İzmir
İzmir
Engelsiz İzmir Tiyatro Topluluğu “perde” dedi
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek ‘Engelsizmir 2013’ kapsamında kurulan Engelsiz İzmir Tiyatro Topluluğu, ‘Aziz Anton’ adlı tiyatro oyunuyla sahneye çıktı. Oyunda rol alan 6 down sendomlu tiyatrocu, performanslarıyla göz doldurdu.

Engelsiz yaşamın öncüsü olabilmek hedefiyle yeni projeler üreten İzmir Büyükşehir Belediyesi, engellilere yönelik olarak Türkiye’de ilk kez düzenlenecek uluslararası kongrenin hazırlıklarını sürdürüyor. 30 Ekim - 3 Kasım 2013 tarihleri arasında yapılacak “Engelsizmir 2013” kapsamındaki sosyal ve kültürel etkinlikler ise başladı. Bu etkinliklere katkı koyanlardan biri olan ve seslerini sanatın gücüyle duyurmayı hedefleyen Engelsiz İzmir Tiyatro Topluluğu, izleyici karşısına ‘Aziz Anton’ adlı oyunla çıktı. Aziz Nesin ve Anton Çehov’un öykülerinden sahneye uyarlanan oyunda, down sendromlu engelli tiyatrocular da sahne aldı.

İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde izleyiciyle buluşan oyun, sanatseverlerden büyük ilgi gördü. Ücretsiz olarak sergilenen ‘Aziz Anton’u Polat İnangül yönetti.
Hayatın içinden alınan hikayeleri izleyiciye mizahi bir dille aktaran oyunda rol alan 20 kişilik ekibin içinde yer alan 6 down sendromlu tiyatrocu, performanslarıyla göz doldurdu. Birbirinden bağımsız altı ayrı öykünün yer aldığı oyunda, karakterler ve olayların günümüz koşullarıyla örtüşmesi ise eseri daha da ilgi çekici kıldı. 

Eklenme Tarihi: 
9 Haziran 2013 Pazar
Loading..
Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz..