeme bilimsel yöntemlere göre tasnif edilmekte ve bilgisayar teknolojisinin bütün imkanları kullanılarak araştırmaya açık hale getirilmektedir. Kent Müzesi'nde ise kentin tarihini görsel olarak sunan bir birimdir. Kent Arşivi'nde üretilecek olan bilginin kullanıldığı sergilerle, İzmir halkının kent bilincine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
http://www.apikam.org.tr
Şair Eşref Bulvarı No: 1/A Çankaya - İZMİR.
Tel: 0(232) 293 39 00
Faks: 293 93 97
 
KENT KÜTÜPHANESİ


İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin tarihi Anadolu Kulübü'nü restore ederek 2008 yılında kent hayatına kazandırdığı Kent Kütüphanesi'nde 15 bin Türkçe, 30 bin İngilizce kitap ve çocuk kitapları bölümü, kütüphane kullanıcıları için okuma salonu ve etüt odası bulunmaktadır. Kütüphanemiz açık raf sistemi ile okuyuculara hizmet vermektedir.   Üyelerimiz kütüphaneden tek seferde 2 kitabı 21 gün süreyle ödünç alabilmektedir.
Çalışma saatleri yaz ve kış dönemlerinde farklılık göstermektedir.
Bilgi için: (232)293 1151 – (232) 293 3787
ADRES: ATATÜRK CADDESİ NO.454 KONAK 
E-POSTA: kutuphane@izmir.bel.tr

ARAŞTIRMA KÜTÜPHANESİ

Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Yerleşkesinde açılan Araştırma Kütüphanesi’nden ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri gencizmir.com adresi üzerinden randevu alarak yararlanmaktadır. Aynı anda 64 kişinin yararlanabildiği kütüphanemizde kaynaklara erişimi kolaylaştırmak adına okuyucularımızın kullanımında olan bilgisayarlar ile internete erişim imkânı sunulmaktadır. Kütüphanemizde 2303 Türkçe kitap açık raf sistemi ile okuyucuların hizmetine sunulmaktadır. Üyelerimiz kütüphaneden tek seferde 2 kitabı 21 gün süreyle ödünç alabilmektedir.
Çalışma saatleri yaz ve kış dönemlerinde farklılık göstermektedir.
Bilgi için: (232)293 9542 – (232) 293 4176
ADRES: UMURBEY MAHALLESİ LİMAN CADDESİ NO.16/16 KONAK

ŞATO KÜTÜPHANESİ

Şato Kütüphanesi, İzmir’e her türlü kaynağı elektronik ortamlar aracılığıyla sağlanması için kurulan ilk dijital kütüphanedir. Aynı anda 28 kişinin yararlanabildiği kütüphanemizde kaynaklara erişimi kolaylaştırmak adına okuyucularımızın kullanımına verilen tabletler ile internet erişim imkânı sunulmaktadır. Ayrıca kütüphanemizde 1200 Türkçe, 500 İngilizce kitap açık raf sistemi ile okuyucuların hizmetine sunulmaktadır. Üyelerimiz kütüphaneden tek seferde 2 kitabı 21 gün süreyle ödünç alabilmektedir.
Çalışma saatleri yaz ve kış dönemlerinde farklılık göstermektedir.
Bilgi için: (232)293 1020
ADRES: HALİL RIFAT PAŞA CADDESİ YEŞİLTEPE MAHALLESİ NO.6 KONAK (VARYANT)

BUCA IŞILAY SAYGIN KÜTÜPHANESİIşılay Saygın Kütüphanesi’nde 894 Türkçe, 200 İngilizce kitap açık raf sistemi ile okuyucuların hizmetine sunulmaktadır. Üyelerimiz kütüphaneden tek seferde 2 kitabı 21 gün süreyle ödünç alabilmektedir.

Çalışma saatleri: 
Hafta içi: 08.30 – 17.30
ADRES: MENDERES MAHALLESİ 106 SOKAK NO.12 BUCA


BUCA YAHYA KEMAL BEYATLI KÜTÜPHANESİ

Buca Yahya Kemal Beyatlı Kütüphanesi’nde 6396 Türkçe kitap açık raf sistemi ile okuyucuların hizmetine sunulmaktadır. Üyelerimiz kütüphaneden tek seferde 2 kitabı 21 gün süreyle ödünç alabilmektedir. 

Çalışma saatleri: 
Hafta içi: 08.30 – 17.30
ADRES: UFUK MAHALLESİ 916 SOKAK NO.3 BUCA 
TELEFON: (232)293 1149
               

GÜZELBAHÇE KÜTÜPHANESİ
Deprem yönetmeliğine istinaden yıkımı gerçekleştirilen Güzelbahçe Kütüphanesi “Güzelbahçe Kütüphane ve Eğitim Kompleksi” olarak yenilenmesi ve tekrar hizmete sunulması için çalışmalara başlanmıştır.          .


AHMET PİRİŞTİNA VAPUR KÜTÜPHANESİTürkiye'nin ilk Vapur Kütüphanesi olan Ahmet Piriştina Vapur Kütüphanesi’nde 470 adet Türkçe kitap bulunmaktadır. Üyelerimiz kütüphaneden tek seferde 2 kitabı 21 gün süreyle ödünç alabilmektedir. Ödünç kitap alan vatandaşlarımızın kitap iadesini kolaylaştırmak adına Bostanlı ve Üçkuyular iskelelerine kitap sandıkları konulmuştur.

Çalışma saatleri:
Hafta içi: 08:30 - 17:30 

FETHİ SEKİN VAPUR KÜTÜPHANESİŞehit polis memuru Fethi Sekin'in isminin verildiği arabalı vapur içerisinde yer alan kütüphanemizde 400 adet Türkçe kitap bulunmaktadır. Üyelerimiz kütüphaneden tek seferde 2 kitabı 21 gün süreyle ödünç alabilmektedir. Ödünç kitap alan vatandaşlarımızın kitap iadesini kolaylaştırmak adına Bostanlı ve Üçkuyular iskelelerine kitap sandıkları konulmuştur.
Çalışma saatleri:
Hafta içi: 08:30 - 17:30 


GEZİCİ KÜTÜPHANETüm vatandaşlarımızın kitaba erişimini kolaylaştırmak ve kitap okuma alışkanlığını geliştirmek için İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait 2 adet otobüs, kütüphane olarak dizayn edilmiş olup kütüphaneye erişimi olmayan mahallelere program dahilinde gitmektedir.
Gezici Kütüphanelerimizde 4615 Türkçe kitap bulunmaktadır. Üyelerimiz kütüphaneden tek seferde 2 kitabı 21 gün süreyle ödünç alabilmektedir.
  

UĞUR MUMCU VAPUR KÜTÜPHANESİ


 

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin gazeteci Uğur Mumcu’nun ismini verdiği arabalı vapur içerisinde yer alan kütüphanede 467 adet Türkçe kitap bulunmaktadır. Üyelere 2 kitap 21 gün süreyle ödünç verilmektedir. Kitaplar kütüphanenin yanı sıra Bostanlı ve Üçkuyular iskelelerinde bulunan kitap sandıklarına bırakılabilir.
Çalışma saatleri
Hafta içi: 08:30 - 17:30