Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

10° hava durumu ikonu

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Kent Rehberleri

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Kent Rehberleri fotoğrafı 0
3 Boyutlu Kent Rehberi
İzmir Büyükşehir Belediyesi Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü tarafından yetki alanındaki 30 ilçede hazırlanan ve sürekli güncellenen “İzmir Üç Boyutlu Kent Rehberi” İzmir Büyükşehir Belediyesi yetki alanındaki tüm binalar ve kullanım amaçları, iş yeri adları, resmi/özel kurum (sağlık, eğitim, vb.) bilgileri, eczane ve nöbetçi eczaneler, ulaşım noktaları, önemli tarihi binalar ve bilgileri, kültür ve turizm tesisleri ile bina ve yolların fotoğrafları görüntülenmektedir. 

Aynı zamanda kamu kurumlarının yanı sıra özel kurum ve kuruluşlar ile kişilerin ihtiyacı olan bilgiler açısından güncel bir veri tabanı sağlamaktadır. Kullanıcı, rehber üzerinde kendi haritasını tasarlayabilmekte ve kendi katmanlarını yaratabilmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği uzun soluklu çalışmalar sonucunda oluşturulan, Türkiye’de bilgi zenginliği ve içerik olarak en kapsamlı özelliklere sahip olan rehbere bu linkten erişilebilmektedir.

2 Boyutlu Kent Rehberi
Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü personelleri tarafından hazırlanan Gerçek Zamanlı Harita yayını uygulaması, “Coğrafi Bilgi Sistemi Veri Tabanında (CBSVT)” depolanan İzmir Büyükşehir Belediyesi yetki alanındaki coğrafi verilerinin gerçek zamanlı olarak sunumunu sağlayan bir yazılımdır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi personellerince, proje hazırlama ve gerçekleştirme süreçlerinde gereksinim duyulan temel harita bilgilerini (adres, mülkiyet, ulaşım, nazım ve uygulama imar planları, ortoz görüntü), önemli yer noktaları ve pafta lejantı (1/1000, 1/5000, 1/25000) bilgilerini içermektedir.
İki Boyutlu Kent Rehberi hakkında bilgi için tıklayınız...

Uygulama, kullanıcıların farklı sorgular ile (adres, mülkiyet, pafta, koordinat, önemli yer bilgisi vb.) istenilen bilgiye hızlı bir şekilde ulaşımın yanında belirli şablonlarda ekran ve yazıcı raporlarının alınarak uzunluk ve alan ölçümü yanında temel verilerin bir arada görüntülenmesini sağlamaktadır. Bununla birlikte söz konusu uygulama, kullanıcıların günlük iş ve projeleri için önbilgi edinmeleri amacıyla hazırlanmış olup veriler ile ilgili kesin bilgilerin ilgili birim/kurum arşivinden alınması gerekmektedir.
 
Adres ve Önemli Yer Verileri Sürekli Güncelleniyor
Türkiye’de bir ilk;  3 ve 2 boyutlu rehberler, tüm sorgulamalara altlık olan gerçek zamanlı, internet ortamında sunulan güncel veriler, adres bileşenleri,  önemli yerler katmanına ait verilerin birim bünyemizde olmak üzere tüm ilçelerde güncelleme çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor. Kullanımda olan ve her geçen gün daha çok kullanıcı sayısına ulaşan İzmir 2 ve 3 Boyutlu Kent Rehberlerindeki Hata/Eksik Bildir” noktası olarak atılan bildirimler anında değerlendirilmektedir.