Erişilebilirlik Butonu
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

27° hava durumu ikonu

Sayfası

Sayfa İçeriği

18
Temmuz

Selçuk istasyonuna tarihi dokunuş

TÜMÜ PAYLAŞ

Selçuk istasyonuna tarihi dokunuş
Selçuk istasyonuna tarihi dokunuş
Selçuk istasyonuna tarihi dokunuş
Selçuk istasyonuna tarihi dokunuş
Selçuk istasyonuna tarihi dokunuş
Selçuk istasyonuna tarihi dokunuş
Selçuk istasyonuna tarihi dokunuş
Selçuk istasyonuna tarihi dokunuş
Selçuk istasyonuna tarihi dokunuş
Selçuk istasyonuna tarihi dokunuş
İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZBAN hattını 26 kilometre daha uzatarak 136 kilometreye çıkaracak Selçuk aksının inşaat çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Büyük ölçüde tamamlanan Selçuk istasyonu ise yolcularını ilçenin 6 bin yıllık tarihini yansıtan, seramik sanatçısı Mustafa Tunçalp imzalı duvar panolarıyla selamlamaya hazırlanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet tarihinin en büyük kent içi toplu ulaşım projesi olan İzmir Banliyö Sistemi İZBAN'ı Torbalı’dan sonra Selçuk’a kadar uzatacak hattın çalışmalarını sürdürüyor. Selçuk İstasyonu’ndaki çalışmaları büyük oranda tamamlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu istasyonda yolcuları ilçenin 6 bin yıllık köklü geçmişinde tarihi bir yolculuğa çıkaracak. Selçuk İstasyonu’ndaki imalatları tamamlama aşamasına gelen İzmir Büyükşehir Belediyesi, istasyon duvarlarına özel olarak hazırlanan seramik panolar yerleştirdi. Panolarda Roma dönemi, Bizans, Aydınoğulları Beyliği, Selçuklular ve Osmanlı izlerini taşıyan Selçuk’un tarihi değerleri ile UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Efes Antik Kenti tasvir ediliyor.
Seramik sanatçısı Mustafa Tunçalp tarafından hazırlanan panolarda Hıristiyanlar için haç yeri kabul edilen Bülbüldağı’nda yaşamış Hz. İsa’nın annesi Meryem, ilçenin önemli değerlerinden biri olan Şirince Köyü ve Efes Antik Kenti'nden figürler ile Yunan mitolojisinden zafer tanrıçasını temsil eden Nike, Zeus ve Maina’nın oğlu; tanrıçaların en kurnazı olarak kabul edilen Hermes, Efes’in en önemli yapılarından biri olan, Roma dönemini mimarisini temsil eden hem kütüphane hem de mezar anıtı görevini üstlenen Celcius Kütüphanesi figürleri yer alıyor.

32 milyon liralık yatırım
İZBAN hattını 32 kilometre daha uzatan Torbalı bölümünün istasyon ile karayolu alt-üst geçit inşaatlarını tamamlayarak Şubat ayında hizmete açan Büyükşehir Belediyesi, yapımını sürdürdüğü 26 kilometrelik Selçuk hattında da önemli aşama kaydetti. 32 milyon liralık yatırımla sürdürülen çalışmalarda Selçuk İstasyonu büyük oranda tamamlandı. Elektrik-mekanik ve mimari imalatlar ile yürüyen merdiven montajları sürüyor. Selçuk İZBAN hattının ikinci istasyonu olan “Sağlık” istasyonunda da kaba inşaat tamamlandı, elektrik- mekanik-mimari işler devam ediyor. Yürüyen merdivenlerin de önümüzdeki günlerde montajına başlanacak.

Karayolu üst ve alt geçitleri devam ediyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tepeköy - Selçuk arasında 3 adet karayolu üst geçidi ile 4 adet alt geçit imalatı yapıyor. Daha önce mevcut hat üzerinde hemzemin geçit olarak kullanılan bölgelerde özellikle ağır tonajlı araçların geçişi için yapılan Sağlık ve Belevi’deki 2 adet karayolu üst geçidinin köprü inşaatı tamamlandı ve araç trafiğine açıldı. Çaybaşı’ndaki karayolu üst geçidi köprü inşaatı çalışmaları devam ediyor.  Sağlık ve Belevi arasındaki 2 adet  karayolu menfez geçişleri bitirildi.  Belevi ile Selçuk arasında yer alan 2 adet  karayolu menfez geçişinden biri tamamlanırken,  diğeri yüzde 75 seviyesine geldi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Selçuk İZBAN hattı için kamulaştırma bedelleri hariç 32 milyon liralık yatırım yapmış olacak.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin TCDD ile yaptığı protokole göre, Selçuk hattının istasyon yapımları ve karayolu alt-üst geçitleri Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıyor. Hat döşeme çalışmaları, sinyalizasyon, kataner sistemi ve koruma duvarlarının yapımını ise TCDD gerçekleştirecek.
TÜMÜ
Önceki Haber
Sonraki Haber