İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

hava durumu ikonu

Sayfası

Sayfa İçeriği

01
Mayıs

Büyükşehir Belediyesi'nden yatırım atağı

TÜMÜ PAYLAŞ

İzmir’in çehresini değiştiren projelere imza atan Büyükşehir Belediyesi, peş peşe ihaleye çıkardığı yeni projeler ile kenti çağdaş bir görünüme kazandırma çalışmalarını hızlandırdı. Önümüzdeki günlerde start alacak projeler, çağdaş kent olma yolunda ilerleyen İzmir’e yeni bir ivme kazanacak. Karşıyaka’da yapılacak yer altı otoparkından, Bornova’daki Murat Köşkü’ne, Mithatpaşa Caddesi’nden Buca Hasanağa Bahçesi’ne kadar hemen her semtte yeni projeler hayata geçirilecek.

KARŞIYAKA’YA YAKIŞIR

Karşıyaka’da otopark sıkıntısını kısmen de olsa çözmeye yönelik bir adım daha atıldı.
Büyükşehir Belediyesi, Bahriye Üçok Meydanı’nın altına 364 metre uzunluğunda 18 metre genişliğinde toplam 276 araç kapasiteli yeraltı otoparkı yapmak için hazırlıklarını tamamladı.
Yeraltı otoparkı için proje hazırlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, inşaat işi için 2 trilyon 262 milyar lira keşif bedelle ihaleye çıktı. 16 firmanın katıldığı ihaleyi, yüzde 59.89 indirim oranı ile İnanca İnşaat kazandı.

BİRİNCİ KORDON’DA BÜTÜNLÜK

Önümüzdeki günlerde ihalesi yapılacak proje ile dha önce gerçekleştirilen ve İzmirlilerin kullanımına sunulan Kordon düzenlemesi, Konak Meydanı ile bütünleştirilecek.
Pasaport İskelesi’nden Konak yönüne deniz içine iki metre genişlikte 80 metre uzunluğunda yapılacak ahşap platform İzmirlilere nostalji yaşatacak.
Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, “İzmirliler platform üzerindeki banklarda dinlenip, manzarının keyfini çay ve kahve içerek çıkaracak” dedi.
Birinci Kordon’un Konak Pier ile Cumhuriyet Meydanı arasında yapılacak çalışma için Belediye Encümeni 830 milyar lira keşif bedeliyle ihaleye çıkacak.

Projeye göre Konak Pier ile Cumhuriyet Meydanı arası gidiş-geliş olmak üzere iki şerit olacak. Bazı yerlerde kaldırımlar daraltılıp elde edilecek alan otopark olarak kullanılacak.
Yol, Kordon’un benzeri doğal taşla döşenecek, deniz tarafına yürüyüş ve bisiklet yolu yapılacak.

MİTHATPAŞA KARMAŞADAN KURTULACAK

Konak’tan Üçkuyular Meydanı’na kadar yaklaşık 5 kilometrelik yol boyunca sağlı sollu tretuvar düzenlemesi yapılacak.Yol üç şerite indirilecek. Konak’tan Üçkuyular’a gidiş iki, Üçkuyular’dan Konak Meydanı’na geliş ise tek şerit olacak.
Yolun müsait olduğu bölümlerinde araçlar için park yerleri ve cepler oluşturulacak.
Kaldırım üzerindeki eski elektrik ve telefon direkleri kaldırılıp kablolar yeraltına alınacak.
Mithatpaşa Caddesi’nin düzenlenmesi projesi için önümüzdeki ay içinde ihaleye çıkılacak.

YEŞİL GERDANLIĞA BİR HALKA DAHA

Körfezin çevresini yeşil bir gerdanlık ile donatmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi Kordonboyu, Güzelbahçe, Bostanlı, Altınyol ve Meles’ten sonra şimdi de Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’na el attı.
Bulvarda yeşil doku zenginleştirilecek. Ayrıca oturma grupları oluşturulacak, mdern aydınlatma elemanları yerleştirilecek.

Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda gerçekleşitirilecek düzenleme çalışmaları için Büyük şehir Belediyesi’nin açtığı ihaleye 9 firma katıldı.
Tahmini bedeli 288 milyar 895 milyon lira olan ihalede, yüzde 45.50 kırım yaparak işi üstlenen İZBETON, çalışmalara başladı.
Konak ile Üçkuyular Vapur İskelesi arasındaki bölümde gerçekleştirilecek düzenleme çalışmaları yıl sonunda tamamlanacak.

Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nın yeniden düzenlenmesini kapsayan proje kapsamında, 6 kilometre uzunluğundaki sahil şeridinde yeşil doku zenginleştirilecek, deniz kenarında yer alan beton setlerdeki bozukluklar onarılacak, oturma grupları oluşturulacak.
Aydınlatma elemanları yerleştirilecek, yürüyüş parkuru ve bisiklet yolu yeniden düzenlenecek, bozulan asfalt ve beton zemin yenilenecek.

ATA CADDESİ DEĞİŞİYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ata Caddesi’ni de ele aldı ve yeniden düzenliyor. Asfalt zemin söküldü, yerine ise taş döşeme yapılıyor.
Elektrik ve telefon direkleri kaldırılıp kablolar yeraltına alınıyor. Kanalizasyon altyapısı yenilenen caddenin kaldırımları da genişletiliyor.
Çağdaş aydınlatma elemanlarının da kullanılacağı, kısa sürede tamamlanması hedeflenen düzenleme çalışmaları sayesinde Ata Cddesi yepyeni bir görünüm kazanacak.

>

HASANAĞA BAHÇESİ’NE BAKIM

Hasanağa Bahçesi’ne yeni birgörünüme kavuşturacak ve kent ile bütünleşmesini sağlayacak 581 milyar liralık muhammen bedelli düzenleme çalışmalarının ihalesi yapıldı.
6 firmanın katıldığı ihaleyi, yüzde 28 kırım oranı ile 418 milyar 320 milyon liraya İZBTON kazanarak işin yapılmasını üstlendi.
Hazırlanan düzenleme projesi kapsamında toplam alanı 96 bin metrekare olan Hasanağa Bahçesi’ni çevreleyen duvar yıkılacak ve alan kentle bütünleştirilecek.
Bahçenin giriş kapılarının sayısı arttırılacak, buz pisti elden geçirilip yenilenecek ve etrafına otopark yapılacak.
Daha fazla kişinin yararlanması için piknik alanları zenginleştirilecek, yeşil alan elden geçirilerek zenginleştirilecek. Ayrıca spor yapılan alanlar, yürüyüş ve koşuyolları yenilenecek.

MURAT KÖŞKÜ HAYAT BULUYOR

Bornova’daki tarihi Murat Köşkü Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek, üniversite öğrencilerinin kullanımına yönelik hizmet binası haline getirilecek.
Restorasyon çalışmaları için bir trilyon 798 milyar lira muammen bedelle ihale açıldı.
Bölgenin mimari stil özelliğini yansıtan eski bir levanten yapısı olan, SİT Kurulunca da tescilli olan tarihi bina yıkılmaktan kurtarılacak. Hazırlanan restorasyon projesi Yüksek Anıtlar Kurulu tarafından onaylandı.
Önümüzdeki günlerde başlanacak çalışmaların 2003 yılında bitirilerek köşkün hizmete açılması planlanıyor.
Restorasyon ve onarım projesi kapsamında;
Murat Köşk’ün zemin katında ana giriş holü, toplantı salonu ve çay salonu bulunacak.
Üst katında ise okuma ve çalışma salonları ile bilgisayar odası yeralacak. Binanın Bodrum katında ise servis mekanı oluşturalacak.
Çevresindeki büyük bahçede düzenleme çalışması yapılarak açık oturma alanlarına kavuşturulacak. Bahçede aynı zamanda bir de otopark alanı oluşturulacak.

TALATPAŞA - VAHAP ÖZALTAY MEYDANI ARASI

Bir kilometrelik tretuvar düzenlemesinin ihalesine 198 milyar 646 milyon liralık muammen bedelli çıkıldı. İZBETON yüzde 49.50 indirim ile 100 milyar 316 milyon liraya ihaleyi kazandı.
Talatpaşa – Vahap Özaltay Meydanı arasında, Cumhuriyet Bulvarı’nın ilk bölümünde olduğu gibi aydınlatma direkleri orta refüje alınacak.
Tretuvarlar standart yüksekliğe kavuşturulacak ve 3 metre genişliğinde olacak.
Plevne Bulvarı’nın Ali Çetinkaya Bulvarı’na kadar olan bölüm andezit kaplanacak, Buradan Vahap Özaltay Meydanı’na kadar olan kısmı ise wash beton ile kaplanacak.
TÜMÜ
Önceki Haber
Sonraki Haber