Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

10° hava durumu ikonu

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Yerel Üretici Pazarları

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Yerel Üretici Pazarları fotoğrafı 0
 Yerel Üretici Pazarları fotoğrafı 1
 Yerel Üretici Pazarları fotoğrafı 2
Başkan Soyer’in “kentte refahı büyütme ve adil paylaştırma” hedefi doğrultusunda Kadifekale, Kültürpark ve Buca’da kurulan yerel üretici pazarları İzmir’in yeni tarım stratejisinin önemli bir ayağını oluşturmaktadır. İzmir’in dört bir yanından gelen köylü ve çiftçiyi her hafta düzenli olarak İzmirliler ile aracısız buluşturan Büyükşehir Belediyesi, bu sayede hem yerel üreticiyi desteklemekte hem de tüketicilerin sağlıklı ve ekonomik ürünlere kavuşabilmesine olanak sağlamaktadır.

Aradaki tedarik zincirini kısaltarak tüketicilerin güvenilir, sağlıklı ve ucuz gıdaya erişimini sağlamayı hedefleyen yerel üretici pazarları, açıldığı ilk günden itibaren her yaştan tüketicinin büyük ilgisini çekerken, doğal, taze ve yöresel köy ürünleri ile de kentte sağlıklı gıdanın güvenilir adreslerinden biri haline dönüşmüştür. Taptaze meyve ve sebzelerin, geleneksel yöntemlerle üretilmiş tarhana, erişte, tandır ekmeği, ev salçası, zeytinyağı, doğal bal ve birbirinden lezzetli yöresel tatların zenginleştirdiği pazarlar, ziyaretçilerine köylü ve çiftçiden aracısız alışveriş yapma imkânı sağlayarak önemli bir ekonomik avantaj sunmaktadır.

Pazar yerlerinde koronavirüsle mücadele kapsamında gerekli tüm tedbirler alınmakta, pazara giriş çıkışlar kontrollü bir şekilde yapılmaktadır. Alan girişlerine el dezenfektanları yerleştirilmiş, alanda maske kullanımı zorunlu kılınmıştır. Tüm üreticiler ve ziyaretçiler ateş
ölçümü yapılarak alana alınmakta, üreticilerin kurallara uygun satış yapıp yapmadıkları düzenli olarak kontrol edilmektedir.

Kültürpark üretici pazarımız her Çarşamba, Buca yerel ürünler pazarımız ise her Perşembe Buca Işılay Saygın Meydanı’nda (Eski Kasaplar Meydanı) kurulmaktadır. Her Cumartesi günü kurulan Kadifekale Pagos üretici pazarımız ise uygulanan hafta sonu yasakları nedeniyle faaliyetine ara vermiştir.