Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Tahtalı Havzası Ormanı 1 milyon fidana ulaştı

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Tahtalı Havzası Ormanı 1 milyon fidana ulaştı fotoğrafı 0
 Tahtalı Havzası Ormanı 1 milyon fidana ulaştı fotoğrafı 1
 Tahtalı Havzası Ormanı 1 milyon fidana ulaştı fotoğrafı 2
Tahtalı Barajı ve Havzası’nı korumak ve kentin akciğerlerini büyütmek için sürdürülen yeşil seferberliğiyle 640 hektarlık alanda 1 milyon 70 bin fidana ulaşıldı.  

Ağaçlandırma çalışmalarına Tahtalı Havzası'nda 2001 yılında başlayan İZSU, Mutlak Koruma Alanı'na fıstık çamı, kızıl çam, Kıbrıs akasyası, yalancı akasya, demir ağacı, mantar meşesi, palamut meşesi, sakız ağacı, tesbih ağacı, aylantus, kara servi, mavi servi gibi türlerde yeşillendirdi. 2017 Aralık ayında başlayan son parti dikim çalışmalarında 50 bin fidan türü arasında ise aylantus, tesbih, yalancı akasya ve  mavi bulunuyor. 

İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, Tahtalı Baraj havzasında gerçekleştirilen ağaçlandırma çalışmaları ile İzmir'in en önemli içme suyu kaynağını hem erezyondan hem de kirlilikten koruyarak ekonomik ömrünü uzatmayı hedeflediklerini, çevreye duyarlı bir yaklaşımla başlatılan ağaçlandırma çalışmalarının gelecek yıllarda da devam edeceğini belirtti.

Bölgede İZSU tarafından yürütülen ağaçlandırma çalışmaları için bugüne kadar 3.6 milyon lira harcandı.