Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Yaşlılarımıza Destek

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Yaşlılarımıza Destek fotoğrafı 0
 Yaşlılarımıza Destek fotoğrafı 1
 Yaşlılarımıza Destek fotoğrafı 2

Evlerinde Gibiler
İzmir Büyükşehir Belediyesi Zübeyde Hanım Huzurevi, bakıma muhtaç yaşlıların huzur ortamı içinde bakılması, korunması, sağlıklarının kontrol altında tutulması, sosyal ve psikolojik ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla hizmet veriyor. 
 
Genel hedefimiz doğrultusunda, yaşlılarımızın yaşam kalitelerini ve doyumlarını artırmak, yaşam enerjilerini yükseltmek, üretime dönük ve toplumla iç içe olmalarını sağlamak amacıyla mesleki çalışmalar yapılıyor, farklı ve çok sayıda etkinlik düzenleniyor. Huzurevimizin 11 servisi ve çok katlı binasında 264 yaşlıya, 44 yaşlı kapasiteli 2 özel bakım (geriatri) servisinde ise hastalığı ağır seyreden yaşlılarımıza hizmet verilebiliyor. 
 
Sağlıklı Yaş Alma Merkezi 
İzmir Büyükşehir Belediyesi Sağlıklı Yaş Alma Merkezi, 55 yaş ve üzeri, evinde yaşayan hemşehrilerimize, bir araya gelebilecekleri, sosyal ve fiziksel aktivitelerini artırabilecekleri bir merkez olarak hizmet veriyor.
 
Emeklilik günlerini dolu dolu yaşamak isteyenlere 2007 yılında kapılarını açan İzmir Büyükşehir Belediyesi Sağlıklı Yaş Alma ve Dayanışma Merkezi, düzenlediği birbirinden renkli etkinliklerle büyük ilgi görüyor.
Açıldığı günden bu yana 500'den fazla üyesi olan merkezde antrenör eşliğinde spor yapabiliyor, İzmir’in turistik ve tarihi yerlerini geziyor, eğlencelere katılıyor; oluşturulan sanat müziği korosunda şarkılar söylüyor ve merkezde sık sık bir araya gelerek sohbet etme olanağı buluyor.
Üyelik sistemi ile çalışan merkezimizde, amaçlarımız ve üyelerimizin talepleri doğrultusunda yoga, jimnastik, müzik ve elişi çalışmaları yapılabiliyor, geziler ve eğlenceler düzenlenebiliyor, bilgilendirme toplantıları ve sinema günleri organize ediliyor.
 
Alzehimer ve ve Demansa Destek
Kapılarını 2013 yılı Şubat ayı sonunda İzmirlilere açan merkezimiz, Alzheimer (1.evre) ve/veya hafif demans hastası olan, günlük yaşama faaliyetlerini yerine getirebilen, saldırgan ve agresif davranışlar sergilemeyen, beden fonksiyonlarında kendi ihtiyacını karşılamasına engel olacak sakatlığı, hastalığı ve ruhsal sorunları bulunmayan, bulaşıcı ve sürekli tedaviyi gerektiren ağır hastalıklara sahip olmayan yaşlılarımıza hizmet sunuyor.
 
Gençlerle Yaş Alanlar Kulübü Projesi ile giderek artan yaşlı nüfusun psiko-sosyal rehabilitasyonuna destek olunması, gençlerin sosyal sorumluluk projelerinde yer almasının sağlanması, kuşaklar arası dayanışma güçlendirilirilmesi amaçlanmakta,özellikle yaşlılar üzerinde odaklanarak, kuşaklar arasında karşılıklı paylaşımın geliştirilmesi ile ilgili etkinlikler gerçekleştiriliyor. 
 
Büyükşehir Belediyesinin hizmet alanına giren tüm  İlçelerde her sene farklı İlçeler seçilerek, ev görüşmesi ile önceden tespit edilen yaş alanların evine haftada bir gün, iki  gönüllü ile ziyaret edilerek çeşitli faaliyetler gerçekleştiriliyor. 
Bu faaliyetler; hafıza geliştirici scrabble, puzzle gibi bulmacalar gibi zihin aktiviteleri
ev kazalarına karşı yaşlıya yardımcı olma,
kitap ve gazete okuma,
sözlü tarih/anı çalışması,
hafif ev ve çarşı yardımı,
dış işlerde refakat etme,
konser, tiyatro, yürüyüş gibi etkinliklere birlikte katılım olabiliyor.