İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu
Kapat

Sağ Menü

10° hava durumu ikonu

Özel Eğitim ve Sosyal Destek Sayfası

Sol Menü

Sayfa İçeriği

Eğitimlerimiz hizmet merkezlerinde verilmektedir.

Engelli çocuklar ve aileleri, yapılan ön görüşmeler ve ilgili raporlar doğrultusunda hazırlanan bir program çerçevesinde eğitim alır. 
 
Bireysel Eğitim: Okul Öncesi ve Okul Dönemi
Rehberlik Araştırma Raporları (RAM) doğrultusunda verilen eğitimlerdir. Çocuk ve gençlerin gelişim özellikleri, bireysel farklılıkları göz önüne alınır; yeteneklerin geliştirilmesine ve ailelerin beklentilerine yöneliktir.
 
Özel Eğitim
Zihinsel yetilerinde yetersizlik olan bireyleri güçlendirmek amacıyla yürütülen bireysel çalışmalardır. 
 
El sanatları ve Resim
Rehabilitasyon, sosyalleştirme ve topluma kazandırma amaçlı düzenlenen bireysel ve grup eğitimleridir. Söz konusu çalışmalar engelli ailelerinin de katılımına açıktır. Ortaya çıkan eserler farklı zamanlarda sergilenmekte; ulusal ve uluslararası yarışmalara katılım sağlanmaktadır. 
Engelli Hizmet Merkezlerinde resim eğitimi alan 60 engelli öğrenci, Berlin Kaynak Sanat Atölyesi işbirliğinde Uluslararası Resim Sergisi’ni açtı. 
 
Müzik
Engelli çocukların ve yetişkinlerin sosyalleşmesini sağlamak ve kişisel gelişimlerine destek vermek amacıyla müzik eğitimleri verilmektedir. Bu kapsamda engellilerden oluşan Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği koroları çalışmalarını sürdürmekte ve yıl içinde farklı zamanlarda özel günlerde konserler vermektedir.
 
Spor 
Çocuk ve gençlerin psiko-motor ve bedensel gelişimlerine destek olmak amacıyla yürütülen eğitimlerdir. Hizmet merkezlerinde Boccia, Masa Tenisi, Step-Modern Dans, Aikido kursları verilmektedir. Engelli ailelerine yönelik pilates ve step-aerobik çalışmaları başlatılmıştır. 
Boccia sporu, spastik engelli bireylere yöneliktir.2018 yılı itibarıyle engelli bireylere yönelik dalış sporu çalışmaları başlatılmıştır.
 
Engelsiz İzciler Ünitesi
Türkiye’de ilk ve tek engelli bireylerden oluşmuş izci ünitesidir. 2014 yılında kurulan "Engelsiz İzciler" ünitesi, “farklılıklarla birlikte yaşam kültürünü geliştirmek” amacıyla engelli çocuklar, engelsiz bireylerle birlikte teorik ve pratik izcilik eğitimi almaktadırlar. Her eğitim dönemi sonunda düzenlenen Yaz Kampı’na aileleriyle birlikte katılan Engelsiz İzciler, derslerde öğrendiklerini uygularken izci kardeşleriyle kaynaşarak eğlenceli vakit de geçirmektedirler. 
Engelsiz İzciler Ünitesi, ulusal ve uluslar arası düzeyde de temsil edilmektedirler. 2015 yılında Engelsiz İzciler, Sakarya'nın Karasu ilçesinde düzenlenen Kuzey Yıldızı 2015 Karadeniz Uluslararası İzci Kampı'na (North Star 2015 Blacksea Jamborette) katılım sağlanmıştır. İzcilik Ünitesi, WOIS (Dünya Bağımsız İzciler Örgütü) ve Türk Trakya İzciler Birliği Federasyonu’na kayıtlıdır. Eğitimcilerimiz, Angels Scout (Melek İzciler- Engelsiz İzciler Dünya Masası)’nın kurucularından olup dönem başkanlığını yürütmektedir. 
 
Aile Eğitimi Programı
2016 yılından itibaren uygulanmaya başlanan Aile eğitimi programı, hizmet merkezlerinden destek alan engellilerin ailelerine yönelik hazırlanan bir programdır. Bu programın amacı, anne ve babaların bedensel ve ruhsal yönden sağlıklı, sosyal-öz bakım ve iletişim becerileri gelişmiş çocuklar yetiştirebilmelerine yardımcı olmak, anne babaların kendi aralarında rol paylaşımlarını sorgulamalarına yardımcı olmak, öğrendikleri bilgileri davranışa dönüştürmelerine yardımcı olmak, anne babayı eğitim sürecine dahil etmektir.  
Bu kapsamda hazırlanan eğitim programının içeriği şu şekildedir;
Temel İlkyardım Eğitimi,
Engellilerde Çocuk Gelişimi,
Erken Çocukluk ve Okul Öncesi Dönemi,
Engelli Çocuğu olan Ailelerde Bakım Yükünün ve İşlevlerinin Değerlendirilmesi,
Toplumsal Cinsiyet Bağlamında Özel Gereksinimli Bireylerde Cinsel Yaşam,
Engelli Hakları,
Engellilik ve Ayrımcılıkla Mücadele.
 
Ulaşım ve Erişilebilirlik Hizmetleri
Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü özel donanıma sahip 6 adet engelli minibüsüyle ortopedik engelli vatandaşlarımızın hafta içi günlerde hastane, banka, eğitim ve kamu kurumlarına ulaşımlarırandevu sistemiyle sağlıyor. 
 
Türkiye ölçeğinde bir ilk olan Kırmızı Bayrak Uygulaması ile, engellilerin erişimine uygun hale gelen  kamu kurumlarının açık ve kapalı mekanları ve ulaşım araçlarına “Kırmızı Bayrak” veriliyor.
 
Plajların engelli vatandaşlarımızın da kullanımına uygun hale getirilmesi ve iskelelerin erişilebilir olabilmesi için; 

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İBB Kentsel Tasarım ve Kent Estetiği Müdürlüğü, Sekader- Seferihisar Engelliler Kimsesizler Alternatif Su Sporları ve Gençlik Derneği, Engelsiz Turizm Derneği, İşaret Dili Çevirmenleri Derneği, Çağdaş Görmeyenler Derneği, Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şubesi, Karşıyaka Akademi Zihinsel Engelliler Derneği) ve Seferihisar Kent Konseyi ile ortak çalışma sonucunda Urla Kum Denizi, Seferihisar Akarcalı ve Foça Yeni Plaj engellilerin erişimine uygun hale getirildi. 
 
Kültürel ve Sosyal Etkinlikler
Engellilerin yoğun bir şekilde kullandığı İnciraltı Kent Ormanı’ndaki kafeteryada, her hafta müzikli eğlence düzenlenmektedir. Yaz dönemi, kentin olanakları da değerlendirilerek engellilere ve ailelerine yönelik Yassıcaada, Gümüldür gibi tatil bölgelerine günübirlik deniz gezileri düzenlenmektedir. Yıl içerisinde Sasalı Doğal Yaşam Parkı ile Bilim-Sanat Müzesi’ne kentin doğal ve kültürel yapısını tanıtmaya yönelik geziler düzenlenmektedir. 
 
3 Aralık Dünya Engelliler Günü ve 10-16 Mayıs Engelliler Haftasında farklı engel gruplarının gösterileri düzenlenmekte, paneller ve sergiler gerçekleştirilmektedir.