İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

23.7° HAFİF SAĞANAK YAĞIŞLI

Sayfası

Sayfa İçeriği

25
Temmuz

“Uçan yol”da yeni ihale

TÜMÜ PAYLAŞ

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karayolları’nın Konak Tüneli projesi nedeniyle iptal etmek zorunda kaldığı Uçan Yol projesini revize ederek 1.2 kilometrelik bölümü için yeniden ihaleye çıkıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yeşildere Caddesi’ne “viyadük” ile bağlanarak Buca üzerinden Otogar’a bağlantı sağlayacak 7.5 kilometrelik “ekspres” güzergahın Onat Caddesi’ne kadar olan 1.2 kilometrelik bölümü için 15 Ağustos 2012’de yapım ihalesi gerçekleştirecek. İhalenin tamamlanıp yer tesliminin yapılmasının ardından başlayacak yapım çalışmaları 360 günde tamamlanacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Konak Tünelleri projesi nedeniyle önceki projesi üzerinde bir revizyon gerçekleştirdi. Yeni düzenlemeye göre İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağı viyadük, Yeşildere Caddesi üzerinde karayollarının yapacağı kavşakla bağlantı sağlayacak. 

Büyükşehir, 18 milyon liralık kamulaştırma yaptı
Halk arasında viyadük yüksekliği nedeniyle “Uçan yol” olarak adlandırılan projeye göre, Yeşildere Caddesi’nin paralelindeki Meles Çayı ve raylı sistem, Menderes Caddesi’nden Onat Caddesi’ne kadar köprülü kavşak ile aşılarak kesintisiz ulaşım sağlanacak
Yeşildere Caddesi’nden Onat Caddesi’ne kadar oluşturulacak katlı kavşak ile hem Buca’ya giriş yapılıp üst bölgelerine gidilebilecek hem de Buca’dan Yeşildere Caddesi yoluyla Konak, Karabağlar ve Gaziemir istikametine ulaşılabilecek. Buca ilçesinin yıllardır özlemini çektiği alternatif yol, bu çalışma sayesinde yaşama geçirilmiş olacak.
İzmir Büyükşehir Belediyesi bu projenin kente kazandırılması için şimdiye kadar toplam 17.7 milyon TL kamulaştırma bedeli ödedi.
Projenin Otogar’a kadar uzanacak  diğer kısımları için de yeni imar yolları oluşturmak üzere proje çalışmaları başlatıldı.

Buca trafiği rahatlayacak
-    Kent merkezi ile Bornova ve Karşıyaka yönünden Yeşildere Caddesi’ni kullanarak Buca’ya gitmek isteyenler, Mehmet Akif Caddesi’ndeki trafik yoğunluğuna girmeden “kestirmeden” Menderes Caddesi-Şirinyer-Gürçeşme-Ufuk ve İşçievleri üzerinden Evka-1 ve İZKENT’e ulaşabilecek.
-    Yine Buca’dan Bornova ve Karşıyaka ile kent merkezine ulaşmak isteyen vatandaşlar,  açılacak yeni güzergah üzerinden Yeşildere Caddesi’ne çıkarak istedikleri istikamete gidebilecek.
-    Bu güzergah üzerinde bulunan Çamlık-Mehtap ve İsmet Paşa mahallelerine de ulaşım kolaylaşmış olacak.
-    Buca’ya giriş- çıkışı sağlayan Mehmet Akif ve Menderes caddelerindeki trafik yükü hafifleyecek.
-    Buca, Çamlıkule bağlantı yolundan sonra ikinci bir alternatif güzergah kazanmış olacak.
-    Buca-Şirinyer üzerinden Karabağlar ve Gaziemir istikametine gitmek isteyenler, Mehmet Akif Caddesi’ni kullanmak zorunda kalmadan, yeni yol üzerinden      Yeşildere Caddesi’ne çıkarak istedikleri yere gidebilecekler.
-    7.5 kilometrelik güzergah tamamlandığında hem Buca’dan hem de Gürçeşme, Eşrefpaşa, Yeşilyurt, Bozyaka, Eskiizmir, Karabağlar ve Yeşildere gibi semtlerden Otogar’a ulaşım kolaylaşmış olacak.
TÜMÜ
Önceki Haber
Sonraki Haber