Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Metro Konforlu Ulaşım Hizmeti Sunuyor

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Metro Konforlu Ulaşım Hizmeti Sunuyor fotoğrafı 0
 Metro Konforlu Ulaşım Hizmeti Sunuyor fotoğrafı 1
 Metro Konforlu Ulaşım Hizmeti Sunuyor fotoğrafı 2

İzmir toplu ulaşım sisteminde en önemli ayağı oluşturan ve 2000 yılından bu yana hizmet veren 11.5 km uzunluğundaki Bornova – Üçyol metro sisteminin geliştirilmesi amacıyla birinci aşamanın ardından 2. Aşama Üçyol - Fahrettin Altay arası güzergahı geldi. 

Üçyol’dan Fahrettin Altay Meydanına kadar 5.5 km daha uzatılan güzergahın tamamı yeraltında 5 yeraltı istasyonu bulunuyor. Bu güzergahtaki önce İzmirspor ardından Hatay ve İzmirspor istasyonları 29 Aralık 2012, Göztepe İstasyonu 25 Mart 2014, Poligon ve Fahrettin Altay istasyonları’nın 27 Temmuz 2014 ‘de hizmete alındı.
 
Böylelikle İzmir Metrosu’nun 2.Aşaması 2014 Temmuz ayı itibariyle tamamlanmış ve hizmete alınmış oldu.

İzmir Hafif Raylı Sistemi 3.Aşama 1.Kısım kapsamında yapımı gerçekleştirilen Ege Üniversitesi Hastanesi önündeki istasyondan Evka-3'e kadar 2.2 km. uzunluğundaki iki yeraltı Üniversite ve Evka-3 İstasyonlarına sahip Bornova - Evka 3 metro hattı 2012 yılı Mart ayında hizmete alındı.

Yapımları tamamlanıp hizmete açılan istasyonlarla birlikte İzmir Metrosunda toplam 17 adet istasyona ve 19 km lik bir güzergaha ulaşılmıştır.