Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Arıcılık ve Bal Üretimi Yeniden Hayat Buldu

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Arıcılık ve Bal Üretimi Yeniden Hayat Buldu fotoğrafı 0
 Arıcılık ve Bal Üretimi Yeniden Hayat Buldu fotoğrafı 1
 Arıcılık ve Bal Üretimi Yeniden Hayat Buldu fotoğrafı 2
 Arıcılık ve Bal Üretimi Yeniden Hayat Buldu fotoğrafı 3

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'de ilk kez hayata geçirilen “mobil eğitim aracı” uygulaması ile kırsaldaki üreticilere arıcılık eğitimi veriyor. 

Kırsaldaki vatandaşların hem meslek ve gelir elde etmesine hem de arıcılık ve bal üretiminin artmasına katkı sağlayan projenin öncelikli hedef kitlesi ise kadınlar. Arıcılık eğitiminden yararlanan kadınların meslek ve gelir sahibi olabilme olanağı yaratıldığı gibi  bal üretimi de destekliyor. Köylerinden çıkamayan kadınlar için özel olarak hazırlanan “Mobil Arı Aracı” ile arıcılık eğitimi alan kadın sayısında önemli bir artış var.
 Eğitimlerde polen, propolis, arı sütü ve arı larvası üretimini aktarılıyor. 

12 ilçede eğitim 
Büyükşehir Belediyesi, Yarımada projesiyle 2015 yılında Karaburun'da başlattığı arıcılık projesi kapsamında bugüne kadar büyük çoğunluğu kadın olmak üzere 276 üreticiye arıcılık eğitimi verdi. Karaburun, Urla, Seferihisar, Selçuk, Menderes, Mordoğan, Çeşme, Kemalpaşa Kınık, Bayındır, Beydağ ve Bergama ilçelerinde yapılan eğitimlerin kısa süre içinde Dikili ve Kiraz’da da başlayacak. 

2017 yılının son döneminde  Bayındır Sarıyurt, Kızıloba, Hisarlık, Dernekli, Balcılar ve Kızılcağaç köylerinden 117 kursiyer ile gerçekleşen eğitimde, katılımcıların tamamı kadınlardan oluştu.
Arıcı kadınlar, EÜ Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Hayvan Yetiştirme Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Banu Yücel'in koordinatörlüğünde, 4 gün teorik ve 1 gün de pratik ders olmak üzere 5 günlük eğitim aldı.
bal üreticiliği sektörünü İzmir’den başlayarak büyütüp geliştireceklerini belirten Başkan Kocaoğlu, “Tarım ve hayvancılığın kalkınması için ne gerekiyorsa yasa doğrultusunda çalışıyoruz.  Kaliteli bal üretip tesislerde paketleyeceğiz.  Ancak önce balın katkısız olduğuna dair laboratuvar testini yapacağız.  Böylece İzmir’deki kooperatiflerimiz aracılığıyla ‘katkısız balı’ piyasaya sunacağız” dedi. 

Büyükşehir Belediyesi2017 yılı sonuna dek Karaburun, Urla, Seferihisar, Çeşme, Menderes, Selçuk, Kemalpaşa, Kınık, Beydağ ve Dikili ilçelerinde eğitimlerini tamamlayan çoğu kadın toplam 493 üreticiye 1696 arılı ve 710 arısız kovan ile 11 kalemden oluşan 493 arıcılık malzemesi seti dağıttı.