Erişilebilirlik Butonu
Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss WhatsApp
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

20° hava durumu ikonu

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

İzmir HRS 5. Aşama Üçyol - Buca Hattı Yapım İşi

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

İzmir HRS 5. Aşama Üçyol - Buca Hattı Yapım İşi;
04.01.2022 tarihinde sözleşme imzalanmış, 21.01.2022 tarihinde yer teslimi yapılarak çalışmalara başlanmıştır.
Hat, Üçyol Metro İstasyonu ile Çamlıkule arasında hizmet verecek. Güzergah üzerindeki ana hat tünelleri TBM makinası kullanılarak derin tünel olarak açılacak, istasyon ve çıkış yapılarına ait tüneller ise Yeni Avusturya Metodu olarak adlandırılan (NATM) yöntemle inşa edilecektir. 

 

Üçyol, Zafertepe, Bozyaka, General Asım Gündüz, Şirinyer, Buca Belediyesi, Kasaplar Meydanı, Hasanağa Bahçesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Koop. ve Çamlıkule istasyonlarının bulunacağı 13,5 km'lik Buca Metro hattı, F.Altay - Bornova arasında çalışan mevcut metro hattı ile Üçyol İstasyonu'nda, İZBAN hattı ile de Şirinyer İstasyonu'nda entegre olacaktır.

Yeni hat mevcut Üçyol İstasyonu’na bilet holü katından, İZBAN Şirinyer İstasyonu’nda ise peron katından bağlanacak ve mevcut hatlardan bağımsız çalışacaktır. Bu hat üzerindeki tren setleri sürücüsüz olarak hizmet verecektir.

Projede 80 bin m² kapalı alana sahip hatta yönelik bakım atölyesi ve depo binası da bulunmaktadır.  İki katlı yapının ilk katı geceleme, idari ofisler ve personel alanları, üst katı ise araç bakım ve onarım katı olarak değerlendirilmiştir.

General Asım Gündüz İstasyonu için kazık imalatlarına başlanmıştır.


 

 
General Asım Gündüz İstasyonu

Çalışmaların 2026 yılında bitirilmesi hedeflenmektedir.