Erişilebilirlik Butonu
Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

32° hava durumu ikonu

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Mavi Bayraklarımızla Gurur Duyuyoruz

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Mavi Bayraklarımızla Gurur Duyuyoruz fotoğrafı 0
 Mavi Bayraklarımızla Gurur Duyuyoruz fotoğrafı 1
 Mavi Bayraklarımızla Gurur Duyuyoruz fotoğrafı 2
 Mavi Bayraklarımızla Gurur Duyuyoruz fotoğrafı 3
 Mavi Bayraklarımızla Gurur Duyuyoruz fotoğrafı 4
İzmir  2021 yılında  10'u halk plajı olmak üzere toplam 14 yeni plajla Türkiye'deki en yüksek mavi bayrak ödül artışına sahip il oldu. İzmir’de 2021 verilerine göre 34’ü halk plajı olmak üzere 66 mavi bayraklı plaj ile 3 mavi bayraklı marina  bulunuyor.

Çeşme Tekke ve Dalyan Kocakarı Halk Plajı, Dikili Çandarlı Doğu Halk Plajı, Foça Kumburnu ve Yeni Foça Halk Plajı, Menderes Ege Üniversitesi Özdere Kampı, Seferihisar İztur-Sertur Sitesi Önü Halk Plajı, Urla Altınköy, Allesta Cafe Önü, Zeytinalanı Mahallesi Önü Plajı 2021 yılında Mavi Bayraklı plaj listesine katıldı.

Kurumumuz tarafından 2020 yılında  tarafından işletilmeye başlanan İzmir Marina, marinalar kategorisinde Mavi Bayrak Ödülü sahibi oldu.

Mavi Bayrak kavramının ülkemizde ilk duyulduğu 1993 yılından bu yana İzmir, Antalya ve Muğla’nın ardından Türkiye’de en fazla Mavi Bayrak ödülüne sahip üçüncü kent oldu. İzmir’in yüzülebilir Körfez hedefiyle başlattığı arıtma seferberliği kentin Mavi Bayraklı plaj sayısının artmasında oldukça etkili oldu. Avrupa Birliği standartlarında arıtma sayısı ve kişi başına düşen atık su arıtma miktarı ile Türkiye'de ilk sırada yer alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 23'ü ileri biyolojik arıtım yapan ve günlük toplam arıtma kapasitesi 1 milyon metreküpe yaklaşan 68 atık su arıtma tesisiyle hizmet veriyor. 2 yılda 555 milyon 772 bin 370 metreküp atık suyu arıtarak doğaya kazandıran İZSU bölgelerin değişen ihtiyaçlarına göre yeni arıtma, atık su ve kanalizasyon şebekesi yatırımlarını sürdürüyor.

İzmir Körfezi'ndeki ilk mavi bayrak gururu, Büyükşehir Belediyesi’nin 7.5 milyon liralık yatırımla tamamladığı Urla Kum Denizi Plajı'nın olmuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Türkiye'de ilk kez Mavi Bayrak Koordinasyon Birimi kurarak, İzmir’de mavi bayraklı halk plajı sayısını artırmanın yanı sıra, İzmir plajlarının yüzme suyu kalitesi, çevre yönetimi ve can güvenliği konularında standartlarının yükseltilmesini ve mavi bayrak kriterlerinin en iyi şekilde uygulanmasının sağlanmasını hedefledi.

Kurumumuzun kıyı erişilebilirliği çalışmaları kapsamında  6 ilçede 6 halk plajının engellilere uyumlu hale getirilmesi hedefleniyor.  Ayrıca güvenli plajlar için yetersiz olan cankurtaran sayısının artırılması amacıyla düzenlenen kurslarda  iki yılda 99 kişi TSSF onaylı gümüş cankurtaran sertifikası almaya hak kazandı.

Plajların sürdürülebilir kullanımına dikkat çekmek için "Plajların rengi: MAVİ!" sloganıyla 10 ilçede yer alan Mavi Bayraklı Plajlarda çevre eğitim ve bilinçlendirme etkinlikleri düzenleniyor. 

Mavi Bayrak...
Mavi Bayrak, gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj ve marinalara verilen uluslararası bir çevre ödülü. Plajlar için 33, marinalar için 24 mavi bayrak kriteri bulunuyor. Bu kriterler plajda yüzme suyu kalitesi, çevre eğitimi ve bilgilendirme, çevre yönetimi, can güvenliği ve hizmetler başlıkları altında toplanıyor. 15 gün arayla iki parametrede ve sezon süresince deniz suyu numunesi alınıp mikrobiyolojik düzeyde analizlerin yapılması, tesisin paket arıtma tesisi veya belediyenin arıtma tesisi kurmuş olması önemli kriterlerin başında yer alıyor. Mavi bayrak adayı plajlar için İl Sağlık Müdürlüğü tarafından belirlenen numune noktalarından Mayıs ayı başı ile Eylül ayı sonuna kadar sezon boyunca deniz suyu numunesi alınıyor.