Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

10° hava durumu ikonu

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Hedef Engelsiz İzmir

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Hedef Engelsiz İzmir fotoğrafı 0
 Hedef Engelsiz İzmir fotoğrafı 1
 Hedef Engelsiz İzmir fotoğrafı 2
 Hedef Engelsiz İzmir fotoğrafı 3
 Hedef Engelsiz İzmir fotoğrafı 4
 Hedef Engelsiz İzmir fotoğrafı 5
 Hedef Engelsiz İzmir fotoğrafı 6
 Hedef Engelsiz İzmir fotoğrafı 7
 Hedef Engelsiz İzmir fotoğrafı 8
 Hedef Engelsiz İzmir fotoğrafı 9
 Hedef Engelsiz İzmir fotoğrafı 10
 Hedef Engelsiz İzmir fotoğrafı 11
 Hedef Engelsiz İzmir fotoğrafı 12
 Hedef Engelsiz İzmir fotoğrafı 13
 Hedef Engelsiz İzmir fotoğrafı 14
Ulaşımdan sağlığa, spora, kültüre kadar her alanda, engellilerin yaşam kalitesini artırmak için bir dizi çalışma yürüten İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2005 yılında almış olduğu "Engelli Dostu Belediye" ünvanını her geçen gün pekiştiriyor.
 
Engelsizmir
"İzmir Engelleri Kaldırıyor - Engelsizmir" projesi  hayata geçirilerek, 5378 sayılı yasanın öngördüğü, engellilerin kamu hizmetlerine ve kamusal alanlara erişimlerini kolaylaştırılıyor.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi, “ENGELSİZMİR 2013 Kongresi” ile, engellilere yönelik stratejik plan oluşturarak, engellilerin kentsel yaşamın tüm boyutlarına katılıp katkıda bulunmasının olanaklarını artırmayı amaçladı. Türkiye'de ilk kez uluslararası düzeyde yapılan ENGELSİZMİR Kongresi ile Engellilere Yönelik Stratejik Plan hazırlandı, özel veya kamu kurumlarına ait açık ve kapalı mekanlar ile ulaşım araçlarında gerçekleştirilen engellilere yönelik düzenlemelerin "Kırmızı Bayrak" alması kararlaştırıldı.  "Engelsiz İzmir Kongresi"nde gerçekleşen ortak akıl toplantı raporunu da paylaşıma sundu. Kongre sonraki yıllarda da toplanmaya devam etti.
 
Çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgiye http://www.engelsizmir.org adresinden erişilebilir.
 
Gençler ve Engelliler El Ele
“Engelliler İçin El Ele” projesi ile engellilerin psiko-sosyal rehabilitasyonuna destek sağlanması, gençlerin sosyal sorumluluk projelerinde yer alması, engelliler ve gönüllülerin farklı etkinliklerde bir araya getirilerek, toplumda engellilik konusunda farkındalık kazandırılması amaçlanmıştır 

Engelli Aile Ana Baba Gelişim Okulu 
Engelli Çocuğun Kabulü Sürecinde Aile, Aile İçi İletişim, Beslenme ve Hijyen, Cinsel Eğitim, Erken Çocukluk Dönemi ve Okul Öncesi Eğitim, Engelli Hakları başlıklarında anne ve babaların bedensel ve ruhsal yönde sağlıklı, sosyal-öz bakım ve iletişim becerileri gelişmiş çocuklar yetiştirebilmelerine yardımcı olmak ve rollerin paylaşılarak gelişimin birlikte sağlanması hedefleniyor

Uygulama Bahçesi
İnciraltı Rekreasyon alanında, yaklaşık 100 metrekarelik alanda gerçekleştirilen  Uygulama Bahçesi ile engellilerin toprakla uğraşarak sebze yetiştirmeleri ve böylece doğal ortamda rehabilite olmaları sağlanıyor.
 
Engelsiz İzcilik Programı
2014 Yıl Ekim ayında hayata geçen ünite; farklılıklarla birlikte yaşam kültürünü geliştirmek amacıyla engelli çocuklarımızı engelsiz bireylerle birlikte teorik ve pratik izci eğitimi almasını sağllıyor.  İzlciler; Sakarya'nın Karasu ilçesinde düzenlenen Kuzey Yıldızı 2015 Karadeniz Uluslararası İzci Kampı'na (North Star 2015 Blacksea Jamborette) katıldı.  
Ünite, WOIS (Dünya Bağımsız İzciler Örgütü) ve Türk Trakya İzciler Birliği Federasyonu’na kayıtlı. Eğitimcilerimiz ise Angels Scout (Melek İzciler- Engelsiz İzciler Dünya Masası)’nın kurucularından... 
Her yıl ortalama 120 engelli ve 40 engelsiz birey ve 15 gönüllü genç çalışmalara katılıyor.

