Erişilebilirlik Butonu
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss WhatsApp
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

10° hava durumu ikonu

İzmir 3 Boyutlu Kent Rehberi Sayfası

Sol Menü

Sayfa İçeriği

2009 yılından itibaren kullanıma sunulan 3 Boyutlu Kent Rehberindeki bilgiler, yetki alanımızdaki tüm 30 ilçe belediyesinde görevlendirilen personeller tarafından ortak veri havuzunda sürekli olarak güncellenmektedir.

Gelişen teknoloji ve gereksinimler doğrultusunda yapılan çalışmalarla sürekli olarak yeni versiyonları oluşturulan rehber, vatandaşlar ile kamu kurum ve kuruluşlarının adrese dayalı hizmetlerinin sağlıklı yürütülebilmesi için 30 ilçede yaklaşık 15000 önemli nokta bilgisi (nöbetçi eczane, hastane, eğitim, sağlık, alış veriş vb.), 1 milyon 100 bin yapının fotoğraf ve diğer bilgileri, tüm ulaşım ağı ve yolların fotoğrafları, kent günlüğü, hava fotoğrafları ve uydu görüntüleri, 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planı gibi bir çok veriyi kullanıcısına sunmaktadır. Rehberde ayrıca vatandaşlara sağlanan interaktif katılım olanağıyla da eksik ve hatalı bilgilerin güncellemesine olanak tanınmaktadır.

İzmir 3 Boyutlu Kent Rehberleri ile Neler Yapılabilir? 

Rehberde yer alan; sınırlar, ulaşım, binalar, kapı numarası, önemli yerler, kent günlüğü, bilgi servisleri, video kameralar, uydu görüntüleri ve ortofoto haritalar, bulut durumu, 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planı katmanlarından oluşan veri setlerine erişilebilir,
İzmir Büyükşehir Belediyesi yetki alanındaki tüm binalar ve kullanım amaçları, iş yeri adları, kamu kurum/kuruluş (sağlık, eğitim, vb.) bilgileri, ulaşım noktaları, eczane ve nöbetçi eczaneler, önemli tarihi binalar ve bilgileri, kültür ve turizm tesisleri ile bina ve yolların fotoğraflarına ulaşılabilir,
Kentin gelişimi 1950, 1996 ortofoto ve 1963 uydu görüntüleri ile 2010 yılı hava fotoğrafı üzerinden izlenilebilir,
Arama Senaryolarında; adres arama özelliği ile ilçe, mahalle, cadde, sokak, kapı no bilgilerine ulaşılabilir,
Önemli Yer Arama ile resmi/özel kurum (sağlık, eğitim, vb.) bilgileri, eczane ve nöbetçi eczaneler, ulaşım noktaları, önemli tarihi binalar ve bilgileri, kültür ve turizm tesislerine ulaşılabilir,
Bugünkü emlak rayiç değerleri hakkında harita üzerinden fikir edinilebilir,
Hava durumu, son depremler, güncel su kalite raporları ve baraj doluluk oranları, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çeşitli faaliyetleri, kültür ve sanat etkinlikleri, altyapı ve yol çalışmaları ile geçici trafik düzenlemeleri gibi haberlere rehberin “Kent Günlüğü” kısmından ulaşılabilir,
Harita üzerine giydirilen gerçek zamanlı kamera görüntülerine ulaşılabilir,
3 Boyutlu arazi modeli üzerinden alan ve mesafe ölçümü yapılabilir, profil alınabilir ve görüş analizi yapılabilir,
Rehber üzerinden her kullanıcı adres tarifi yaparak başka bir kullanıcıya harita gönderebilmekte ve kendi haritasını tasarlayabilmektedir,
Her ilçenin mahalle, köy, yapı sayıları, yapı tipleri, bina katsayıları ile toplam bağımsız sayıları, ilçe ve mahalle yüzölçümü ile çevre uzunlukları gibi istatistikî bilgileri; diğer ilçelerle ve aynı ilçenin kendi mahallelerin karşılaştırmalı grafikleri görüntülenebilir,
Coğrafi Bilgi Sistemi Müdürlüğü ekibi tarafından İzmir’ in tanıtımına katkıda bulunan yaklaşık 150 tarihi ve önemli binalar ile kent donatıları 3 boyutlu model olarak, kent merkezinde bulunan birçok yapı ise fotogerçekçi dokuyla kaplı olarak görülebilir.

3 Boyutlu Kent Rehberine sınırsız sayıda kullanıcı ulaşabilir.
 

Sistem Gereksinimleri 

İşletim Sistemi : Windows 2000, Windows XP, Windows Vista, Windows 7
CPU : 500 Mhz, Pentium 3  (Önerilen 2.0 GHZ Pentium 4)
Sistem Belleği (RAM): 256 Mb minimum, (1024 Mb önerilen)
Sabit Disk : 400 Mb boş alan  (Önerilen 2 Gb)
Ağ Hızı : 128 Kbit/saniye  (Önerilen 1 MBit/saniye)
Grafik Kartı: 16 Mb VRAM ile 3B desteği  (Önerilen 64 Mb ve ustu)
Ekran: 1024x768, "16-bit Yüksek Renk" özellikli ekran
Diğer:  Microsoft® DirectX (Aşağıdaki linkten indirilebilir.)
http://www.microsoft.com/

Rehberde Görüntüler Neden Net Değil ve Ekrana Geç Geliyor? 

Bilgisayar donanımınız sistem gereksinimlerinde belirtilen özelliklerini sağlıyorsa sorununuz, ekran kartı sürücünüzün güncel olmamasından kaynaklanmaktadır. Modeline uygun ekran kartı sürücüsü aşağıdaki adreslerden güncellenebilir.
Ati Marka Kartı var ise; 
http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx
nVidia Marka Kartı var ise; 
http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us
Intel Marka Kartı var ise; 
http://downloadcenter.intel.com/

Rehber İşletim Sistemlerinde Neden Kurulum Hatası Veriyor?  

İşletim Sistem Microsoft® Windows Vista ya da Windows 7 ise kurulum dosyasının üzerine sağ tıklayıp “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneği tıklanarak kurulum yapılması gerekmektedir. Bu hata kullanıcının bilgisayarında yönetici haklarına sahip olmadığında ortaya çıkar.
Buna rağmen sorununuz devam ediyorsa; bilgisayarınızın güvenlik ayarları nedeniyle “.exe” dosyaları virüs olarak algılanabilmektedir. Bu nedenle Kent Rehberi Kurulumu kısmındaki sıkıştırılmış “.zip” dosyası indirilmeli uygun bir dizine açılarak içindeki “CitySurf.exe” dosyası doğrudan çalıştırılarak program yüklenmelidir.

Veri Güncelliği Hangi Sıklıkla yapılmaktadır ? 

Veri güncelleme sıklığı bilgilerine “Yardım Menüsü” nde yer alan “Kullanıcı Rehber”inden erişebilirsinizRehber Hangi Dosya Formatlarını Destekliyor ve Bu Dosyalar Rehbere Nasıl Eklenir?  

Rehber, .kml, .kmz (googleearth dosyaları), .geotiff, .bmp, .jpg, .png, .gif, .tif, .pcx, .tga (raster dosyaları), .obj, .3ds, .dae (3D Model Dosyaları), .ncz (CAD Dosyaları), .shp, .tab, .mif (GIS Dosyaları) dosya formatlarını desteklemektedir. Rehbere dosyayı sürükleyerek benim katmanlarıma atabilir ardından “araçlar-seçenekler” menüsü, koordinatlar sekmesinden “projeksiyonu işaretleyerek sonuç projeksiyon butonundan “Gauss-Kruger 3 derece D.O.B.=27 Transversal Mercator EUROPEAN 1950, Mean (3 param)” olarak seçilmelidir.

Veriler hangi projeksiyon ve Datumunda Yayınlanıyor?  

Transversal Mercator Projeksiyonu, Hayford Elipsoidi, ED50 Datumunda yayınlanmaktadır.

Hazırladığım Projemi Nasıl Sunabilirim ve internet bağlantısına ihtiyaç var mı?

Rehberin desteklediği dosya formatlarında oluşturduğunuz projenizi doğrudan rehbere atabildiğiniz gibi rehber üzerinde de projenizi oluşturarak 3 Boyutlu Kent Rehberi programının dosya formatı olan “.dmz” olarak kaydedebilir ve rehberin görsel zenginliği ve müdahale edilebilir katmanlara proje sunulabilir.
Kullanıcı internet üzerinden doğrudan veri tabanı sunucularına bağlanarak verilere ulaşmakta ve rehberde görüntülediği kent günlüğü dışındaki tüm verilerin bir kopyasını kendi bilgisayarında yedeklemektedir. Bu sayede rehber, istediğiniz bölgede dolaşmanız sonucunda bilgisayarınıza kaydedilen görüntülerle, internet bağlantısı olmayan ortamda da çalışmanıza olanak sağlamaktadır. Ancak internet bağlantısı olmadığında veriler ile ilgili herhangi bir sorgulama yapılamamaktadır.

İletişim 

Rehber ile ilgili her türlü öneri ve istekleriniz için cbs@izmir.bel.tr e - posta adresi ya da +90 (232) 293 17 38 numaralı telefondan iletişim kurabilirsiniz.