Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Mavi Bayraklarımızla Gurur Duyuyoruz

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Mavi Bayraklarımızla Gurur Duyuyoruz fotoğrafı 0
 Mavi Bayraklarımızla Gurur Duyuyoruz fotoğrafı 1
 Mavi Bayraklarımızla Gurur Duyuyoruz fotoğrafı 2
İzmir Körfezi'ndeki ilk mavi bayrak gururu, Büyükşehir Belediyesi’nin 7.5,milyon liralık yatırımla tamamladığı Urla Kum Denizi Plajı'nın oldu.
 
Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’nın 2017 yılı verilerine göre “Mavi Bayraklı” plaj sayısı İzmir ‘de 2017 yılında 51’e ulaştı.
Mavi Bayrak kavramının ülkemizde ilk duyulduğu 1993 yılından bu yana Türkiye, İspanya ve Yunanistan’ın ardından 454 plaj ile üçüncü sırada yer alıyor.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’nın 2017 yılı verilerine 2005 yılında 23 “mavi bayraklı” plaja sahip  İzmir’de 2017 yılı sezonunda Çeşme’de 10 adet, Foça’da 7, Dikili’de 5, Seferihisar’da 9, Menderes’te 11,  Selçuk’ta 4, Karaburun’da 3, Urla ve Aliağa’da 1’er tane olmak üzere toplam 51 sahil noktasına mavi bayrak almayı başardı. Urla ve Aliağa, bu yıl ilk kez listeye girerken, İzmir’de geçen sene 47 olan mavi bayraklı plajlara 4 yeni plaj daha eklendi. 2016 yılında  Türkiye’de 444 olan mavi bayraklı plaj sayısı da  2017’de  454’e çıktı.
 
İZSU Genel Müdürlüğü, bugün İzmir’de 64 adet arıtma tesisini işletiyor. Kentteki evsel atıkların yüzde 1.14’ü doğal, 1.58’i biyolojik, yüzde 97.2’si ise AB standartlarında ileri biyolojik yöntemle arıtılıyor. İzmir’de AB standartlarında arıtılan yıllık kişi başı atık su miktarı 69.3 metreküp. Bu rakam İstanbul’da 34.1, Ankara’da ise sadece 6.4 metreküp. İzmir, Avrupa Birliği standartlarında arıtma sayısı, kişi başına düşen atık su arıtma miktarı ve AB standartlarında arıtım oranı ile Türkiye’de ilk sırada yer alıyor.

Mavi Bayrak…
Mavi Bayrak, gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj ve marinalara verilen uluslararası bir çevre ödülü. Plajlar için 33, marinalar için 24 mavi bayrak kriteri bulunuyor. Bu kriterler plajda yüzme suyu kalitesi, çevre eğitimi ve bilgilendirme, çevre yönetimi, can güvenliği ve hizmetler başlıkları altında toplanıyor. 15 gün arayla iki parametrede ve sezon süresince deniz suyu numunesi alınıp mikrobiyolojik düzeyde analizlerin yapılması, tesisin paket arıtma tesisi veya belediyenin arıtma tesisi kurmuş olması önemli kriterlerin başında yer alıyor. Mavi bayrak adayı plajlar için İl Sağlık Müdürlüğü tarafından belirlenen numune noktalarından Mayıs ayı başı ile Eylül ayı sonuna kadar sezon boyunca deniz suyu numunesi alınıyor.
Antalya ve Muğla’nın ardından Türkiye’de en fazla Mavi Bayrak’a sahip üçüncü kent olan İzmir…