Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Narlıdere Sahil Evleri Kıyı Düzenlemeleri

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Narlıdere Sahil Evleri Kıyı Düzenlemeleri  fotoğrafı 0
 Narlıdere Sahil Evleri Kıyı Düzenlemeleri  fotoğrafı 1
 Narlıdere Sahil Evleri Kıyı Düzenlemeleri  fotoğrafı 2
 Narlıdere Sahil Evleri Kıyı Düzenlemeleri  fotoğrafı 3
 Narlıdere Sahil Evleri Kıyı Düzenlemeleri  fotoğrafı 4
Kent sahillerinin daha etkin, daha verimli ve daha estetik kullanımını sağlayacak tasarımları "İzmirdeniz-Kıyı Tasarım Projesi” ile hayata geçiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Narlıdere Sahilevleri’nde iki aşamada kıyı düzenleme çalışmaları gerçekleştirdi.

Narlıdere-Sahilevleri Kıyı Projesi'nin ikinci etabında  2.7 kilometrelik sahil şeridi, ahşap görünümlü gün batımı terası, yeşil dokusu, balıkçı iskeleleri, bisiklet yolu, BİSİM istasyonu ve deniz tuzuna dayanıklı ağaç dokusu uygulandı.  

Narlıdere Sahil Evleri Birinci Kısım Çalışmalar
Projenin 1.6 km’lik İlk etabı  2016 yılı Aralık ayında hizmete alınmıştı. 

Sahilevleri’ni bambaşka bir çehreye büründüren çalışmalar çerçevesinde, kıyı bandının daha etkin kullanımının yanısıra, estetik olarak da güçlenmesi sağlandı. İzmirliler’in kenti ‘sokakta’ yaşama alışkanlıkları gözönüne alınarak iki etap halinde hayata geçirilen projeyle, Sahilevleri’nin, cazibesi daha yüksek bir çekim merkezi haline getirilmesi hedeflendi.

İlk etap çalışmaları kapsamında, tüm sahil boyunca uzun ömürlü ve ekonomik doğal taşlar, beton parkeler ve ahşap kompozitler kullanıldı, 1500 metrekarelik toplam 4 adet çocuk oyun alanı tamamlandı. Kıyı bandına denizi seyretmeye olanak sağlayan gabion doğal taş ve beton prekast oturma banklarıyla, 3’er metrelik 14 adet de balıkçı iskelesi oluşturdu.  Ayrıca kıyı şeridi boyunca taşıt yolunun yanında bisiklet yolu düzenlendi. Meydan kısmında İzmirliler’in denizle olan etkileşiminin arttırılması  amacıyla pergola ve denize inen teraslar hazırlandı. Meydana 2015 yılında gerçekleştirilen 3. Uluslararası Heykel Çalıştayı’na katılan İspanyol heykeltıraş Daniel Perez tarafından üretilen ‘Parçalanmış Düşünce’ adlı heykel yerleştirildi. Büyükşehir Belediyesi, yeşil dokuyu güçlendirme çalışmaları çerçevesinde ise deniz ve araç yolu arasında çalı grupları ve ağaçlarla yeşil bir koridor oluşturdu. Çalışmalar çerçevesinde toplam 94 adet ağaç, 23 bin 285 adet farklı türlerde çalı ile 67 bin 310 adet yer örtücü bitki dikimi gerçekleştirildi.