Otizm Destek Projesi
Anadolu Otizm Vakfı ile imzalanan ortak hizmet protokolü ile çerçevesinde otizmli bireylere mutfak, el sanatları, bilgisayar ve tarım alanlarında meslek edindirmeye yönelik kurslar ile, hobi bahçeleri ve mesleki atölyelerin kurularak ve  ailelere de ücretsiz eğitim seminerleri ve psiko-sosyal destek programları düzenleniyor.

Engelsiz Dans ve Aikido  ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Engelli Sporcuları
Bedensel ve görme engelliler sanatla buluşturmak amacıyla Engelsizmir Dans Grubu çalışması ve Aikido Organizasyonu Derneği işbirliği ile engelli vatandaşlarımızı bu spor dalıyla tanıştırmak amacıyla  Engelsizmir Aikido çalışması yürütülüyor. 
 
76 Lisanslı sporcu ile çeşitli branşlarda mücadele ediliyor.  Ampute Futbol Takımı 1.Lig 2.Grup'ta mücadele etmektedir.Bedensel Engelli Atletizm dalında, Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol Süper Ligi ve Avrupa Kupaları'nda, halterde ülkemizi uluslararası organizasyonlarda başarıyla temsil etmektedir. Boccia ve Masa Tenisi takımlarımız çalışmalarını başarı ile sürdürmektedir.
 
Çölyakla Mücadeleye Destek, Alzheimer ve Demansa Destek 
2008 yılından bu yana Kent Ekmek Fabrikası'nda üretilen ekmeklerin yanı sıra çeşitli etkinlikler düzenleyerek çölyak hastaları ve ailelerine destek olunuyor. Sağlıklı YaşAlma Merkezi ile  55 yaş ve üzeri, evinde yaşayan hemşehrilerimize, bir araya gelebilecekleri, sosyal ve fiziksel aktivitelerini artırabilecekleri bir merkez olarak hizmet veriyor. Alzheimer ve ve Demansa Destek Merkezi ise  sürekli tedaviyi gerektiren ağır hastalıklara sahip olmayan yaşlılarımıza hizmet sunuyor.

Görme Engelliler İçin Kent Rehberi
Türkiye'de ilk kez  görme engellilerin yaşamını kolaylaştıracak "Göremeyenler İçin Kent Rehberi"  İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilerek hizmete sunuldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi yetki alanındaki taksi ve otobüs durak bilgisi, eczaneler, resmi kurum kuruluşlardan alışveriş merkezlerine, banka ve veznelerden tarihi / turistik yerlere kadar yaklaşık 15 bin önemli yer bilgisine GPS özelliği olan cep telefonları ile ulaşılabiliyor.
 
Engelsiz İlaç
İzmir Kent Konseyi öncülüğünde, Türkiye’de ilk defa İzmir’de EDAK Ecza Kooperatifi, Çevreci Eczacılar Kooperatifi (ÇEKOOP), Çağdaş Görme Engelliler Derneği ve Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi işbirliği ile görme engellilerin ilaçlarını zamanında ve doğru bir şekilde kullanması amaçlıyor. Engelsiz İlaç Gönüllü Eczanelerine İzmir 3 Boyutlu Kent Rehberinden ulaşılıyor.

İzmir Engelli Bilgi Sistemi
Kentimizde yaşayan engelli bireylere yönelik  kurumumuzca birbirinden bağımsız olarak yürütülen hizmetlerin tek bir veritabanı üzerinden takip edilmesi ve kapsam ve kalitesinin artırılması amacıyla “İzmir Engelli Bilgi Sistemi (veri tabanı)” çalışması yürütülüyor. Hizmetlerde işbirliği ve hizmet kalitesinin artırılabilmesi için belediyelerle ortak çalışmalar da yürütülüyor.

Kent Konseyi Engelli Meclisi
İzmir Kent Konseyi yapısı altında engelli bireylerin siyasal ve kamusal yaşama katılım sağlamaları amacıyla, gönüllülük temelinde, Engelli Meclisi hizmetlerini sürdürüyor.