Erişilebilirlik Butonu
TSE
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss WhatsApp
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

32° hava durumu ikonu

Paylaşmayı Unutmuyoruz Sayfası

Sol Menü

Sayfa İçeriği

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele sürecinde Türkiye belediyecilik anlamında yeni bir yönetim modeliyle tanıştı. Planlama ve önceliklerin tümüyle değiştiği bu yeni dönemde İzmir Büyükşehir Belediyesi hayata geçirdiği “kriz belediyeciliği” uygulamalarıyla ön plana çıktı. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi koronavirüs sürecinde en büyük krizlerinden biri haline gelen vatandaşların maske tedarik edememesi sorununa “Maskematik” formülüyle çözüm getirdi. 2 milyon 240 bin adedi Meslek Fabrikası’nda üretilen toplam 4,5 milyon maske halka ulaştırıldı. 

Salgının yarattığı ekonomik yaraları sarmak için 40 bin aileye 400 TL’lik nakdi yardım yapıldı.
 
262 bin 552 adedi Halkın Bakkalı aracılığıyla olmak üzere toplam 422 bin 150 kişilik iftar sofrası, öncelikli mahallelerde 82 bin 500 adet sıcak çorba, sebze ve meyvelerden oluşan 5 bin adet ‘Direnç Paketi’ ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

1-5 yaş arası 153 bin 760 çocuğa, 3,8 milyon litre süt dağıtımı yapıldı.

Üreticilere destek amaçlı alımlar bakla, enginar, bezelye ile devam etti. Özellikle kısıtlama günlerinde sokak hayvanları da unutulmadı ve 51 ton mama dağıtıldı.

Sosyal dayanışma amaçlı tüm yardım faaliyetlerine 120 milyon TL harcandı.

İlk sokağa çıkma yasağı esnasında 106 bin ekmek dağıtıldı.

Askıda Fatura uygulaması ile 13 bin 37 ihtiyaç sahibinin 1,2 Milyon liralık faturası ödendi.

Kısıtlı olanaklara sahip öğrenciler için Askıda İzmirim Kart uygulaması başlatıldı ve şimdiye kadar 10 bin lira tutarında kart yüklemesi yapıldı.

Maske, dezenfektan ve diğer koruyucu önlemlerin yanı sıra, sosyal yardımlar ve pandemi sürecine özel tüm faaliyetlere Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlarının bütçesinden harcanan tutar 150 milyon TL’ye ulaştı.

Çiçek üreticilerinden alınan 50 bin saksı sardunya  Anneler Günü’nde annelere hediye edildi. 

459 gönüllü vatandaş ile Kemalpaşa’daki 21 köyde 95 üreticinin kiraz hasadına destek olundu. Seferihisar’da enginar hasadına destek verildi. Sağlık çalışanlarına ulaşım, konaklama, ücretsiz otopark desteği verildi. 3 milyon 400 bin adedi Meslek Fabrikası’nda olmak üzere, 6 milyon 750 bin maske ücretsiz olarak dağıtıldı. Kamu kurumlarının ve işyerlerinin dezenfeksiyon çalışmalarında 70 bin litre dezenfektan kullanıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin pandemi sürecinde tüm dayanışma faaliyetlerine 120 Milyon lira harcandı.

Mutfak Giderlerine Minik Bir Katkı
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin dar gelirli vatandaşların mutfak giderlerine mütevazi bir katkı olarak hazırladığı gıda paketleri binlerce ailenin yüzü güldürüyor.Her yıl ihtiyaç sahibi ailelerin kapısını tek tek çalarak dağıtımı gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2013 yılında 25 binden, .2018 yılında yardım desteği yapılan aile sayısı ise 55 bin 600'e çıkardı.Yardım kolilerinin içindeki ürünlerin sağlandığı tarımsal kalkınma kooperatifleri ve üreticilere dayanışmanın güzel bir örneği olarak destek de sağlanmış oluyor.

Üniversite Öğrencilerine Sabah Bir Tas Sıcak Çorba
İzmir Büyükşehir Belediyesi üniversite öğrencilerine destek olmak için Çorba Durağı geleneğini  2011 yılından bu yana sürdürüyor.

Pandemi nedeniyle verilen aranın ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi, üniversite öğrencilerine çorba ikram etmek için beş noktada Çorba Durağı oluşturdu. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Eğitim Fakültesi, DEÜ İlahiyat Fakültesi, DEÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Kâtip Çelebi Üniversitesi ile Ege Üniversitesi Kampüsü yakınındaki Bornova Metro istasyonunda kurulan Çorba Durakları sabah hafta içi 07.30 ile 09.00 saatleri arasında hizmet veriyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Aşevi’nde hijyenik ortamda hazırlanan yaklaşık 81 bin kişilik çorbalar öğrencilere ekmekle birlikte sunuluyor.

Bayramda Dayanışma ve Paylaşma Geleneği Sürüyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi bayramlarda dayanışma ve paylaşma geleneğini sürdürüyor. 
İzmir Büyükşehir Belediyesi, bayramlarda İzmir’de yaşayan araştırmalar sonunda belirlenmiş gerçek ihtiyaç sahibi 21 bin 332 aile nakit desteğinde bulunuyor. Destek; ailelerin adına açılan banka hesaplarına yatırılıyor. Yardım almaya hak kazanan aileler, aynı zamanda banka kartı olan sosyal yardım kartları ile desteklerini bankadan kendileri çekebiliyor.Yılda ortalama 4.3 milyon liralık yardımdan yaşlılar, engelli, dar gelirliler ile şehit aileleri ve gaziler yararlanıyor.“Ramazan Bayramları yardımları”  başlığı ile kurum internet sayfamızda T.C. kimlik numaraları ile sorgulanabiliyor.