Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

10° ÇOK BULUTLU

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Moloz Döküm Sahaları Ağaçlandırılıyor

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Moloz Döküm Sahaları Ağaçlandırılıyor fotoğrafı 0
 Moloz Döküm Sahaları Ağaçlandırılıyor fotoğrafı 1
 Moloz Döküm Sahaları Ağaçlandırılıyor fotoğrafı 2
 Moloz Döküm Sahaları Ağaçlandırılıyor fotoğrafı 3
 Moloz Döküm Sahaları Ağaçlandırılıyor fotoğrafı 4
 Moloz Döküm Sahaları Ağaçlandırılıyor fotoğrafı 5
 Moloz Döküm Sahaları Ağaçlandırılıyor fotoğrafı 6
Moloz ve haftriyatla dolarak ömrünü tamamlayan hafriyat depolama sahaları binlerce ton toprakla kapatılarak üzerlerine fidan ve bitki dikilerek ağaçlandırılıyor. 

Geçmiş yıllarda Gaziemir Evka 7, Buca Kırıklar,  Bornova Gökdere ve Güzelbahçe Yelki döküm sahalarının yer aldığı toplam 500 dönümalanın üzerini toprakla kaplayarak onbinlerce fidan dikildi.

2017 yılında Bornova Gökdere, Güzelbahçe Yelki ve Menemen Süleymanlı Mahallesi’nde oluşturulan yeni kent ormanları da dahil olmak üzere, kente 805 bin metrekare yeni yeşil alan kazandırıldı. Onbinlerce fidanın dikimiyle oluşturulan kent ormanları, İzmirliler için alternatif dinlenme alanları haline geldi.

Portakal Vadisi, Adatepe, Emek Mahallesi, Evka 1, Kadifekale, Yeşildere, Asarlık, Erzene Mahallesi, Balatçık, Ayrancılar, Egekent, Seyrek, Ulukent, Bademler, Yelki, Uzundere, Sasalı, Kırıklar,  Villakent, Örnekköy, Evka-7, Gökdere, Yelki ve Süleymanlı'da 5 milyon 300 bin metrekareden fazla alanda ağaçlandırma yaptı.

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'nden ihaleyle alınan moloz döküm alanları dolduktan sonra üzerine toprak sererek ağaçlandırılıyor ve yine Orman Bölge Müdürlüğü'ne teslim ediliyor. Alana dikilen fidanlar yöre halkının istediği doğrultusunda planlanıyor.

Doğal yapısı bozulmuş eski bir taş ocağı olan 150 bin metrekarelik Fatmacık Kayası Hafriyat Atık Depolama Sahası da 2018 yılı sonuna doğru  yaklaşık 2 milyon ton hafriyat atığının üzerine 6120 kamyon seferiyle 159 bin ton bahçe toprağı sererek ağaç dikimine uygun hale getirildi. Arazi  4 bin 170 adet fıstık çamı dikilerek Orman Bölge Müdürlüğü'ne devrediliyor. 
 
Taş Ocaklarından Orman Alanlarına Doğru...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, taş ocaklarını bile değerlendirirken 1 milyon 700 bin ağaç ve 64 milyondan fazla bitkiyi toprakla buluşturdu.

Türkiye’de ilk kez 2007 yılında hayata geçirilen bir proje ile Belkahve'deki görüntü kirliliği ve tozu ortadan kaldırmak için bölgede 40 yıldır faaliyet gösteren işletmelerle  “Belkahve Bölgesinde Bulunan Taşocaklarının, Kırma- Eleme Tesislerinin Taşınması Konusunda Tüm Şirketlerin Uyması Gereken Kurallara İlişkin Protokolü” imzalamıştı.

Taş ocakları çevresel ve topografik olarak uygun olan arka vadiye taşıındı.  Bölgeye; koşullara uygun tür çeşitliliğinin gözetildiği Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü'nün peyzaj projesi uygulanarak yıllar içinde etap etap fidan dikildi.