Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

30° HAFİF SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Konak Pasaport Hattı Düzenlemesi

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Konak Pasaport Hattı Düzenlemesi fotoğrafı 0
 Konak Pasaport Hattı Düzenlemesi fotoğrafı 1
 Konak Pasaport Hattı Düzenlemesi fotoğrafı 2
 Konak Pasaport Hattı Düzenlemesi fotoğrafı 3
 Konak Pasaport Hattı Düzenlemesi fotoğrafı 4
 Konak Pasaport Hattı Düzenlemesi fotoğrafı 5
 Konak Pasaport Hattı Düzenlemesi fotoğrafı 6
 Konak Pasaport Hattı Düzenlemesi fotoğrafı 7
 Konak Pasaport Hattı Düzenlemesi fotoğrafı 8
 Konak Pasaport Hattı Düzenlemesi fotoğrafı 9
 Konak Pasaport Hattı Düzenlemesi fotoğrafı 10
 Konak Pasaport Hattı Düzenlemesi fotoğrafı 11

Kıyı tasarım çalışmalarının ilk ayağı olarak başlayan, Cumhuriyet Meydanı ile Konak Pier arasındaki yaklaşık 700 metrelik alanı kapsayan Pasaport sahil bandı herkesin rahatça vakit geçirebileceği yeni ve estetik bir görünüme kavuşturuldu.

Rıhtım tarafında yer alan döşeme kaplamasında bulunan deniz dalgası formu korunarak yenilendi. Yaya yolu ve bisiklet yolu birbirinden ayrıldı. Rampalar ve hissedilebilir yüzey kaplamalarının kullanımıyla engelli vatandaşlarımız için kıyıda bağımsız dolaşma imkanları sağlandı. Pasaport bölgesinde yer alan işletme önlerinde, özel tasarlanmış tentelerle daha konforlu kullanıma imkan tanıyan, nitelikli bir görsel bütünlük sağlandı. Kara tarafındaki yaya kaldırımları genişletilerek yeni otopark cepleri oluşturuldu. Cumhuriyet Meydanı ile Konak Pier arasındaki denize açılma noktaları olan dört ara meydan dinlenme ve buluşma alanları olarak yeniden düzenlendi. Konak – Pasaport arasında kalan bu hat, meydanlar, kent donatıları, ağaç altı aydınlatma elemanları ve bisiklet parklarının kullanımı ile konforlu bir yaşama alanı haline dönüştürüldü.

Konak Pier’den  başlayarak Karataş’a kadar uzanan 1 km uzunluğundaki kıyı şeridinde ise, 72 bin m²’lik alandaki uygulamalar tamamlandı. Konak kıyıları yaya, bisikletli ve engellilere uygun yollar ve görsel konforu arttıran aydınlatma elemanlarıyla güçlendirildi.  Bütün bu düzenlemelerle beraber, kıyı iklimine uygun ağaçlar ve peyzaj çalışmalarıyla Konak - Karataş yenilendi.

Konak Pier ile kıyıda yer alan gemi heykeli arasında kalan yaklaşık 2 bin 500 m²’lik alan, 40 civarında palmiye ile gölgelendirildi ve bu alana oturma gruplarının yerleştirilmesiyle kullanıma açıldı. Güneşli İzmir günlerinde, kentlilerimizin kıyıdan daha fazla ve etkin şekilde yararlanabilmesi amacıyla Konak sahilinde ahşap pergoleler yapıldı. Konak İskele’nin Karataş'a doğru uzanan kıyı bandında yer alan, İzmirlilerin muhteşem Körfez görüntüsünü izlemek için buluştuğu çim amfiler yenilendi. Kıyı ile otopark arasında bulunan yeşil çim amfi alanı, seyir terasına dönüştürüldü. Yine bu bölgede yer alan çocuk oyun alanında, ’’Deniz’’ temalı kayık, deniz feneri gibi kent ve kıyı kimliğini vurgulayan oyun elemanları kullanıldı.

Kent kültürünün ve kimliğinin canlandırılması ve korunması yönünde yürütülen çalışmalar kapsamında;
Konak – Karataş bölgesi arasında bulunan kıyı hattında yer alan 100 m'lik bir duvar üzerine mozaik pano uygulaması gerçekleştirildi.  İzmir ve kent yaşamı konularının yanısıtıldığı çalışma genç sanatçılar tarafından uygulandı.  Panoda, her rengin içinde bulunduğu şehir yaşamı, gece ve gündüzü, denizi, insanları, çocukları ve bütünüyle bir İzmir’i anlatıyor.