Erişilebilirlik Butonu
TSE
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss WhatsApp
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

10° hava durumu ikonu

Engelli Hizmet Merkezleri Sayfası

Sol Menü

Sayfa İçeriği

 
İzmir Büyükşehir Belediyesi hizmetlerini insan haklarını esas alan, katılımcı demokrasi politikaları; aile politikaları; sağlık politikaları; eğitim politikaları; ulaşım politikaları ve istihdam politikaları ve uluslararası sözleşmeler perspektifinde yürütmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, engelli vatandaşlarımıza yönelik hizmetlerini yürütürken Türkiye Cumhuriyet Anayasası, 5393 sayılı Belediyeler Kanunu, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu, 5378 Sayılı Engelliler Hakkında Kanun, 2006 yılında yayımlanan Büyükşehir Belediyeleri Özürlü Hizmet Birimleri Yönetmeliği ve Belediye Hizmetlerinde Gönüllü Katılım Yönetmeliği çerçevesinde kararlar alır.

Engellilere yönelik hizmetler, 30.04.2014 tarihinde kurulan Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü çatısı altında sunulmaya devam etmektedir.

Buca Sosyal Yaşam Kampüsü Hizmet Merkezi
Engellilere yönelik; özel eğitim, el sanatları, seramik,  yaratıcı drama ve spor(masa tenisi) eğitimleri verilmektedir.
Engelli yakınlarına yönelik ise aile eğitimi  programı, danışmanlık hizmetleri, Engelsiz ve İşitme Engelli Kadınlar için Kadın Sağlığı Eğitimi Projesi (KSEP), Kadının İnsan Hakları Eğitimi Projesi (KİHEP) eğitimleri yürütülüyor. Engelli çocuklar eğitim alırken aileleri de hem bilinçlenmekte, hem de mesleki eğitim kurslarına katılmaktadır.

1263 Sokak No:1 Aydoğdu Mahallesi Evka 1 Buca
Tel: 293 98 23 -  293 98 24   Faks:293 3761 
e posta: engelli@izmir.bel.tr

Konak Hizmet Merkezi
Okul öncesi ve okul dönemi eğitimleri, özel eğitim, resim, masa tenisi, CODA eğitim desteği , Boccia ve yaratıcı drama branşlarında eğitimler ile erişilebilirlik çalışmaları ve İşaret Dili desteği de merkez bünyesinde yer almaktadır.

Konak Çok Katlı Otopark Altı
Tel: 0 232  293 32 96 numaralı telefondan erişilebilir.

İnciraltı Hizmet Merkezi
Ritim-dans, spor, müzik, el sanatları, Engelsiz Izciler Ünitesi ile Terapi (İyileştirme) Bahçesi Projesi de bu merkezde bulunmaktadır.

Türkiye’de engelli bireylerden oluşan tek izci grubu olan Engelsiz İzciler, çalışmalarını İnciraltı Hizmet Merkezi’nde sürdürmektedir.

Tel:  293 98 36 numaralı telefondan erişilebilir.

Olimpiyat Köyü ve Örnekköy Farkındalık Merkezleri
9 Aralık 2016 tarihinde açılan Farkındalık Merkezi, Türkiye’de ilk olma özelliğini taşır ve “engellilerin sorunlarına dikkat çekmek, karşılaştıkları sıkıntıları, engelleri, toplumun diğer kesimlerine uygulamalı olarak hissettirmek ve bilinçlendirmek” amacıyla kurulmuştur. 2017-2018 yılı MEB İlköğretim 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı’nda örnek uygulama olarak yer almıştır. Merkezde; 2020 yılı sonu itibariyle 364 kurum ve 19.900 kişi uygulamalı eğitimlere katıldı. 

İzmir Engelsiz Modern Sanatlar Müzesi (İZDEM)
Görme engelliler için dokunulabilir eserler üreten ve sergileyen İdol Sanat Evi sanatçıları tarafından çalışılan 44 seramik kabartma tablo, modern sanat döneminin farklı akımlara mensup ünlü ressamlarının aslına uygun replikaları olarak müzede yerlerini almıştır. 7 Haziran 2021 tarihinde açılan müze; Görme ve İşitme Engellilerin erişimine uygun, Türkiye’de ilk ve tek olan müzedir.