Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

10° ÇOK BULUTLU

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Körfezde Yüzeysel Kirlilikle Mücadele Ediyoruz

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Körfezde Yüzeysel Kirlilikle Mücadele Ediyoruz fotoğrafı 0
 Körfezde Yüzeysel Kirlilikle Mücadele Ediyoruz fotoğrafı 1
 Körfezde Yüzeysel Kirlilikle Mücadele Ediyoruz fotoğrafı 2
 Körfezde Yüzeysel Kirlilikle Mücadele Ediyoruz fotoğrafı 3
İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde gerek ihbar, gerekse rutin denetimleri ile deniz kirliliğine neden olabilecek problemleri tespit ederek; ilgili kurum/kuruluşlarla işbirliğinde kirliliğe neden olacak sorunları ortadan kaldırıyor.
Körfez Denetim Ekibi; üniversiteler, çeşitli devlet kuruluşları ve sivil toplum örgütleri ile beraber projeler yürütüyor.

Yüzer Katı ve Sıvı Atıkların Toplanması
Körfez kirliliğini önleyebilmek için, koruyucu ve kirlilik engelleyici rutin denetim ve hizmetler devam ediyor.

Belediyemize ait Mavi Körfez-2 deniz süpürge gemisi, Mavi Körfez-3 deniz süpürge gemisi, Çevre 1 teknesi ve kara ekibimizden oluşan personelimiz, her gün körfezde biriken çöpleri hem karadan hem denizden topluyor.    

Deniz yüzeyinde biriken atıklar, daha önceki yıllarda gerektiğinde toplanırken, 2000 yılından itibaren çalışmalar düzenli hale getirildi,  ekip ve ekipmanlar güçlendirildi ve körfezde her gün titizlikle temizlik çalışması düzenli olarak sürdürülmeye başlandı. 

Mavi Körfez 1 denetim botu ile İç Körfez’de atıkların yoğunlaştığı bölgeler belirlenerek kirliliğe hızla müdahele ediliyor.  

2013 yılında alınan Mavi Körfez-2 deniz süpürge gemisi, su kesiminin çok düşük olması nedeniyle sığ olan kıyılarda da yüzer çöpleri toplayabilirken,  2017 yılı Mart ayında alımı tamamlanan Mavi Körfez-3 deniz süpürge gemisi ise yüzer atıkları toplayabildiği gibi; olası deniz kazalarında oluşabilecek  petrol kirliliğine müdahale edebilecek donanıma sahip.
Ekipte toplanan çöpün bertarafında gövde üstü vinçli hidrolik sıkıştırmalı çöp kamyonu da bulunuyor.

Denizden,  2017 yılında yaklaşık 1200 ton yüzer çöp toplandı.