Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

16° hava durumu ikonu

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Kent Yaşamında ve Ulaşımda Engelleri Azaltıyoruz

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Kent Yaşamında ve Ulaşımda Engelleri Azaltıyoruz fotoğrafı 0
 Kent Yaşamında ve Ulaşımda Engelleri Azaltıyoruz fotoğrafı 1
 Kent Yaşamında ve Ulaşımda Engelleri Azaltıyoruz fotoğrafı 2

Kent Yaşamı Kolaylaşıyor
İzmir kent genelinde cadde, meydan ve bulvarlarda bulunan yaya yürüyüş yollarındaki rampalar ve kaldırımlar engellilerin kullanımına uygun olarak yeniden düzenleniyor.  Katlı kavşaklarla, yoğun trafik akışına sahip caddeler ve metro istasyonlarında yürüyen merdivenli, asansörlü yaya üstgeçitlerinin yapımı tamamlanıyor.  Kent genelinde engelli rampası, görme engelliler için karo ve parke olan kaldırımlarda hissedilebilir yüzey döşemesi, beton kaldırımlarda boya uygulaması, tekerlekli sandalyelerin geçişine uygun olması için yollardaki kanaletlerin kaldırılarak, üst geçit yapımında engelli kullanımına uygun asansörler hizmete alınıyor.

Binalarımızda Kapalı Alan Yönlendirme Sistemi
Görme ve işitme engellilere yönelik akıllı telefonlar üzerinden çalışan  'Kapalı Alan Yönlendirme Sistemi  belediye hizmet binasında ve Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde hayata geçirildi. 

Engelli Bireyler Ulaşımından Rahatlıkla Yararlanabiliyor
Engelli bireysel için ücretsiz ulaşım hizmetinin yanı sıra; otobüs ulaşımında filoya katılmaya devam eden alçak tabanlı ve basamaksız yapıda araçlar; yaşlılar, engelli vatandaşlar, hamile veya çocuklu bayanlar öncelikli olmak üzere herkes için kolay iniş biniş ve keyifli bir yolculuk haline getiriyor. Ulaşım hizmetleri sağlaylan tüm kurumlarımız  engelli erişimine uygun düzenlemeler gerçekleştiriyor. 
4 adet yolcu gemisi, 3 adet arabalı yolcu gemisi ve 7 adet  eapur İskelesi (Urla ve Mordoğan yüzer duba platformları dahil) engelsiz ulaşıma uygun hale getdi.
 
Engelli Erişimini Kolaylaştıran Kurumları Destekleyen Kırmızı Bayrak Uygulaması
Engellilerin erişimine uygun hale getirilen kamuya açık faaliyet gösteren özel veya kamu kurumlarına ait açık ve kapalı mekanlar ile ulaşım araçlarına “Kırmızı Bayrak” verilmesi Türkiye'de ilk kez uygulandı. 

İzmir'de 2018 yılı itibariyle 45 kurum/kuruluş Kırmızı Bayraklı... Bunlardan 31’i kamu kurumu ve bağlı şirketlerden, 14’ü özel kuruluştan oluşuyor. 
İzmir Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü öncülüğünde ilimizdeki plajların da düzenlenebilmesi amacıyla;  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İBB Kentsel Tasarım ve  Kent Estetiği Şube Müdürlüğü,Sekader- Seferihisar Engelliler Kimsesizler Alternatif Su Sporları ve Gençlik Derneği, Engelsiz Turizm Derneği, İşaret Dili Çevirmenleri Derneği, Çağdaş Görmeyenler Derneği, Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şubesi, Karşıyaka Akademi Zihinsel Engelliler Derneği ve  Seferihisar Kent Konseyi ile ortak çalışmalar yapılıyor. 
Bu işbirliğiyle Urla Kum Denizi, Seferihisar Akarcalı ve Foça Yeni Plaj engellilerin erişimine uygun hale geldi.

İzmir Metrosu Kırmızı Bayraklı  
İzmir Metro, Kırmızı Bayrak Komisyonu’nun istasyonlarında yaptığı denetimler sonucunda, kentte 3 yıldızlı ‘Kırmızı Bayrak’ alan ilk kuruluş olma özelliği taşıyor. 
İzmir Metrosu,  dünyada sadece Londra, Hong Kong, Paris ve Sydney metrolarında bulunan ‘Akıllı İşitme Sistemi’ni kullanıyor.  Görme engelli bir yolcunun refakatçiye ihtiyaç duymadan rahatlıkla istasyona gelip trene binmesi ve bütün yolcular gibi yolculuğunu güven içinde yapabilmesine olanak sağlayan Braille alfabesiyle hazırlanan haritalar ve yönlendirme levhalarının yanı sıra buton düzenlemeleri bulunuyor.  iİstasyonların dışındaki asansörlere konulan sesli uyarı düzeni görme engelli vatandaşlarımız için büyük kolaylık sağlıyor. Yaşlı ve engelliler için hizmet veren asansörler, dışarısı ile giriş katını; giriş katı ile peronu birbirine bağlıyor. 
 
Tekerlekli sandalye kullanan engelli vatandaşlarımız, metroyu rahatlıkla kullanabiliyor. Araç içlerinde tekerlikle sandalye kullanan engelliler için belirlenmiş yerler bulunuyor. Akülü sandalye kullanan ortopedik engelliler için metro istasyonlarında şarj noktaları 7-8 saatlik şarj süresini 1 saatte gerçekleştiriyor. İskeleler de şarj istasyonu bulunuyor.