Erişilebilirlik Butonu
Kapat
TSE
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss WhatsApp
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

34° hava durumu ikonu

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Kültürpark

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

Büyük kısmı yurtdışından getirilmiş 200'den fazla değerli ağaç ve çeşitli bitki türünün bulunduğu 156 m2'lik yeşil, toplam 421 bin m2  alanıyla Kültüpark;  1850 metrelik tartan pisti, yüzme havuzu, kapalı spor salonu, tenis kortu, nikah salonu ile 13.500 m2'lik alanda kurulu bir lunaparkı barındırıyor. 

Sanat ve eğlence mekanlarının yanı sıra  spor etkinliklerine de olanak tanıyan kent içindeki en eski yeşil alanımız Kültürpark'ta bakım ve koruma faaliyetleri yıl boyunca süreklilik gösteriyor. 
Kültürpark yıl içinde hollerde  kitap fuarını konuk ediyor.  Kültüpark’ta bulunan sosyal kültürel aktivite mekanları Atatürk Açıkhava Tiyatrosu, İsmet İnönü Sanat Merkezi, İzmir Sanat, Fuar Evlendirme Dairesi, Celal Atik Spor Salonu, Lunapark,  Paraşüt Kulesi, Gençlik Tiyatrosu, Resim-Heykel Müzesi, Tarih ve Sanat Müzesi'dir.

Fuar Kültürpark alanının bitki dokusunun yenilenebileceği bazı binaların yeniden kullanıma kazandırılıp bir kısmının ise yıkımının planlandığı yeni kültürpark projesi de İzmirlilerin görüşüne sunulmuştu, çalışmalar  fikir alışverişi düzeyinde sürdürülüyor.

Yalancı karabiberden kara mürvere, sahil sekoyasından Japon kirazına kadar binlerce ağaca yuva olan Kültürpark'ın eşsiz bitki örtüsü, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin işbirliğiyle bir kitapta toplandı.

Kültürpark'ın Ağaç Varlığı Kitabı Hazırlandı

İki yıllık çalışma kapsamında 44 familyadan 86 cinse ait 117 türde endemik ve egzotik bitki, 10 bin kare fotoğrafla kayıt altına alındı. "Kültürpark'ın Ağaç, Ağaççık ve Çalıları" adını taşıyan kitap, akademisyenler, öğrenciler ve diğer araştırmacılar için de önemli bir kaynak oluşturacak. 

Prof. Dr. Tanay Birişçi, Dr. Hatice Sönmez Türel ve Peyzaj Yüksek Mimarı Merve Özeren Alkan'ın imzasını taşıyan çalışma ile konuya ilgi duyan herkese, parktaki bitkilerin teşhisi, yetişme ortamları, gelişme olanakları ve çiçek açma zamanları gibi bilgilere erişim konusunda yardımcı olunması amaçlandı. Kültürpark'taki her bitki türünün Latince ve Türkçe adları ile anavatanı ve bağlı olduğu familya bilgilerinin yer aldığı kitapta, bitkilerin çeşitli evrelerindeki detaylı fotoğrafları da bulunuyor.

Kültürpark'ın internet sitesini ziyaret edin.

http://kulturparkizmir.org/