Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Yarımada ve Havza Kalkınma Projeleri Hazır

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Yarımada  ve Havza Kalkınma Projeleri Hazır fotoğrafı 0

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin "yerelde kalkınma" hedefiyle öncülük ettiği strateji; İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) desteğiyle, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliğinde hazırlandı.Büyükşehir Belediyesi stratejilerın  bölge halkı, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve akademisyenlerin talep ve ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirilmesine özen gösterdi.

İzmir'in batısında, 171 bin hektar alanıyla Türkiye’nin en büyük yarımadası coğrafi olarak Karaburun,Çeşme, Seferihisar, Urla ve Güzelbahçe ilçelerinden oluşuyor. Yarımada; batıda ve kuzeyde Ege Denizi, doğuda İzmir Körfezi ile Menderes, Balçova ve Narlıdere; güneyde ise Kuşadası Körfezi ile çevrili.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yarımada Projesi’ne giden ilk adımı, 2008 yılında düzenlediği “Urla-Çeşme-Karaburun Yarımadası Ulusal Fikir Yarışması” ile attı. Yarışmanın sonucu, katılımcı anlayışla “İzmir Yarımada Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisi'ne dönüştü.
Yarımada’nın planlı gelişmesi ve kalkınması hedefiyle hazırlanan “İzmir Yarımada Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisi”ne, bölgenin hinterlandında yer alan ve Yarımada Belediyeler Birliği üyesi olan Balçova, Narlıdere, Menderes ve Selçuk ilçeleri de dahil edildi. Yarımada’nın binlerce yıldan süzülüp gelen doğal, kültürel ve tarihi mirasının anayasası niteliğindeki kalkınma stratejisinin omurgasında, 130 adet “varlık odaklı yerel kalkınma” fikri yer alıyor. 

İzmir ili sınırları içerisinde kalan Gediz ve Bakırçay Havzaları'ndaki Aliağa, Bergama, Dikili, Foça, Kınık, Kemalpaşa ve Menemen ilçelerinin yerel kalkınmasına destek, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabilmesi, bölgenin hassas ekosistem ve sosyal ekolojik değişimlerinin gözetilebilmesi amacıyla; İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde Ege Üniversitesi ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nün işbirliğinde Gediz Bakırçay Havzası Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisi ile "çevre - tarım - enerji - kültür - yenilik - turizm - girişim - su kaynakları ve yerleşim yapısı" başlıklarında saptamalar ve öneriler biraraya getirildi.  

Gediz ve Bakırçay Havzaları Kalkınma Planı'nın tümüme  bu linkten erişebilirsiniz...

Küçük Menderes Havzası Sürdürülebilir Kalkınma ve Yaşam Stratejisi" kapsamında 5 stratejik ana tema, 15 stratejik gelişme ekseni ve 273 varlık odaklı kalkınma fikri oluşturuldu. Bu sayede 8 ilçenin yer aldığı bölge yalnızca kırsal özellikleriyle değil, çok yönlü olarak gelişmesi hedeflendi.

Küçük Menderes Havzası Sürdürülebilir Kalkınma ve Yaşam Stratejisi Planı'na bu linkten erişebilirsiniz...