Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

16° hava durumu ikonu

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Mezarlık Bilgi Sistemimiz Kolaylık Sağlıyor

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Mezarlık Bilgi Sistemimiz Kolaylık Sağlıyor  fotoğrafı 0
 Mezarlık Bilgi Sistemimiz Kolaylık Sağlıyor  fotoğrafı 1
Mezarlık Bilgi Sistemimiz Kolaylık Sağlıyor

Harita ve CBS Daire Başkanlığı, Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğümüz çalışanlarınca hayata geçirilen mefta ve mezar yeri bilgilerinin sorgulanabildiği Coğrafi Mezarlık Bilgi Sistemi uygulaması 2013 yılında kullanıma sunuldu. 

Uygulama ile; İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yetki alanındaki mezarlıklarda bulunan yakınlarına ait kabirlerin yeri, fotoğrafı bilgisayar ekranından görüntülenmekte  ve istenildiğinde mezarın konumunu gösteren harita çıktısını alınabiliyor. 

Uygulama ziyaretçilere çok büyük bir kolaylık  sunuyor,  mezarlıkları ziyaret edenler, aradıkları mezarı hızla bulabiliyor,  mezarlıkta görevli aramak zorunda kalmıyor.  Özel günlerde, ziyaretçi çokluğundan yaşanan karışıklık büyük ölçüde azalacak.

Uygulamanın getirdiği bir diğer kolaylık ise; mezar yeri ihtiyacı doğduğunda talep edilen mezarlıkta yer olmaması halinde diğer mezarlıklardaki boş mezar önerisi alınabiliyor. 
Yeni gömü yerlerinin belirlenmesi,  sayısal harita verileri üzerinden mekânsal planlamalar yapılarak ve yeni mezar yerlerinin oluşturabilmesi de kuruma ayrıca avantaj sağlıyor. 

Proje kapsamında bugüne kadar; Bornova’da Kokluca, Pınarbaşı, Işıkkent, Hacılarkırı, Yeni ve Eski Mezarlıklar; Buca’da Gökdere, Yeni Buca; Karşıyaka’da Soğukkuyu, Örnekköy; Karabağlar’da Paşaköprü, Yeşilyurt; Bayraklı’da Doğançay; Balçova’da Eski ve Yeni Balçova; Narlıdere’de Aşağı ve Yukarı Narlıdere; Gaziemir’de Sarnıç, Eski Mezarlık; Kemalpaşa’da Cennetbahçesi, Foça’da Eski Foça Yeni Halk Mezarlığı ve Dikili’de Dikili Mezarlıkları olmak üzere toplam 22 mezarlık Belediyemiz resmi web sitesinde  bu linkte yayına açılarak hizmete sunuldu.