İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

Sayfası

Sayfa İçeriği

23
Ağustos

Heyecan başlıyor

TÜMÜ PAYLAŞ

82. İzmir Enternasyonal Fuarı, kapılarını 29 Ağustos Perşembe günü açıyor. “Gücü Geçmişinde, Heyecanı Geleceğinde” sloganıyla öne çıkan Fuar, 8 Eylül tarihine kadar sürecek.

Yeni Fuar Merkezi için kendilerine iletilen ‘Burada peyzaj düzenlemesi var, ÇED gerekiyor’ taleplerini “soğuk bir espri” olarak nitelendiren Başkan Kocaoğlu, “Kentin, Belediye’nin kaderinde hep bu var. Bunlarla sık sık karşılaşıyoruz. Ama gülüp geçerek yolumuza devam etmekten başka çaremiz yok” diye konuştu.

Türkiye’nin ilk fuar organizasyonu olan İzmir Enternasyonal Fuarı, bu yılki organizasyon ile 82. kez dünyaya kapılarını açıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Swissotel Büyük Efes İzmir’de düzenlediği basın toplantısında, geçtiğimiz yıl 1090 olan katılımcı firma sayısının bu yıl 286’sı yabancı olmak üzere 1125’e çıktığını söyledi. Kocaoğlu, geçen yıl 73.5 bin metrekare üzerinde kurulan fuarın bu yıl 85 bin metrekarelik alanda gerçekleşeceğini vurguladı. Başkan Kocaoğlu, 29 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında açık kalacak 82. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın sloganının “Gücü Geçmişinde, Heyecanı Geleceğinde” olarak belirlendiğini, partner ülkenin Sri Lanka, onur konuğu ilin Sinop, ana temasının ise ‘Sağlık’ olduğunu söyledi. Uluslararası fuarın katılım süresinin bu yıl ilk kez 5 güne ineceğine dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, “Fuarımızın ana temasını sağlık olarak seçmemizin nedeni, yine sağlık temasıyla EXPO 2020’ye aday olmamız. Fuar süresince sağlık konusunda seminerler, paneller düzenleyerek EXPO’nun tanıtımına katkı sağlayacağız. Fuar süresince 1030 personelimiz görev yapacak. Çocuğu olan ailelerin çocuklarını rahatça bırakıp gezebilecekleri ‘Çocuk Köyü’nü bu yıl ilk kez hayata geçiriyoruz. Konserler, kültür sanat etkinlikleri, sergiler ile dopdolu bir fuar olacak” diye konuştu.

İzmir turizm ve hizmet sektöründe büyüyecek
İzmir Fuar Alanı’ndaki çalışmaların hızla sürdüğünü ve temel betonu atıldığını da hatırlatan Başkan Kocaoğlu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “fuarlar, sergiler açın” direktifi ile çalıştıklarını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: “İzmir Fuar alanı, dünyada A’dan Z’ye belediye kaynaklarıyla büyük bir alanın kamulaştırılıp yine belediyenin gücüyle yapılan tek fuar olacak. Dünyanın bir çok ülkesinde çok büyük fuarlar var. Ancak bunlar devlet, özel sektör işbirliği ile yapılmış. Biz kentin kalkınmasını sağlamak için, kentin hizmet sektöründe büyümesi için fuarcılığı ve kongre turizmini harekete geçirmek istiyoruz. Bu yüzden bu yatırımı, kentin öncelikli sorunlarından biri olarak gördük. Büyük bir çabayla gerçekleştiriyoruz. Fuarcılığın hizmet sektörüne katkısını birkaç yıl içinde 2’ye 3’e katlayacağız. Bu da kentin kalkınmasında, kent insanın refah düzeyinin artmasında önemli bir kaldıraç olur.

Kendi gücümüzle yola çıktık
Başkan Kocaoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın, İzmir Fuarı Alanı’na teşvik verileceğine ilişkin sözlerinin hatırlatılması üzerine de şu açıklamayı yaptı: “Biz konuyu inceledik. Fuarın maliyetiyle ilgili rakam söz konusu değil. Ama her şeye rağmen biz o yolda ilerlemeye başladık. Şu ana kadar bir netice almadık. Zaten teşviğe güvenerek yola çıkmadık. Kendi olanaklarımıza güvenerek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gelirse de geri göndermeyiz. Ama ‘Fuarda peyzaj düzenlemesi var. Bu yüzden ÇED gerekiyor’ diye bir soğuk espriyle karşılaşmak; bizim, kentin, belediyenin kaderinde hep var. Bunlarla sık sık karşılaşıyoruz. Ama gülüp geçerek inançla, iradeyle, sevgiyle, en güzelini ve en doğrusunu başarmak umut ve dileğiyle yolumuza devam etmekten başka çaremiz yoktur.

