Erişilebilirlik Butonu
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

27° hava durumu ikonu

Sayfası

Sayfa İçeriği

05
Eylül

İzmir’in en uzun tünelini Buca’da açacak

TÜMÜ PAYLAŞ

İzmir’in en uzun tünelini Buca’da açacak
İzmir’in en uzun tünelini Buca’da açacak
İzmir’in en uzun tünelini Buca’da açacak
İzmir’in en uzun tünelini Buca’da açacak
İzmir’in en uzun tünelini Buca’da açacak
İzmir’in en uzun tünelini Buca’da açacak
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca trafiğini rahatlatmak amacıyla hizmete aldığı Homeros Bulvarı’nı Otogar’a kadar uzatırken, yaklaşık 250 ağaca dokunmamak için Buca ile Bornova arasında kalan bölümü “derin tünelle” geçecek. 2.4 kilometrelik tünel, aynı zamanda kentin en uzun karayolu tüneli olacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıllarda hizmete alarak Buca’ya ve İzmir’e kazandırdığı Homeros Bulvarı’nın devamı niteliğinde olan ve Otogar’a kadar uzanan 7 kilometrelik yeni güzergahın bir bölümünü “derin tünelle” geçecek. Böylece güzergah üzerinde bulunan 250’ya yakın ağaç da yerinde büyüyecek.
Buca Ufuk Mahallesi ile Bornova Çamkule arasında kalan 2.4 kilometrelik bölümde gerçekleştirilecek derin ve çift tüp tünel projesi sayesinde bu bölgede kamulaştırma süreci de yaşanmayacak.
İzmir trafiğine büyük rahatlama getirecek yeni güzergah Buca Onat Caddesi’nden başlayarak Otogar’a kadar uzanacak ve Buca, Bornova ile Konak ilçelerinden geçecek. Büyük bir bulvar olarak açılacak yeni yol, 35 metre genişliğinde ve (3 gidiş - 3 geliş) toplam altı şeritli olarak hizmete açılacak. Çamlık, Mehtap, İsmetpaşa, Ferahlı, Ulubatlı, Mehmet Akif, Saygı, Atamer, Çınartepe, Merkez, Zafer, Birlik, Koşukavak, Ufuk, Çamkule, Meriç, Yeşilova ve Karacaoğlan mahalleleri aşılarak Bornova Kemalpaşa Caddesi’nden Otogar’a bağlantı sağlanacak.

Otogar bağlantısında soluk soluğa
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Buca trafiğini rahatlatmak amacıyla hizmete aldığı Homeros Bulvarı’nın devamı niteliğinde olan ve Otogar’a kadar uzanan yeni güzergahın bir yandan uygulama projeleri hazırlanırken bir yandan da kamulaştırma çalışmaları yapılıyor. Buca’dan Yeşildere Caddesi’ne “viyadük” ile bağlanan ve “ekspres” güzergah olarak ilçeye hizmet veren Homeros Bulvarı’nın Otogar’a uzatılacak 7 kilometrelik kısmında kamulaştırma çalışmaları her iki uç noktadan da sürüyor. Daha önce Homeros Bulvarı kısmı için 17.7 milyonluk kamulaştırma yapan Büyükşehir Belediyesi’nin otogar güzergahıyla birlikte şu ana kadar yaptığı toplam kamulaştırma bedeli 53 milyon TL’ye ulaştı.
Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı Homeros Bulvarı, 18 milyon 395 bin TL yapım, çevre düzenlemesi, asfalt ve 17.7 milyon TL kamulaştırma olmak üzere toplam 36 milyon TL’ye mal edilmişti.

En uzun tünel olacak
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Buca Ufuk Mahallesi ile Bornova Çamkule arasındaki açacağı 2.4 kilometrelik derin ve çift tüp tünel, aynı zamanda İzmir’deki en uzun karayolu tüneli de olacak. İzmirlilerin halen kullanmakta olduğu Bayraklı 1 Tüneli 320 metre, Konak Tüneli 1674 metre, Bayraklı 2 Tüneli ise 1865 metre uzunlukta.
TÜMÜ
Önceki Haber
Sonraki Haber