İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

22° SAĞANAK YAĞIŞLI

Sayfası

Sayfa İçeriği

21
Şubat

Karayolları’nın yeşil alanları Büyükşehir’e emanet

TÜMÜ PAYLAŞ

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karayolları Genel Müdürlüğü ile imzaladığı protokol kapsamında toplam büyüklüğü 2 milyon metrekareyi bulan 20 kavşak ile 2 viyadüğün bakım ve peyzaj düzenlemelerini üstlendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karayolları Genel Müdürlüğü ile imzaladığı protokol çerçevesinde, karayolları sorumluluğundaki 20 kavşak ile 2 viyadükte peyzaj düzenlemesi ve ağaçlandırma çalışmalarına başladı. Büyükşehir Belediyesi’nin protokolle bakımını üstlendiği yeni alanlar  Narlıdere Kavşağı, Balçova Kavşağı ve Balçova Viyadüğü, Limontepe Kavşağı, Uzundere Kavşağı, Gaziemir Kavşağı, Buca Kavşağı, Dokuz Eylül Kavşağı, Otoyol Kavşağı, Pınarbaşı Kavşağı, Otogar Kavşağı, Sanayi Kavşağı, Ege Üniversitesi Kavşağı ve Bornova Viyadüğü, Bornova Kavşağı, Bayraklı Kavşağı, Onur Mahallesi Kavşağı, Karşıyaka Kavşağı, Körfezkent Kavşağı, Çiğli Kavşağı, Atakent Kavşağı ile Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Kavşağı olarak belirlendi.

Önce görüntü kirliliği giderildi
Protokolün ardından hızla çalışmaya başlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri, ilk etapta peyzaj düzenlemesi yapılacak olan alanlardaki kuru bitkileri söktü ve gerekli görülen bitkiler budandı. Genel ot temizliğinin yanısıra, mevcut bitkilerin çanakları da açılmaya başlandı. Çalışma kapsamında, bugüne kadar yaklaşık 2 milyon metrekare alanda 200’den fazla personelle budama ve ot temizliği yapıldı, söz konusu alanlardan ortalama 3 bin ton moloz ve budama artığı kaldırıldı. Böylece kent içinde yaklaşık 2 milyon metrekarelik yeşil alanı oluşturan kavşaklardaki görüntü kirliliği ciddi derecede giderildi.

Karşıyaka Atakent Kavşağı, Bornova Kavşağı ve Pınarbaşı Kavşağı’nda dikimlere başlayan ekipler, Otoyol Kavşağı’nda ise susuz plantasyon tekniğini uygulamaya koydu. Söz konusu teknikte, arazinin büyük olması, su kaynaklarının azlığı, yıllık yağış ve nem ortalamaları dikkate alındı. Dikilecek fidanların tek tek sulanmasının imkansız olması nedeniyle, kış yağışlarının rezerv edilmesi hedefleniyor. Susuz plantasyon yapılan Otoyol Kavşağı’na 2 yaş üstündeki fıstık çamı fidanlarını diken ekipler, diğer büyük kavşaklarda da aynı dikim tekniğini uygulayacak. Sulama imkanı daha kolay olan, küçük ölçekli kavşaklarda ise peyzaj uygulamaları yapılacak.
TÜMÜ
Önceki Haber
Sonraki Haber