Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

30° hava durumu ikonu

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Narlıdere Hattında 7 İstasyonda Çalışma Sürüyor

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Narlıdere Hattında 7 İstasyonda Çalışma Sürüyor fotoğrafı 0
 Narlıdere Hattında 7 İstasyonda Çalışma Sürüyor fotoğrafı 1
 Narlıdere Hattında 7 İstasyonda Çalışma Sürüyor fotoğrafı 2
 Narlıdere Hattında 7 İstasyonda Çalışma Sürüyor fotoğrafı 3
 Narlıdere Hattında 7 İstasyonda Çalışma Sürüyor fotoğrafı 4
Yüksek konforlu bir sistem olarak planlanmış olan İzmir Hafif Raylı Sistem Projesi kademeli olarak hizmete alınan hatlarıyla 2000 yılından bu yana 19 km’lik  güzergahta halen 17 adet istasyon ile hizmet veriyor. 
Yapımı devam eden 4. Aşama Fahrettin Altay – Narlıdere Kaymakamlık arasındaki 26 kilometrelik metro hattının tamamlanması ile hafif raylı sistem ağındaki istasyon sayısı 24’e ulaşacak. 
 


F.Altay - Narlıdere Hattının Temeli Atıldı

İhale bedeli 1 milyar 27 milyon TL olan işin süresi 42 ay olarak planlandı. 7 istasyondan oluşan hatta Balçova, Çağdaş, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastane, Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF), Narlıdere, Şehitlik ve son olarak Kaymakamlık durakları olacak. 7,2 kilometrelik hat TBM (tünel açma makinesi) kullanılarak derin tünelle geçilecek. 
Tüm istasyon bölgelerinde yapım çalışmalarıyla birlikte hat tünellerinin yapımı da sürüyor. Balçova İstasyonunda TBM ile başlayan kazı çalışmaları ilk istasyon olan Çağdaş’a ulaşılmıştı. Çalışmalar hızla devam ediyor. 

Üçyol İstasyonu - Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü – Çamlıkule Hattı

İhale kapsamında Üçyol İstasyonu - DEÜ Tınaztepe Kampüsü - Çamlıkule projeleri hazırlanarak Ulaştırma Bakanlığı A.Y.G.M.‘ye gönderildi. 28.12.2017 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından proje onayları alındı ve 10.07.2019 tarihinde de  onaylandı.

Onayın ardından 2019 yılı yatırım programına alınan Üçyol İstasyonu – DEÜ Tınaztepe Kampüsü – Çamlıkule Arası metro yapım ihalesi çalışmaları devam ediyorken 11.12.2019 tarihinde de EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası) ile kredi sözleşmesi imzalandı. Hattın yapım çalışmalarına 2020 yılında başlanması planlanıyor.