Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Yeni Vagonlar Geldi, Park Alanı da Tamamlanıyor

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Yeni Vagonlar Geldi, Park Alanı da Tamamlanıyor fotoğrafı 0
 Yeni Vagonlar Geldi, Park Alanı da Tamamlanıyor fotoğrafı 1
 Yeni Vagonlar Geldi, Park Alanı da Tamamlanıyor fotoğrafı 2
 Yeni Vagonlar Geldi, Park Alanı da Tamamlanıyor fotoğrafı 3
 Yeni Vagonlar Geldi, Park Alanı da Tamamlanıyor fotoğrafı 4
 Yeni Vagonlar Geldi, Park Alanı da Tamamlanıyor fotoğrafı 5
 Yeni Vagonlar Geldi, Park Alanı da Tamamlanıyor fotoğrafı 6
Hızlı, güvenilir ve konforlu yolculuk hizmeti ile İzmirlilerin vazgeçilmez toplu taşım aracı olan İzmir Metrosu’nda genişleyen filonun bakım ve depolanması için yeni tesis kurma çalışmaları tamamlandı, metro sistemine  yeni araçlar  temin edildi. 

Vagonların bakım ve depolama alanı için Halkapınar’da 6 hattan oluşan 110 vagon kapasiteli yeraltı tesisleri kuruluyor. Yeraltı araç depolama tesisinde ortamı havalandırmak ve herhangi bir yangın anında oluşan dumanı tahliye etmek için jet fanlı bir havalandırma sistemi oluşturuluyor, periyodik bakımın yapılacağı yükseltilmiş hatların bulunduğu bölüme araç ve parça bakımı yapmak üzere basınçlı hava sistemi kuruluyor.

Tesisin içinde araçların hareketli olarak yıkanmasını sağlayacak otomatik tren yıkama sistemi bulunuyor. Periyodik bakım ünitesinde raylar üzerinde araçların çatılarına paralel olarak hareket edebilen seyyar çatı çalışma platformu da yer alıyor. Ulusal yangın yönetmeliklerine uygun olarak bina içi sulu yangın söndürme sistemi (dolap sistemi), sprinkler sistemi ve itfaiye dolum ağzı yapılacak.

Yer tesliminin  2015 yılı sonunda yapılan Depo Sahasında;  itirazlar nedeniyle mahkeme kararları doğrultusunda iki kez yüklenici değiştirilmiş,  2017 Şubat ayında  son yüklenicisine yer teslimi yapılmıştır.  Tekrar başlayan imalatlarla birlikte iş yüzde 30 oranında tamamlandı,  çalışmaların 2018 yılı içinde bitirilmesi planlanıyor.
            
Yeni Vagonlar Filomuza Katıldı
6 Mart 2015 tarihinde imzalan sözleşme ile alımına çıkılan 19 tren setinin İzmir Metro A.Ş. tesislerine teslimi Mayıs 2017 itibarı ile tamamlanmıştır. Testleri tamamlanan 14 tren seti hizmete alındı; kalan  5 tren setinin testleri devam etmektedir.

Alınan bu araçlarla birlikte İzmir Metrosunun araç sayısı 182’ye ulaştı.