İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

17° hava durumu ikonu

Engelli Hizmet Merkezleri Sayfası

Sol Menü

Sayfa İçeriği

 
İzmir Büyükşehir Belediyesi hizmetlerini insan haklarını esas alan, katılımcı demokrasi politikaları; aile politikaları; sağlık politikaları; eğitim politikaları; ulaşım politikaları ve istihdam politikaları ve uluslararası sözleşmeler perspektifinde yürütmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, engelli vatandaşlarımıza yönelik hizmetlerini yürütürken Türkiye Cumhuriyet Anayasası, 5393 sayılı Belediyeler Kanunu, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu, 5378 Sayılı Engelliler Hakkında Kanun, 2006 yılında yayımlanan Büyükşehir Belediyeleri Özürlü Hizmet Birimleri Yönetmeliği ve Belediye Hizmetlerinde Gönüllü Katılım Yönetmeliği çerçevesinde kararlar alır.

2000-2014 yılları arasında Engelli Birimi olarak engellilere yönelik verilen hizmetler doğrultusunda 2005 yılında Başbakanlık Özürlüler İdaresi’nden ‘Engelli Dostu Belediye’ unvanı alınmıştır. Ayrıca, 2010-2011-2012 yılları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis kararıyla ‘Engelliler Yılı ilan edilmiştir.

Engellilere yönelik hizmetler, 30.04.2014 tarihinde kurulan Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü çatısı altında sunulmaya devam etmektedir. Bugün itibariyle, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yaşam Kampüsü’nde hizmetini sürdüren Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı dört Hizmet Merkezi bulunmaktadır. 

Buca Hizmet Merkezi
Buca’da Sosyal Yaşam Kampusu içinde yer alır. Engellilere yönelik; okul öncesi ve okul dönemi eğitimleri, kişisel gelişim, sosyal rehberlik, spor aktiviteleri, el sanatları, resim, drama eğitimleri verilmektedir. Engelli yakınlarına yönelik; Aile Eğitim Programı, Kadın Sağlığı Eğitimi Projesi (KSEP), Kadının İnsan Hakları Eğitimi Projesi (KİHEP) uygulamalarının yanı sıra pilates, step-aerobik çalışmaları yürütülmektedir. Engelli çocuklar eğitim alırken aileleri de hem bilinçlenmekte hem de rahatlatıcı aktivitelere katılmaktadır.
Engellilere yönelik psikolojik rehberlik ve danışmanlık ile sosyal danışmanlık hizmetleri burada verilmektedir.

1263 Sokak No:1 Aydoğdu Mahallesi Evka 1 Buca
Tel: 293 98 23 -  293 98 24   Faks:293 3761 
e posta: engelli@izmir.bel.tr

Konak Hizmet Merkezi
Konak Hizmet Merkezi, 12 Temmuz 2013 tarihinde açılmıştır ve Konak Çok Katlı Otopark’ın altında yer almaktadır. Halen resim, drama, masa tenisi, boccia, okuma-yazma, yaratıcı drama vb. kursları verilmektedir.
Konak İl Halk Kütüphanesi ile işbirliği halinde Görme Engelliler Eğitim Destek Projesi yürütülmektedir. Gönüllü bireyler, görme engelli bireyler ile birlikte gönüllü okuma etkinlikleri yapmaktadır.

Merkezimize 0 232  293 32 96 numaralı telefondan erişilebilir.

İnciraltı Hizmet Merkezi
3 Aralık 2012 tarihinde açılan merkez, Ahmet Piriştina Kent Ormanı içindedir.  İnciraltı Hizmet Merkezi’nde okuma-yazma eğitimi, modern dans, latin dansları, klasik dans, beden eğitimi, el sanatları, masa tenisi, halk oyunları, step-aerobik, bağlama ve müzik kursları düzenlenmektedir. Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği koro çalışmaları yapılmakta ve özel günlerde konserler düzenlenmektedir.

Burada yaklaşık 100 m² büyüklüğünde hazırlanan Hobi Bahçesi ile engellilerin, toprakla buluşması sağlanmış, bahçede yetişen ürünlerin büyüdüğünü görmesi ve toplaması yoluyla engelli rehabilitasyonuna katkıda bulunulması hedeflenmiştir. 

Türkiye’de engelli bireylerden oluşan tek izci grubu olan Engelsiz İzciler, çalışmalarını İnciraltı Hizmet Merkezi’nde sürdürmektedir.

Merkezimize 293 98 36 numaralı telefondan erişilebilir.

Farkındalık Merkezi
9 Aralık 2016 tarihinde açılan Farkındalık Merkezi, Türkiye’de ilk olma özelliğini taşır ve “engellilerin sorunlarına dikkat çekmek, karşılaştıkları sıkıntıları, engelleri, toplumun diğer kesimlerine uygulamalı olarak hissettirmek ve bilinçlendirmek” amacıyla kurulmuştur. Merkezin işlevinin planlanması, uygulanması ve işlevsellik kazanmasında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü'nden danışmanlık sağlanmıştır.

Farkındalık Merkezi, alanında ilk ve tek olması ve yarattığı engelli farkındalığının etkisi ve gücü ile 2017- 2018 yılı MEB. İlköğretim 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı’nda örnek uygulama olarak yer almıştır