Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Tarihi Mekanlar Kültüre Kazandırıldı

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Tarihi Mekanlar Kültüre Kazandırıldı fotoğrafı 0
 Tarihi Mekanlar Kültüre Kazandırıldı fotoğrafı 1
AHMET PİRİŞTİNA KENT ARŞİVİ VE MÜZESİ (APİKAM)
İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Arşivi ve Müzesi'nin ismi başkanlık önerisi ve meclis kararı ile Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi olarak değiştirildi.

APİKAM, İzmir'le ilgili her türlü bilgi, belge ve dokümanın arşivlendiği, digital ortamda araştırmacıların bilgisine sunulduğu Türkiye'nin ilk çağdaş kent arşividir. Çağdaş kentli kimliği ve bilincinin oluşturulmasında büyük rol oynayan Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi, İzmir’in tarihiyle yakından ilgilenen araştırmacılar, öğrenciler, kurum ve kuruluşlar ile vatandaşlar için eşsiz bir kaynak olma işlevi görüyor.

NARLIDERE KÜLTÜR EVİ KAZANDI
Narlıdere'nin ayakta kalan en eski binası olan tarihi cemevi Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurul tarafından onaylanan projesine uygun şekilde restore edilerek müzeye dönüştürüldü ve Narlıdere Kültür Evi adıyla hizmete veriyor.
Narlıdere'de yaşayan Türkmen Tahtacı Alevileri'nin gelenek ve göreneklerinin tanıldığı müze büyük ilgi görüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla restore edilen bina 2.5 katlı ve 9 odadan oluşuyor.klaşık 1400 metrekare alanda yer alan aşhane, hamam ve dergah olarak kullanılmış üç farklı yapı kalıntısını, aslına uygun olarak restore etti. Dergah, sosyal amaçlı olarak hizmet verecek. İki kurnadan oluşan hamam yapısı ise aslına sadık kalınarak restore edildi. Aşhane de  araştırmalarda çıkan yeni veriler doğrultusunda yeniden ayağa kaldırıldı.  Türbe binasında restorasyon çalışmaları tamamlandı.