Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Körfezde Meteo - Oşinografik Gözlem ve Modelleme Sistemi

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Körfezde Meteo - Oşinografik Gözlem ve Modelleme Sistemi fotoğrafı 0
 Körfezde Meteo - Oşinografik Gözlem ve Modelleme Sistemi fotoğrafı 1
 Körfezde Meteo - Oşinografik Gözlem ve Modelleme Sistemi fotoğrafı 2
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de gözlem ve modelleme ile su kalitesinin izlendiği ilk sistemi İzmir Körfezi’ne kurdu. Başlangıçta Foça, Karaburun, Güzelbahçe ve Pasaport’a kurulan 4 istasyonla Körfez’deki tüm değişimleri takip altına alınan sistem 2015-2017 yılları arasında ilave edilen yeni sensörler ve yeni kurulan Bostanlı ve Foça 2 istasyonlarıyla daha da genişleyerek veri kalitesi ve çeşitliliği arttırıldı. Güneç enerjisi ile çalışan bu çevresi istasyonlar sayesinde derelerden gelen sedimentlerin (çökeltilerin) taşınım özelliklerini de sayısal olarak ortaya koyulması amacıyla kullanılıyor.

İZSU ile Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü arasında 2011 yılında imzalanan “İzmir Körfezinde Gerçek Zamanlı Gözlem Sistemli Sayısal ve Sediment Taşınımı Modelleme Projesi” sözleşmesi kapsamında, İzmir Körfezi için bir meteo-oşinografik gözlem ve modelleme sistemi kuruldu. Sistem sayesinde akıntıların zaman ve mekan içinde değişimleri gözleniyor, olağan dışı durumlar belirleniyor, ayrıca derelerden gelen çökeltilerin taşınım özellikleri sayısal olarak ortaya konuluyor.
 
Çalışma kapsamında Körfez’in tamamından veri sağlanabilmesi için Bostanlı, Foça, Foça-2, Karaburun, Güzelbahçe ve Pasaport olmak üzere 6 noktada yer alan  istasyonlar, Körfez’deki akıntı ve seviyesi, havadaki basınç, yağmur miktarı, ısı gibi verileri de anında kaydediyor. Yapılan gözlem ve modelleme sistemi, su kalitesinin izlenilebilirliği açısından Türkiye’de kurulan ilk sistem olma özelliğini taşıyor.
 
Körfez’in yaklaşık 500 metre açığında, 40 – 50 metre derinlikteki deniz tabanına konulan “akustik akıntı ölçüm cihazları” ile su seviyesi, dalga yüksekliği ve akıntı ölçümü yapılarak akıntının profili ortaya çıkarılacak. Akıntıların zaman ve mekan içinde incelenmesi ve değişimlerinin belirlenmesi de yine bu araştırmayla tespit edilecek. Ayrıca Körfez’e dere kaynaklarından katı madde taşınım özellikleri ve miktarları da yine bu çalışmayla belirleniyor.

Anında veri aktarılıyor
Sistemin en önemli özelliklerinden birisi, kaydettiği bilgileri istasyonun içinde yer alan GPRS sistemi aracılığıyla, kablosuz olarak hem İZSU hem de Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü’nde kurulan bilgisayarlara anında aktarıyor olması. Sistemi kullanan uzmanlar, bilgisayar ortamında, uzaktan sensörleri kontrol etme şansına sahipler. Tüm bu çalışmalar, Körfez’deki sirkülasyon kanalının açılması, Körfez’deki derinleştirme çalışmaları ve kıyı tasarımı ile mühendislik uygulamalarında temel oluşturuyor.

Çalışma kapsamında istasyonlardan, deniz suyu sıcaklığı, yoğunluğu, tuzluluğu, akıntı yönü - şiddeti, pH, klorofil, bulanıklık, iletkenlik gibi su parametreleri, hava sıcaklığı, görüş mesafesi, rüzgar yönü-şiddeti, nem ve yağış miktarı gibi meteoroloji parametreleri ölçülmektedir.

Akım Gözlem İstasyonları da Kuruldu
İzmir Körfezi’ne dereler yoluyla gelen katı madde yükünü belirlemek amacıyla İdaremiz tarafından Meles, Manda, Ahırkuyu ve Bornova derelerinde 4 adet Akım Gözlem Istasyonu kurulmuştur. Söz konusu istasyonlar ile derelerin taşkına karşı seviye takibi, akış debileri ve derelerin taşıdığı sediment yükü tabiki için gerekli ölçüm çalışmaları yapılmaktadır.