Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Kemeraltı Çarşısında Cepheler Yenilendi

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Kemeraltı Çarşısında Cepheler Yenilendi fotoğrafı 0
 Kemeraltı Çarşısında Cepheler Yenilendi fotoğrafı 1
 Kemeraltı Çarşısında Cepheler Yenilendi fotoğrafı 2
 Kemeraltı Çarşısında Cepheler Yenilendi fotoğrafı 3
 Kemeraltı Çarşısında Cepheler Yenilendi fotoğrafı 4
Kemeraltı Anafartalar Caddesi Cephe Düzenleme Projesi 
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan ve yüzde 60 bedeli "Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Ait Katkı Payı" kapsamında İzmir Valiliği İl Özel İdaresi tarafından Belediyemize aktarılan fonla karşılanan "Kemeraltı Anafartalar Caddesi Cephe Düzenleme Projesi" adım adım tamamlanıyor.  Tarihi Kemeraltı Esnaf Demeği'nin de destek verdiği proje tamamlandığında mimari ve kültürel özelliklerine kavuşturulan Kemeraltı, İzmir'in ve turizmin yeniden gözbebeği olacak.
 
Konak Meydanı girişinden itibaren kuzeyde Hüseyin Efendi Kurukahvecisi’ne, güneyde 852 sokak köşesine kadar olan alanı kapsayan 1.Etap uygulaması Eylül – Aralık 2007 tarihlerinde bitirildi. 1. Etap projede Anafartalar Caddesi’nin 215 m uzunluğunda bir bölümü ele alındı. Proje alanında toplam 71 adet işletmenin cephesi restore edildi.
 
Kuzeyde 853 Sokak ve Anafartalar Caddesi kesişim noktasından 875 Sokak köşesine kadar, güneyde 852 Sokak köşesinden 919 sokak köşesine kadar olan alanı kapsayan 2.Etap uygulaması Haziran – Eylül 2008 tarihleri arasında tamamlandı. 2. Etapta Anafartalar Caddesi’nin 220 m uzunluğunda bir bölümü ele alındı. Proje alanında toplam 147 adet işletmenin cephesi restore edildi. Salepçioğlu İşhanı ile Halk Bankası arasındaki ana aks üzerinde bulunan yapıların yine 1. Etap projesinde olduğu gibi cephelerin aslına uygun restorasyon çalışmaları ve cephe düzenleme çalışmaları hayata geçirildi. 2. Etap 250m. Mesafede 9 ada ve 93 parseldeki çok sayıda işletme ve yapıların tarihi ve mimari özellikleri görülebilir, algılanabilir hale getirildi. 2.etap çalışmaları kapsamında ayrıca; Milli Kütüphane Caddesi'ndeki Güzel izmir Hanı ile Hüseyin Efendi Kuru Kahvecisi'nin yanındaki 853 Sokak'ta yeralan dört yapının da cephe düzenlemeleri tamamlandı.
 
Kuzeyde 875 Sokak ile güneyde 919 Sokak köşesinden Havra Sokağı’na kadar olan 180 m.lik bir bölümü kapsayan 3. Etap uygulaması Kasım - Mart 2009 tarihleri arasında tamamlandı. Toplam 6 ada, 101 parseli kapsayan proje alanında 147 adet işletmenin cephesi restore edildi. Birinci ve ikinci etap uygulamalarında olduğu gibi, bu çalışmalarda da tarihsel dokunun algılanmasını olumsuz etkileyen, dokunun karakterini bozan eklentiler kaldırılıp yapıların sıva ve boyaları özgün yapısına uygun olarak yenilendi. Cumba, kepenk ve doğrama gibi ahşap yüzeyler onarıldı, binanın orijinal halinde var olup zamanla kaybolmuş eksik elemanlar benzer malzemeler kullanılarak tamamlanarak yıpranmış olanlar değiştirildi. Yapıların cephelerine asılmış ve görüntü kirliliği yaratan tabelalar ve ışıklı panoların tümü kaldırılarak yerlerine yeni bir yönetmelikle tanımlanan ölçü ve biçimlerde reklam panoları asılması sağlandı. 
 
4. Etap uygulaması Ağustos - Aralık 2010 tarihleri arasında tamamlandı. 4. Etap kapsamında Kemeraltı Anafartalar Caddesi’ni dik kesen Havra Sokağı’ndan Şadırvan Camii’ne kadar olan 175 metre uzunluğunda bir bölüm ele alındı. Kuzeyde 42 tane, güneyde 47 tane olmak üzere toplam 89 adet parselde cephe düzenlemesi yapıldı. 13 parselin tescilli olduğu proje alanında toplam 90 adet işletme bulunmaktadır.
 
Kemeraltı Cephe Düzenleme 5.etap projesi hazırlandı. 7 'si tescilli olmak üzere toplamda 81 adet parseli içeren Şadırvan Camii'den İkiçeşmelik Caddesi'ne kadar olan uzanan 193 m. uzunluğundaki Kemeraltı 5. etap projesi,  İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararı doğrultusunda revize edilmektedir.
 
Kemeraltı Çarşısı Üst Örtü ve Kent Mobilyaları Ulusal Fikir Yarışması
 İzmir Büyükşehir Belediyesi, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı, Tarihsel Çevre ve Kültür Varlıkları Şube Müdürlüğü, Kemeraltı Çarşısı ve çevresini kapsayan alan içinde, yaya mekanlarının gerektirdiği çağdaş donatı elemanlarının tasarım önerilerinin üretilmesi amaçlı Kemeraltı Çarşısı Üst Örtü ve Kent Mobilyaları Ulusal Fikir Yarışması’nı 2008 yılında yapıldı. 
  
Eski Balık Hali Kemeraltı'na yakışır bir projeyle yeniden hayat buldu...
 Kemeraltında içinde balık satış dükkanlarının yer aldığı dört katlı Taşçılar İçi Katlı Otopark ve balık hali
yıkım işlemlerinin tamamlanmasının ardından Balıkçılar Meydanı Projesii ile yeniden hayat buldu. 
 
İçinde balık satış ve restoran ünitelerinin yer aldığı  “Balıkçılar Meydanı” projesi iye , 866 – 871 – 874 – 876 sokakları arasındaki  alanda, Kemeraltı'nın tarihi dokusuna uyumlu, geceleri de yaşayan Kemeraltı hedefini destekleyen, geniş perspektifli meydan kavramı hayata gecti.