Erişilebilirlik Butonu
TSE
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss WhatsApp
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

25° hava durumu ikonu

Buca Sosyal Yaşam Kampüsü Hayata Geçti Sayfası

Sol Menü

Sayfa İçeriği

2013 yılında temeli atılan, büyüklüğü ve sahip olduğu özellikleriyle Türkiye'de bir ilk olan İzmir Sosyal Yaşam Kampusu Nisan 2016'da hizmete alındı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal belediyecilik uygulaması anlamında en büyük yatırımı niteliği taşıyan Buca'daki dev tesis,  65 bin m² alan üzerine kurulu.  Sosyal Yaşam Kampusu içinde huzurevi, aşevi, spor salonu ve yüzme havuzu, çocuk ve gençlik merkezi, engelli merkezi, rehabilitasyon merkezi gibi bölümler bulunuyor.

Sosyal Yaşam Kampusu'nun en önemli bölümünü oluşturan yeni huzurevi, 26 bin 540 m² inşaat alanına sahip 8 katlı ve 425 kişi kapasiteli huzurevi binasının 83 kişilik bölümünü geriatri birimi ve alzheimer-demans hasta odaları, 342 kişilik bölümünü ise sağlıklı yaşlılar kullanacak. İzmir'in yeni huzurevinde konukların her türlü ihtiyacını karşılayabilecek birimlere yer verildi. Sosyal Yaşam Kampusu bünyesinde inşa edilen huzurevinde 90 adet tek kişilik, 78 adet iki kişilik, 32 adet de üç kişilik oda bulunuyor. Ayrıca yeni huzurevinde balo salonu, kafeteryalar, yemek salonları, kütüphane, kuaför ve berber salonları, el işi salonu, terzihane, TV ve oyun salonları oluşturuldu.

Yeni ve modern aşevi 
Sosyal Yaşam Kampusu çatısı altında İzmir'in yeni ve modern aşevi de hizmet veriyor. Yaklaşık 6 bin m² inşaat alanına sahip yeni aşevi birimi, 3 katlı binasında günde 5 bin kişiye yemek hazırlayacak kapasitede kuruldu. Aynı zamanda Mezarlıklar Şube Müdürlüğü'nden alınan veriler doğrultusunda cenaze evlerine günde 3 bin 500 – 4 bin pide dağıtımı, kış döneminde 2 bin öğrenciye çorba hizmeti, yardıma ihtiyacı olan tüm kesimlere günde 2 bin  adet kumanya dağıtım hizmetleri yeni yerinde sürdürülüyor.

Çocuk ve gençlerin yeni merkezi
Sosyal Yaşam Kampusu'nda çocuklar ve gençler de unutulmadı. 3 bin m² inşaat alanına sahip 3 katlı binada çocukların ve gençlerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek kafeterya, çok amaçlı salon, psikolog odası, kütüphane, el becerileri odası, grup terapi odası, eğitim odası, bilgisayar odası kuruluyor. Sosyal Yaşam Kampusu'ndaki Çocuk ve Gençlik Merkezi, Aile ve Gençlik Merkezi Şube Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Çocuk ve Gençlik Merkezleri'nin ana üssü olacak. 

Engelli eğitim merkezi
4 bin 225 m² inşaat alanına sahip 3 katlı binada, engellilerin toplumsal hayata etkin ve özgürce katılımını sağlayacak okuma yazma kurs odası, resim atölyesi, el becerileri atölyesi, seramik atölyesi bulunuyor. Eğitim Merkezi'nde, engelli bireylere yönelik kişisel gelişim ve eğitim, psiko-sosyal rehberlik ve danışmanlık hizmetleri, aile destek programları, hobi bahçesi, spor aktiviteleri, engelli yüzme havuzu yer alıyor. Kurulacak modern tesiste, engellilere yönelik günübirlik bakım birimi açılması planlanıyor. 

Evde Bakım Hizmetleri Merkezi
İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırlarında yaşayan, hizmet almak için müracaat etmiş veya ihbar edilmiş olan, sosyo-ekonomik yoksulluk ve yoksunluk içinde bulunan, günlük yaşam faaliyetlerini tek başına sürdüremeyen hasta, yaşlı ya da engelli ihtiyaç sahibi kişilere; belirli periyotlarda kişisel bakım, kuaför, ev temizliği, psikolojik destek, fiziksel aktivite ve küçük onarım destek hizmetleri verilmektedir

Spor salonu ve yüzme havuzu
7 bin 700 m² inşaat alanına sahip olan 3 katlı binada konferans salonu, fitness center, yüzme havuzu, spor salonu, kafeterya, açık oturma terası kuruluyor. Spor salonu İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü tarafından işletilecek. Tesiste 310 cm derinliğe sahip yarı olimpik havuz inşa edildi. Havuzdan spor okulu öğrencilerinin yanı sıra İzmir'de bulunan birçok spor kulübünün antrenman yapmak amacıyla yararlanacak. Uygun derinliğe sahip olması nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi su altı ragbisi takımı da antrenmanlarını burada yapacak. Ayrıca İzmir'de faaliyet gösteren spor kulüplerinin sualtı ragbisi, sualtı hokeyi, su topu, paletli yüzme gibi branşlarının antrenmanlarını yapma müracaatları ve ilgili federasyonların yarışmalarını düzenleme gibi talepleri karşılanabilecek. 

Kabul binası
Aynı zamanda Sosyal Yaşam Kampusu'nun İdari ve Teknik Hizmetler Şube Müdürlüğü olarak hizmet verecek tesis, 3 bin m² inşaat alanına sahip 3 katlı bina; fuaye, çok amaçlı salon, rehberlik odası, eğitim odası, kafeterya, seminer salonu, görüşme odası, çocuk oyun odası, hizmet bürosu bölümlerinden oluşuyor. Ayrıca kampus alanına gelen ziyaretçilerin kabul ve yönlendirme hizmetleri de bu birim tarafından sağlanacak. İzmir Sosyal Yaşam Kampusu'nda 159 araçlık açık otopark, süs havuzları, çocuk oyun alanı, 1 adet amfi tiyatro,  2 adet de açık kondisyon alanı oluşturuldu.