İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

11.1° SAĞANAK YAĞIŞLI

Sayfası

Sayfa İçeriği

20
Mayıs

İZSU’DAN “KAÇAK SU” OPERASYONU

TÜMÜ PAYLAŞ

Su tasarrufu için yoğun çaba harcayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, kaçak su kullananlara da göz açtırmıyor. Kentte 2 bine yakın işyeri ve konutta “sayaç dışı” su kullanımı tespit eden İZSU ekipleri, sıkı takip sonucunda kaçak su oranını yüzde 60 azalttı. Susuzluk tehlikesine karşı kente yeni su kaynakları kazandırmak için yatırımlarını hızlandıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir yandan da su kaçaklarını önleme çalışmalarını yoğunlaştırdı. İzmir’de yüzde 60’lara ulaşan su kaçaklarını önleme hedefinde önemli mesafeler kat eden ve yürüttüğü çalışmalarla kaçak oranını yüzde 44’e indiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, suyu yasadışı kullananlara da geçit vermiyor.

İZSU bünyesinde görev yapan Kaçak Su Ekipleri, yaptığı denetimlerde ve aldıklarla ihbarla son 4 yılda kentte 1914 adet kaçak su kullanımı tespit etti. İş yeri, konutlar veya hiç abone olmayan bu kaçak kullanımlara 672 bin YTL’lik ceza yazılırken suları da kesildi. Bu sıkı takip sonucunda kentteki kaçak su kullanım oranı yüzde 60 azaldı. Kaçak su kullananların yarıdan fazlasının, abone olan ancak borcu yüzünden sayacı sökülen vatandaşların oluşturduğu bildirildi.

Mahallede kaçak su şaşkınlığı

Geçtiğimiz günlerde Karabağlar’dan gelen bir ihbarı değerlendiren ekipler, mahallede kaçak su kullanımı tespit etti. İZSU’nun mahallerinde yeni kanal ve su çalışması yapmak için geldiğini sanan vatandaşlar, yol kazıldığında altından kaçak su borusu çıktığını görünce büyük şaşkınlık yaşadı.
Kaçakların, fiziki başta olmak üzere ölçüm hataları, tahakkuk kayıpları, denetim dışı kullanımlar ve yasal olmayan kullanımlardan oluştuğunu belirten Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Su kaçaklarını önlemek, suyun bir damlasını bile değerlendirmek için çalışmalarımızı çok yönlü olarak sürdürüyoruz. Kenti izole sayaç bölgelerine ayırarak Su Kaçakları Kontrol Projesi uyguladık. Su kayıplarını azaltmak için İzmirlilerin kullandığı suyun miktarı, faturalanamayan su oranları ve basınçları kontrol ediyoruz. Kente suyun aktarımını sağlayan ana iletim ve dağıtım hatları da SCADA sistemi ile izleniyor. Yasal olmayan kaçak kullanımlara ekiplerimiz hemen müdahale ederek, gerekli yasal işlemi başlatıyor. Amacımız daha etkin izleme-değerlendirme ve su kaçağı tespit çalışmaları ile su kaçağı oranını en az seviyeye düşürmek” diye konuştu.

Şebekeden çalıyorlar

Borcundan dolayı sayacı sökülen ve 3 ay boyunca herhangi bir işlem yaptırmayan aboneleri bilgisayarda tespit eden İZSU’nun Kaçak Su Ekipleri, adreslere giderek sayaçları kontrol ediyor. Sayacı ters bağlayan abonelerin sayacı sökülüp yerine yeni sayaç takılıyor, sayacı mühürleniyor ve kaçak su işlemi uygulanıyor. Sokaktaki ana şebekeye galvaniz boruyla direkt bağlantı yapanlar için ise eğer evde veya işyerinde kimse yoksa ya da kapı açılmıyorsa, kompresör devreye giriyor. Yol kazılarak ana şebeke borusuna tapa takılıyor böylelikle ana şebekeden gelen su iptal ediliyor. Ardından kullanılan su miktarı hesaplanıyor. Yasal olmayan su kullanan vatandaşlar bunun bedelini de kullandığı 1 metreküp suya 5 katı daha fazla para vererek ödüyor. İZSU Tarifeler Yönetmeliği’ne göre kaçak su kullananlara 21 – 100 metreküp arasında yani 3. baremden işlem yapılıyor. Abone değilse veya sarfiyatları görünmüyorsa daire başına günde bir metreküp su tüketildiği varsayılıyor ve borcunu ödemediği takdirde abone olmadığı için icra takibi başlatılıyor.

TÜMÜ
Önceki Haber
Sonraki Haber