Fuarımız gelişecek
Kentin değeri ve markası olan İEF’nin günün ve dünyanın koşullarına göre evrilerek başarılı bir şekilde devam etmesi gerektiğini söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, “Amacımız özünü kaybetmeden fuarımızın süreç içinde gelişip büyümesi. Benim kuşağımın ve benden önceki kuşağın hayallerini süsleyen, büyük anılarının olduğu bir fuar bu. Fuar kelimesini duyduğumuz zaman içimizin kıpırdamaması mümkün değil. İEF’nin özünü kaybetmeden tasarıma, yenilikçiliğe ve ilk ürün fuarına yönlendirme çabasındayız” dedi.

Giriş ücretleri yine değişmedi
İzmir Enternasyonal Fuarı’nda 20 ürün grubu yer alacak ve fuara giriş ücretlerinde ise bir artış gerçekleştirilmedi. Tam giriş 2 TL., öğrenci ise yine 1 TL. olacak. 82. İEF’de motosiklet ve bisiklet tutkunları için 3 No’lu Hol’de 50 firmanın katıldığı bir bölüm yer alacak. 1-B No’lu Hol’de bilişim ve iletişim özel bölümü yer alacak. TIR’la katılım yapacak firmalar için Kültürpark Uzun Havuz çevresinde Road Show Area alanı oluşturuldu. Beşiktaş, Fenerbahçe, Trabzonspor kulüpleri ile Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu Mobile Eye Clinic TIR’ları İzmir Fuarı’nda yer alacak. Ayrıca fuarda bu yıl Beşiktaş, Fenerbahçe, Trabzonspor, Göztepe, Altay ve Altınordu Spor Kulüpleri yer alacak.

“Belediye Sokağı” yine çok canlı
İzmir Büyükşehir Belediyesi, hizmet, proje ve kampanyalarını fuarda açacağı Belediye Sokağı’nda tanıtacak. Sürpriz hediyeler ve etkinliklerle her yıl olduğu gibi belediye stantlarının bu yıl da büyük ilgi görmesi bekleniyor.

Otomobiller yine gözde
Ağır tonajlı, hafif ticari, otomotiv yan sanayi, otomotiv lojistik dallarında üretim yapan ve hizmet veren 20 firma yeni ürünlerini sergileyecek. Geçmişin en revaçta olan klasik otomobilleri sergilenecek. Ege Otomotiv Derneği işbirliği ile organize edilen Klasik-Spor Otomobil ve Motosiklet Sergisi’nde, 1945 modelden başlayan yaklaşık 60 klasik otomobil ve motosiklet 2 No’lu Hol’de yer alacak.

“Çocuk Köyü” bile var
Bu yıl fuarda anne ve babaların fuarı gezerken çocuklarını güvenle bırakabilecekleri “Çocuk Köyü” oluşturuldu. İZELMAN anaokulları işbirliği ile gerçekleştirilen organizasyon kapsamında Çocuk Köyü’nde 3-7 yaş arası çocuklara için eğitimler verilecek. Oyun aktiviteleri, çocuk tiyatrosu, nostaljik salıncak eğlencesi, Hacivat ve karagöz ile çocuk tiyatrosu etkinlikleri ile çocuklar fuarda keyifli vakit geçirecek.

Karadeniz Sokağı
Fuar’da bu yıl ilk kez Karadeniz Federasyonları Konfedarasyonu işbirliğinde Cumhuriyet Kapısı ile Lozan Kapısı arsında Karadeniz illerinin ürün ve el sanatları firmaları yer alacak.

Filistin Kültür Haftası
1, 2, 3 Eylül tarihlerinde 3 No’lu Hol önünde 18.30 – 20.00 saatleri arasında Filistin Folklör gösterileri gerekleştirilecek. Filistin’in aynı alanda stantları da yer alacak.

