Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Deniz Ulaşımı Güçleniyor

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Deniz Ulaşımı Güçleniyor fotoğrafı 0
 Deniz Ulaşımı Güçleniyor fotoğrafı 1
 Deniz Ulaşımı Güçleniyor fotoğrafı 2
 Deniz Ulaşımı Güçleniyor fotoğrafı 3
 Deniz Ulaşımı Güçleniyor fotoğrafı 4
 Deniz Ulaşımı Güçleniyor fotoğrafı 5
 Deniz Ulaşımı Güçleniyor fotoğrafı 6
 Deniz Ulaşımı Güçleniyor fotoğrafı 7
Körfeze Yeni Filo
Toplu ulaşımda deniz taşımacılığının payının arttırılması, mevcut filonun modern, çevreci, hızlı, konforlu ve engelli erişimine uygun yeni gemilerle yenilenmesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde deniz ulaşım ağının genişletilmesi amacıyla Deniz Ulaşımını Geliştirme Projesini uygulamaya koyan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda sipariş verdiği 15 yolcu gemisi ve 3 arabalı vapuru körfezde ulaşım hizmetine sundu. 

Her biri yaklaşık 8 milyon Euro’ya mal olan 15 yeni yolcu gemisinin isimleri İzmirlilerin katılımıyla gerçekleştirilen anket sonucu belirlendi.
500 bini aşkın oyun kullanıldığı ankette en yüksek oyu 1881-ATATÜRK ismi almıştı. Filoya katılan gemiler 
Çakabey, Dokuzeylül, Soma 301, Dario Moreno, Attila İlan, Cengiz Kocatoros, Gürsel Aksel, Sait Altınordu, Vahap Özaltay, Metin Oktay, Gezi, İhsan Alyanak ve  Prof.Dr. Aziz Sancar isimlerini aldı. 

İzmir'in yeni yolcu gemileri konforu, sürati ve manevra kabiliyeti ile deniz ulaşımda yeni bir çağ başlattı.
Gemilerde kullanılan karbon kompozit malzeme, ağırlığa bağlı olarak yakıt sarfiyatını düşürdü, buna bağlı olarak karbondioksit salınımı da azaldı. Özellikle çevreci ve engelli dostu olmaları, yolcu güvenliğinin en üst düzeyde tutulması, yeni gemilerin önemli avantajları arasında yer alıyor.  Konforlu ve ergonomik özellikli koltukları ile geniş diz mesafesi sağlanıyor. Görme engelli yolcular için hissedilebilir yüzey ve gerekli yerlerde Braille Alfabesi ile yazılmış kabartmalı uyarı ve yönlendirme işaretleri de mevcut. Gemilerde kadın, erkek ve 1 adet engelli tuvaletlerinin yanı sıra bebek bakım masası da yer alıyor. İzmir'in yeni gemilerinde yolculuk sırasındaki ihtiyaçların giderilmesi için büfe ve soğuk–sıcak içeceklerin satıldığı otomatik satış büfeleri ile televizyon ve kablosuz internet donanımı da oluşturuldu. Gemilerin bir başka özeliği ise 10 adet bisiklet park yerinin bulunması. Yolcuların konforlu bir şekilde seyahat edebilmeleri için iklimlendirme sistemi, can dostlarıyla birlikte seyahat edebilmeleri içinse birbirinden bağımsız evcil hayvan kafesleri bulunuyor.

Gemilerden iç körfez seferleri için dizayn edilen 13 adeti 426 yolcu taşıyabiliyor. Uluslararası sefer yapabilecek şekilde yüksek hızlı tekneler kodu taşıyan  uygun olarak inşa edilen gemilerden Aziz Sancar ve İhsan Alyank ise  ise 404 yolcu kapasiteli.

Yeni Arabalı Vapurlar
Yeni Arabalı Vapurlar Hasan Tahsin, Ahmet Piriştina ve Kubilay  Bostanlı-Üçkuyular hattında  seferlerini sürdürüyor.. Arabalı vapurların isimleri de yine İzmirlilerin oylarıyla belirlendi.

450 yolcu ve 71 otomobil kapasiteli yeni arabalı vapurları ise teknoloji ve konforuyla büyük beğeni topluyor. Yolcu gemilerinde yer alan donanımlara ek olarak 2–5 yaş arası çocuklar için oyun alanı, yolcu salonunda panoramik görüntü sağlayan geniş camlar ve tekerlekli sandalyeli vatandaşlarımızın araç güvertesi ile yolcu salonu arasındaki ulaşımını sağlaması amacıyla gemilerin iskele ve sancak bordalarında 2 adet asansör de bulunuyor. Gemilerin iç aydınlatmalarının bir kısmı miyar güvertede yer alan güneş panelleri aracılığıyla sağlanıyor.

Yeni Arabalı Vapurların hizmete girmesiyle birlikte 2014 yılında 475 bin olan taşınan araç sayısı 2017 yılında 889 bine yükseldi.
Arabalı Vapur filosunu güçlendirmek amacıyla 2 adet yeni arabalı vapur alımı için çalışmalar devam ediyor. İhalesi ise 2018 yılında gerçekleşmesi planlanıyor.

Gemiler Engelsiz..
Engelli vatandaşlarımızın bireysel olarak deniz ulaşımından faydalanmalarının sağlanmaları amacıyla yeni yolcu ve arabalı yolcu gemilerimizde engellilere yönelik yapılan düzenlemeler, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Kırmızı Bayrak Komisyonu'nun denetimi sonucunda yeni yolcu ve arabalı yolcu gemilerimiz en yüksek derece olan 3 yıldızlı ‘kırmızı bayrak’ almaya hak kazandı.

 
İskeleler Yenilendi
Bostanlı, Karşıyaka, Alsancak, Pasaport, Konak, Göztepe ve Üçkuyular İskeleleri’nin, yeni yolcu ve arabalı yolcu gemilerine uyumu kapsamında çalışmalar tamamlandı. Üçkuyular ve Bostanlı İskeleleri’nin araç peronları, otopark ve otobüs durakları bölümünde düzenleme ve yenileme çalışmaları da tamamlandı. Arabalı vapur iskelelerinde yolcu bekleme alanları oluşturuldu.
 

Yeni Rota Dış Körfez
İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde deniz ulaşım ağının genişletilmesi için çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi ilk olarak 2015 yılı içerisinde Foça İskelesi'ni hizmete aldı. Foça İskelesi'ni 2016 yılında hizmete alınan Mordoğan İskelesi ve 2017 yılında hizmete alınan Urla İskelesi takip etti. Güzelbahçe İskelesinin de 2018 yılında açılmasıyla birlikte seferler başladı.

İç Körfez'e Yeni İskeleler
İç Körfezdeki deniz ulaşım ağının genişletilmesi ve ulaşımda deniz ulaşım payının arttırılması için sürdürülen çalışmalarda kapsamında Mavişehir, Adliye, Karantina ve Göztepe İskelelerinin hizmete alınarak kara trafiğinin rahatlatılması planlanıyor.


Rakamlar ve İşletim
İzmir Körfezi’nde deniz işletmeciliği 8 Mart 2000 tarihinden bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı İZDENİZ A.Ş. tarafından sürdürülüyor.

Gün içerisinde 210’dan fazla sefer yapılıyor. Bu seferlerde yılda 14 milyondan fazla yolcu ile 850 bin’in üzerinde araç taşınıyor.