Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

30° HAFİF SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Meles Deltası

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Meles Deltası  fotoğrafı 0
 Meles Deltası  fotoğrafı 1
 Meles Deltası  fotoğrafı 2

Kent içerisinde 139 bin metrekare yeşil alanda gezi yolları, su kuşları için su havuzu ve dinlenme alanını içeren Meles Deltası; çevre düzenlemesi ile kentlinin kültür, sanat, dinlenme ve spor aktivitelerini gerçekleştirebileceği, evcil ördekler ve yaban kuşlarının oluşturduğu renkli görüntüler arasında piknik keyfinin yaşanabildiği keyifli bir rekreasyon alanı haline geldi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehrin merkezinde lağım suları ve çamurunun biriktiği, çevreye pis kokuların yayıldığı meles deltasını ıslah etmek için hazırladığı “Meles Deltası Islahı ve Düzenlemesi Projesi”ne 4 ağustos 2000 tarihinde başladı. 

Meles Çayı'nı ve körfezi kirleten Yeşildere'deki tabakhaneler kaldırıldı ve Büyük Kanal Projesi hayata geçirildi. Ardından gerçekleştirilen sağlıklaştırma çalışmasıyla Meles'in körfeze kavuştuğu alan, “Meles Deltası” adıyla bir rekreasyon alanı olarak düzenlendi.

Çalışmalar 2001 yılında tamamlanarak 5 Haziran 2001 Dünya Çevre Günü'nde İzmirlilere sunuldu. Deltada ıslah edilen toplam 300 bin metrekarelik alanın 160 bin metrekarelik kısmı çim, sığla, zakkum, ılgın, taflan, berberi ve çınar ağaçları dikilerek yeşillendirildi. Alanın Meles'in körfeze kavuştuğu yöndeki burnuna 2002 yılında heykel sanatçımız Ferit Özşen'in çalışması olan İzmir'e özgü bir kuş türü Halcyon Smyrnensis - Yalıçapkını yerleştirildi.