29 farklı etkinlik
Fuar Çim Konserleri 1-8 Eylül Saat 21.00’da Yer altı Otopark üstü Çim Alan’da. Bu yıl Bülent Ortaçgil, Maskot Bando Gösterisi-Sefa Doğanay, Seksendört, Gülşen, Yeni Türkü, Işın Karaca, Atiye ve Pitch Black Process- Özlem Tekin sahne alacak.
29 – 30 – 31 Ağustos tarihlerinde Çim Alan’da Karadeniz Etkinlikleri
29 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında 3 No’lu Hol’de Mini Rock konserleri saat 21.00’da
1-2-3 Eylül tarihleri arasında Filistin Kültür Haftası saat 18. 30 – 20.00 saatleri arasında 3 No’lu Hol’de
29 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında Altınordu Fuar Çocuk Kulubü saat 17.00 ile 22. 00 saatleri arasında Paraşüt Kulesi Çim Alanda.
29 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında Orkide Yöresel Lezzetler Festivali 9 Eylül Basmane Kapısı girişi saat 13.00 ile 23.00 saatleri arasında.
31 Ağustos 3 Eylül tarihleri arasında Tiyatro Burada etkinlikleri İzmir Sanat’ta.
30 Ağustos – 7 Eylül tarihleri arasında Gazeteci, yazar, sunucu ve oyuncuların katılımıyla İzmir Sanat’ın bahçesinde gerçekleşecek Özgü Mikrofon Söyleşileri.
4 – 8 Eylül tarihlerinde 13. Sinema Burada Festivali, İzmir Sanat’ta. Onur konukları Selda Alkor ve Menderes Samancılar. Genç oyuncu ödülü ise Ayça Bingöl ile Mert Fırat’a verilecek.
29 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında Uluslararası Sanat Günleri Sergisi, Elprado Sanat Galerisi Saat 16.00 ile 23.00 saatleri arasında Doğaltaş Sergi Alanı’nda
29 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında Uluslararası Sanat Günleri Sergisi/Türksoy 2 No’lu Hol’de saat 16.00 ile 23.00 saatleri arasında.
29 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında Hayat Ver Sosyal Sorumluluk Projesi Fotoğraf Sergisi, İzmir Sanat Merkezi’nde saat 16.00 ile 23.00 saatleri arasında.
29 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında Karikatürcüler Derneği İzmir Temsilciliği işbirliği ile Sağlık Konulu Karikatür Sergisi, 2 No’lu Hol’de 16.00 ile 23.00 saatleri arasında gezilebilecek.
2 – 30 Eylül tarihleri arasında Uluslararası Plastik Sanatlar Sergisi, Resim Heykel Müzesi’nde
29 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında Klasik, Spor Otomobil ve Motosiklet Sergisi. 2 No’lu Holde saat 16.00 ile 23.00 saatleri arasında.
30 Ağustos tarihinde R.Şanal’la Hayata Evet: Kuantum İyileşme, saat 19.00 ile 22.00 saatleri arasında İzmir Sanat’ta
30 Ağustos ile 8 Eylül tarihleri arasında Sağlıklı Günler etkinlikleri, 18.30 ile 19.30 saatleri arasında Mogambo Arkası, Çim Alanda.
2 Eylül’de Miss & Mr Model Of Turkey 2013, Fuar Açıkhava Tiyatrosu’nda.
30 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında TT Net “İnternetle Hayat Kolay” Sosyal Sorumluluk Projesi, saat 10.00 ile 18.00 saatleri arasında Resim Heykel Müzesi’nde.
100. Yıla Doğru İZFAŞ İdari binada saat 16.00 ile 23.00 saatleri arasında vatandaşların İEF ile ilgili duygu ve düşünceleri yazılı olarak alınacak.
29 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında Dıgıl Sanat Etkinlikleri (Atölye Çalışmaları ve Sancar Maruflu İle Fuar Sohbetleri), Lozan kapısı girişinde, saat 16.00 ile 23.00 saatleri arasında.
Fuar Çocuk Köyü (İZELMAN Anaokulları İşbirliğiyle), Göl Yanı çim alanda, saat 18.00 ile 23.00 saatleri arasında.
29 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında ALGIDA Etkinlikleri, Kapalı Tenis Kortu yanında saat 16.00 ile 23.00 saatleri arasında.
03-08 Eylül tarihleri arasında ALGİDA “Aslan Max - Kralın Doğuşu” Film Gösterimi, Fuar Açıkhava Tiyatrosu’nda.
29 Ağustos – 8 Eylül Kapalı Tenis Kortu yanında, İZULAŞ Atlı Gezi Parkuru
17 Ağustos -1 Eylül tarihleri arasında82. İEF Dance Team: “Sokak’ta Dans Var” – İEF Mini Sokak Gösterileri,
Polonya ve Ukrayna ülke sunumları, 1 No’lu Hol’de yer alacak.
TÜMÜ
Önceki Haber
Sonraki Haber