Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Körfeze Akan Dere Ağızları ve Karasallaşan Alanlar Temizleniyor

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Körfeze Akan Dere Ağızları ve Karasallaşan Alanlar Temizleniyor fotoğrafı 0
 Körfeze Akan Dere Ağızları ve Karasallaşan Alanlar Temizleniyor fotoğrafı 1
 Körfeze Akan Dere Ağızları ve Karasallaşan Alanlar Temizleniyor fotoğrafı 2
 Körfeze Akan Dere Ağızları ve Karasallaşan Alanlar Temizleniyor fotoğrafı 3
 Körfeze Akan Dere Ağızları ve Karasallaşan Alanlar Temizleniyor fotoğrafı 4
 Körfeze Akan Dere Ağızları ve Karasallaşan Alanlar Temizleniyor fotoğrafı 5
Ragıppaşa Dalyanı Tarama Çalışamaları
İzmir Körfezi'ne dereler tarafından taşınan malzeme belli aralıklarla, körfezin kuzey aksındaki dere ağızları  ise denizden taramayla; su sirkülasyonunu engelleyen Ragıp Paşa Dalyanı dip kalıntılarının alınması için de  DLH ile işbirliği protokol doğrultusunda 2010 yılı Nisan ayından 2014 Mart ayına kadar körfezde su kalitesini iyileştirmeye yönelik çalışmalar yürütülmüş bu kapsamda Bostanlı Deresi, Mavişehir ve Ragıp Paşa Dalyanı bölgesinde yürütülen çalışmalar kapsamında yaklaşık 1 milyon 243 bin 600 m3 malzeme çıkartılmıştır. Çalışmalar kapsamında İzsu Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet vermeye 2012 yılında başlayan Meltem İzmir tarama gemisi, İmbat İzmir römorkörü ve bir botun yanı sıra tarama ve izleme çalışmalarına lojistik ve mekanik destek amaçlı Poyraz İzmir adlı iş gemisi de filoya 2014'te katıldı. Tarama ve deneme testlerini tamamlayarak 2012 yılı Ekim ayı itibaren hizmet veren Meltem İzmir ve İmbat İzmir römorkörü; Ragıp Paşa Dalyanı'ndaki çalışmalarda faaliyetin sonlandırıldığı tarihe kadar DLH gemilerine toplam 57 bin 400 m3'lük malzeme temizleyerek destek vermiştir.
 
Homa Dalyanı Tarama Çalışmaları
Ege Denizi kıyı şeridinde bulunan 9 dalyandan ve İzmir Körfezi'nde yer alan 5 dalyandan günümüzde çalışır durumdaki tek dalyan olma niteliğindeki Homa Dalyan’ının rehabilitasyonu için Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ile imzalanan protokol kapsamında 16.07.2014 tarihinden bu yana belediyemizin Meltem İzmir tarama gemisi, İmbat İzmir römorkörü ve Poyraz İzmir iç teknesi ile yüzergezer (amfibik) kepçe ve diğer iş makinelerimizin de desteğiyle kuzey kanalının açılması, duvar güçlendirmesi yapılması, balıkların dalyana giriş çıkış yapabilecekleri kuzuluk açıldı. Denizden ve karadan yürütülen tarama çalışmaları 2016 yılı Haziran ayı itibariyle tamamlandı. Çalışmalar sonucunda Homa Dalyanında 2016 yılında 39 bin 506 m³ malzeme taranmış ve bu taranan malzeme ile zaman içinde yok olan duvarlar ile adacıklar yeniden oluşturulmuş, kuşların üreyebileceği adacıklar yaratılarak, kuşlar ve su canlıları için Homa Dalyanı doğal ortamına kavuşturulmuştur.
 
Meles Deltası Tarama Çalışmaları
Konak ilçesinden denize mansaplanan Meles, Arap ve Manda derelerinin körfeze döküldüğü alanda, derelerin hidrolik akışının korunması, olası sel, taşkın gibi afet risklerinin önlenmesi amacıyla Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nden alınan ÇED izni doğrultusunda Eylül 2016 – Ocak 2017 tarihleri arasında Meles, Arap ve Manda Derelerinin birleşip denize döküldüğü Meles Deltasında gerçekleştirilen tarama faaliyetleri kapsamında toplam 265 bin m³ malzeme taranarak bölgeye dökülen 3 büyük derenin hidrolik akışı rahatlatıldı.
 
Bariyer Önü Temizlikleri
Yağışlarla derelerin havzalarından taşıdığı yüzeysel çöplerin İzmir Körfezi’ne ulaşıp  ortamı kirletmemesi için; Körfeze dökülen ana derelerde hareketli yüzücü bariyerler ile çöpler tutularak, yağışların dinmesini ardından ekiplerimizce temizlenmektedir. Ocak 2017 – Kasım 2017 tarihleri arasında 591 ton çöp bariyerler aracılıyla Körfeze ulaşmadan toplandı.