İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

14.6° SAĞANAK YAĞIŞLI

Sayfası

Sayfa İçeriği

Aziz Vukolos Kilisesi, kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan kültür merkezi ile basın müzesi olarak hizmet veriyor.

TARİHÇE
Agios Voukolos Kilisesi, Rum Ortodoks Ermeni Cenaati için 19. yüzyılın ikinci yarısında yapılmış.Kilise işlevini 1922 yılına kadar sürdüren yapı, cemaatinin İzmir'den ayrılması üzerine yıllarca terk edilmiş bir durmda kalmış.1924 yılının şubat ayında Atatürk'ün isteği üzerine Asar-ı Atika Müzesi'ne dönüştürülmüş.Müze işlevi ilerleyen zamanlarda değişmiş.Kültür Bakanlığı tarafından opera çalışma salonu olarak hizmet veren yapı, talihsiz bir yangın sonrasında da kullanılmamıştır. Cumhuriyet'in ilanı ile müzecilik çalışmalarının önem kazanmasıyla birlikte, kimi kabartmalar, heykeller, frizler ve birçok tarihi eser kurtarılarak bahçesine konmuştur.1951 yılında müze buradan fuar alanına taşınmış. Mülkiyeti Maliye Hazinesi'ne ait olan yapı, 17 Ocak 1975 tarih ve 152 sayılı genelgeyle korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edildi.
 


Yapı, 2003 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne tahsis edildi. 2004-2007 yılları arasında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi Mimari Restorasyon Bölümü tarafından hazırlanan restorasyon projesi, İzmir 1 Numaralı Kültür veTabiyat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nca gerçekleştirilmiş, Aralık 2008'de yer tesliminin ardından restorasyon çalışmaları başlamıştır. Basmane - Ayavukla Kilisesi Restorasyon Projesi ve Uygulama Projesi İzmir 1 Numaralı Kültür ve Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun onayıla, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirildi.
 

 
ULAŞIM
Gaziler Caddesi güzergahını kullanan otobüsler ile Yenişehir taksi dolmuşları ile  ulaşılabilir.

İLETİŞİM
Tel: 293 19 47

Salon tahsisi ücretsizdir.