Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

30° HAFİF SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Meydanlar, Caddeler, Sokaklar, Numaralandırıldı, Levhalandı

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Meydanlar, Caddeler, Sokaklar, Numaralandırıldı, Levhalandı fotoğrafı 0
 Meydanlar, Caddeler, Sokaklar, Numaralandırıldı, Levhalandı fotoğrafı 1
 Meydanlar, Caddeler, Sokaklar, Numaralandırıldı, Levhalandı fotoğrafı 2
İzmir Büyükşehir Belediyesi yetki alanındaki 30 ilçe ve merkez binamızda çalışan personelimiz tarafından sahada ve bilgisayar ortamında adres bileşenleri ile ilgili güncelleme hem Coğrafi Adres Bilgi Sistemi (CABS) hem de Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT) ile eşleştirilmesi çalışmaları devam ediyor.. 
 
Belediyemiz ile Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü arasında yapılan ve kısaca TAKBİS olarak tanımlanan Tapu Kadastrto Bilgi Sistemi içerisindeki güncel mülkiyet bilgilerini kullanarak veri tabanımızda mevcut adres ile ilişkilendirilip, ihtiyaç duyan tüm birimlerin kullanımına sunulması çalışmaları yapılmaktadır. Tüm yetki alanımızdaki meydan, bulvar, cadde, sokaklara ait isim ve numaralara ilişkin alınmış meclis kararlarının taranarak ve yol ID’si ile ilişkilendirilip, Coğrafi Adres Bilgi Sistemi veri tabanına aktarılıyor. 
 
Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle; işyeri açma ve ruhsatlandırma işlerine esas belgelerden biri olan numarataj belgeleri ve krokilerinin elektronik ortamda veri tabanına bina ile ilişkilendirilerek kullanımı sağlanmıştır. Bu amaçla, numarataj belgeleri ve krokileri taranarak sisteme aktarılma işlemi başladı.

Adres ve Numaralama Projesi 
Meydan/Bulvar/Cadde/Sokak Levhalaması; İzmir Büyükşehir Belediyesi yetki alanında, Adres ve Numaralamaya İlişkin Yönetmeliğe uygun ve aynı boyut, renk ve yazı karakterinde olan sabit tanıtım numaralı meydan, bulvar, cadde, sokak ve küme ev levhalarının üretimi ve montajı çalışması, Coğrafi Adres Bilgi Sistemi Veri Tabanına da işlenmek kaydıyla devam etmektedir. Sürekli devam eden ihaleler ile sokak levhası üretimi ve montajı ile toplamda tüm yetki alanımızda yaklaşık 150 bin adet sokak levhası üretimi ve montajı tamamlanmıştır.
 
Dış Kapı Numara Levhalaması; Bu proje, Adres ve Numaralamaya İlişkin Yönetmelik doğrultusunda ve aynı standartlara sahip, İzmir Büyükşehir Belediyesi yetki alanında Dış Kapı Numarası Levhası Üretimi ve Montajı işini kapsamaktadır. Bu çalışma ile numarataj haritalarının güncelliği sağlanmıştır. Sürekli devam eden ihaleler ile toplamda tüm yetki alanımızda 855 bin  adet dış kapı numarası levhası üretimi ve montajı tamamlandı.

Mezarlık Bilgi Sistemi Kapsamındaki Levhalama; Yeni Bornova  Soğukkuyu Mezarlığında gerçekleşti. Coğrafi Mezarlık Bilgi Sistemi kapsamına giren mezarlıklarda levhalama çalışmalarına devam edilecek.

Coğrafi Adres Bilgi sistemi Projesi 
Adres Bileşenlerinin Sahadan Toplanması; 2007 yılında 21 ilçedeki her yapının fotoğrafları, işyeri adları, her yapının iç bağımsız bilgileri, yol fotoğrafları, otoparklar, taksi-dolmuş-otobüs-kamyon-metro durakları vs. Coğrafi Adres Bilgi Sistemini oluşturan tüm bileşenler, mevcut halihazır haritalar ve uydu görüntülerinden yararlanarak sahadan toplanmıştır. Bu veriler veri tabanımıza atılmıştır.  Müdürlüğümüzce 2014 mahalli seçimlerinden sonra yetki alanımıza dahil olan 9 ilçe için numarataj ve yol bilgilerinin sahadan toplanması ile ilgili çalışmalar devam ediyor.
 
Veri Tabanının ve 2-3 Boyutlu Kent Rehberlerinin Güncellenmesi; Güncel verinin internet ortamında sunulması amacıyla, Coğrafi Adres Bilgi Sistemi Veri Tabanı’nda yer alan verilerde bir değişiklik yapıldığında revizyon artırımı ile rehberlerde de yayımlanması sağlanıyor.