Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

10° ÇOK BULUTLU

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Tarihi Konut ve Yapılar Onarılıyor, Meydanlar Hayat Buluyor

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Tarihi Konut ve Yapılar Onarılıyor,  Meydanlar Hayat Buluyor fotoğrafı 0
 Tarihi Konut ve Yapılar Onarılıyor,  Meydanlar Hayat Buluyor fotoğrafı 1
 Tarihi Konut ve Yapılar Onarılıyor,  Meydanlar Hayat Buluyor fotoğrafı 2
 Tarihi Konut ve Yapılar Onarılıyor,  Meydanlar Hayat Buluyor fotoğrafı 3
 Tarihi Konut ve Yapılar Onarılıyor,  Meydanlar Hayat Buluyor fotoğrafı 4
 Tarihi Konut ve Yapılar Onarılıyor,  Meydanlar Hayat Buluyor fotoğrafı 5
KEMERALTI AHMET AĞA KONAĞI RESTORASYONU
Kemeraltı Çarşısı içinde bulunan,  Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden restorasyon karşılığı 30 yıllığına  kiralanan yapı;  365 m2 oturma, 928 m2 toplam kullanım alanına sahip.  
Yapının restorasyon uygulaması 2011 Eylül ayında başladı ve 2012 yılı içinde tamamlandı.

VARYANT ŞATO
Konak Meydanı’nı tepeden gören konumuyla İzmir’in en özel yapılarından birisi olan  Şato, restorasyon çalışmalarıyla  yeniden hayat buldu. Varyant yolunun açılmasının ardından bölgedeki ilk yapılardan birisi olan ve son yıllarında restoran olarak hizmet veren Şato, 2009 Nisan ayında başlayan onarım ve bakım ile dış ve iç cephe restorasyonunun tamamlanmasıyla birlikte  konuk evi olarak hizmet vermeye başladı. Tescilli binanın alt katında üç yatak,  bir konuk odası, mutfak, güvenlik, hizmet odası, duş ve tuvaletler ile  yarı açık teras,  üst katta ise biri yemek ve diğeri kabul salonu, mutfak, çalışma odası, tuvalet  ve teras bulunuyor.
Peyzaj düzenlemesi kapsamında 4.350 metrekare alanda 348 adet ağaç, 2.905 adet çalı, 10.866 adet yer örtücü, 5.391 adet mevsimlik çiçek, 845 adet sarıcı bitki dikimi yapıldı, ayrıca 1.700 metrekare alana rulo çim serildi. Düzenleme çalışmalarında ağırlıklı olarak ağaç türlerinden limoni servi sınırlandırma bitkisi olarak kullanıldı. Lale ağacı, şişe ağacı ve erguvan gibi çiçekli ağaç türleri de Şato’nun bahçesini rengarenk bir görünüme kavuşturdu. Bahçedeki travertenler yenilenerek, mevcut duvarlar üzerine ve arazi çevresine korkuluklar yapıldı. 

TARİHİ ASANSÖR BİNASI BAKIM, ONARIM VE DEKORASYONU
Mülkiyeti İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait, İzmir İli, Konak İlçesi’nde bulunan tarihi asansör binasında basit bakım kapsamında Asansör kulesinin yağlı boya ile boyanmış olan tuğla yüzeyi temizlenerek şeffaf yüzey koruyucu malzeme ile kaplandı.  Dış cephede zamanla oluşmuş boyalı yüzeylerdeki tahribatlar onarılıp boya yenilendi. Terası sınırlayan dökme demir parmaklıklı korkuluğun üzerindeki boya katmanı temizlenerek yenilendi. İç mekân donatıları dönem zevkine uygun olarak tasarlandı. İzmir’e tepeden bakan özel konumu ve tarihi atmosferi ile  Fransız mutfağı, snack bar ve cafe bar gibi bölümleriyle hizmet veriyor.

AHMET PİRİŞTİNA KENT ARŞİVİ VE MÜZESİ (APİKAM)
İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Arşivi ve Müzesi'nin ismi başkanlık önerisi ve meclis kararı ile Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi olarak değiştirildi.
APİKAM, İzmir'le ilgili her türlü bilgi, belge ve dokümanın arşivlendiği, digital ortamda araştırmacıların bilgisine sunulduğu Türkiye'nin ilk çağdaş kent arşividir. Çağdaş kentli kimliği ve bilincinin oluşturulmasında büyük rol oynayan Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi, İzmir’in tarihiyle yakından ilgilenen araştırmacılar, öğrenciler, kurum ve kuruluşlar ile vatandaşlar için eşsiz bir kaynak olma işlevi görüyor.

PATERSON KÖŞKÜ
Bornova İlçesi Ergene Mahallesi sınırları içinde yer alan Paterson Köşkü yaklaşık 133 dönümlük arazi içerisinde konumlanmıştır.  Mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ait köşk, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Belediyemiz arasında düzenlenen protokol ile 25 yıllığına İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmiştir. Paterson Köşkü’ne ait rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri hazırlatıldı,  İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı. Kültürel amaçlı işlevlendirilerek kente kazandırılacak olan köşkün restorasyon uygulama çalışmalarına başlanılacak.

BUCA KASAPLAR MEYDANI ve TARİHİ YAPILAR
Tarihi konutlar, Buca ilçe merkezinin tarihi meydanlarından biri olan Kasaplar Meydanı’nda, 7738 ada içerisinde, yoğun tarihi yerleşim dokusunun sınırındaki üç tescilli yapıyı kapsıyor.

Buca Kasaplar Meydanı’nda  oluşturulacak  yeraltı otoparkı ve yeşil alan düzenlemesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi  mülkiyetinde bulunan  20 eski binanın yıkımı, bir bölüm alanda da kamulaştırma gerçekleştirildi. Meydanın altındaki 6 bin 271 metrekarelik alanda 170 araç kapasiteli iki katlı yeraltı otoparkı ile  otopark üstündeki  yeşil alanda,  oturma grupları gezinti yerleri, kafeterya ve heykel alanı düzenlemesi yapıldı. 
 
Buca Kasaplar Meydanı 7738 ada 1 - 3 ve parselde yer alan tescilli yapılar da Rölöve Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri , 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nunca onaylanmasının ardından restorasyonu gerçekleşmişti.