Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

16° hava durumu ikonu

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Yeni Rota Çiğli Tramvayı

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

​İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşımı çağdaş standartlara taşıma hedefi doğrultusunda raylı sistem yatırımlarına bir yenisini daha ekliyor.

İzmir’de çevreci, ekonomik ve konforlu toplu ulaşımın önemli unsurlarından biri haline gelen tramvay hattı şimdi de Çiğli’ye uzanıyor. Hat, Karşıyaka Tramvayı’nın devamı niteliğinde olacak. 

Çiğli Tramvay Hattı Yapım İşi, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 20. maddesi uyarınca gerçekleşen ihalesinde değerlendirmeler sonrasında en uygun teklifi  veren Nurol İnşaat  A.Ş. ile 2020 yılı Aralık ayında  414 milyon 182 bin 814 TL bedel üzerinden sözleşme imzalandı. Yer tesliminin ardından yapım çalışmaları başlayan hattın iki yılda tamamlanması öngörülüyor. Çiğli Tramvayı yaklaşık 11 km'lik çift hatlı  ve 14 istasyondan oluşacak.  İki hat güzergahı mevcut Karşıyaka Çevreyolu İstasyonundan başlayarak bağlantı köprüsü ile geçilerek Ataşehir, Çiğli İstasyonaltı Mahallerine, Çiğli İzban Durağı ve Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi, Ata Sanayi Bölgesi, Katip Çelebi Üniversitesi ve Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'ne yönelik  planlandı. 

Karşıyaka Tramvayı yapımı sırasında mülkiyet problemleri nedeni ile yapılamayan yaklaşık 1 km. uzunluğundaki Ataşehir-Mavişehir İzban bağlantısının yapımı da gerçekleşecek.
Yaklaşık 500 metre inşa edilecek olan bağlantı köprüsü çevre yolunun üzerinden geçecek köprüde tramvay hattının yanı sıra yaya ve bisiklet yolları da bulunacak.