Kapat
İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi facebook hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi twitter hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi instagram hesabı İzmir Büyükşehir Belediyesi Rss
İzmir Büyükşehir Belediyesi Resmi Logosu

Sağ Menü

SAĞANAK YAĞIŞLI

Projeler Sayfası

Sayfa İçeriği

Sayfa İçeriği

Kent Genelinde Otoparklar Yaygınlaştı

Twitterde paylaş Facebook'ta paylaş Google plus'ta paylaş WhatsApp'ta paylaş
PAYLAŞ

 Kent Genelinde Otoparklar Yaygınlaştı fotoğrafı 0
 Kent Genelinde Otoparklar Yaygınlaştı fotoğrafı 1
 Kent Genelinde Otoparklar Yaygınlaştı fotoğrafı 2
 Kent Genelinde Otoparklar Yaygınlaştı fotoğrafı 3
 Kent Genelinde Otoparklar Yaygınlaştı fotoğrafı 4
Foça'ya Yeni Terminal
Foça’nın İzmir yönünden girişinde bulunan tarihi yel değirmenlerinin hemen altında hizmete alınan terminal ESHOT otobüsleri ve özel minibüslerin daha geniş ve düzenli alanda yolcu indirip bindirilmesinin sağlayacağı gibi  yolcuların tüm ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde planlandı. 13 bin 500 metrekarelik alanda yaklaşık 5.5 milyon liralık yatırımla hizmete hazır hale getirilen terminalde yer alan 40 adet işyeri, farklı sektörlerde hizmet vererek alana ayrı bir hareketlilik getirecek.

Hatay Pazaryeri Katlı Otoparkı 
Hatay Pazaryeri Katlı Otoparkı 248 Sokak ile 255 Sokak kavşağında 3 bin 220 metrekarelik alanda inşa edildi. Eğimli bir arazi üzerinde yol kotuna göre dizayn edilen otoparkın en üstü katı pazaryeri olarak kullanılıyor. Toplam 4.7 milyon TL maliyetle 2013 yılında yapımı tamamlanan otopark 329 araç kapasiteli.

Alsancak Otomatik Otoparkı
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye genelindeki kamu ve özel işletmeler arasında en büyük olma özelliği taşıyan İzmir Alsancak Tam Otomatik Otoparkı”, Temmuz 2014'te törenle hizmete aldı. "Alsancak Tam Otomatik Otoparkı" kamulaştırma bedeli dahil yaklaşık 20 milyon TL'ye mal oldu. Tam otomatik otopark; 616 metrekarelik taban alanı üzerine çelik konstrüksiyon ve giydirme cepheli olarak 11 katlı inşa edildi. Düşeyde ve yatayda hareket eden 4 adet taşıyıcı asansörlü, zemin katta 171 metrekarelik geniş bir lobisi olan otopark; 280 araç kapasiteli.. 
 
Otoparkı kullanmak isteyen sürücü, aracını asansörlerden birine park ediyor ve park işlemini onayladıktan sonra araç otomatik taşıyıcılar tarafından alınarak en uygun park yerine yerleştiriliyor. Sürücü aracını maksimum 200 saniye gibi kısa bir sürede kolayca teslim alıyor. 16 güvenlik kamerası, 4 adet araç plaka okuma kamerası ve 1 güvenlik personeliyle son derece güvenli olan otoparkta ayrıca 7 otopark elemanı ile 3 teknik eleman görev yapıyor. 

Kahramanlar Çok Katlı Otoparkı
Kahramanlar Otoparkı 554 araç kapasiteli... Geçmiş yıllarda bir dönem yine otopark olarak hizmet veren  otopark, belediyemiz tarafından düzenlenip kullanıma sunulmasıyla birlikte bölgede araç parkı sorununu da çözüme kavuşturdu. Otoparkı kullananlar için "park et ringle devam et seferleriyle" Alsancak semtine ücretsi servis hizmeti de veriliyor.

Kültürpark Yeraltı Otoparkı Büyük Kolaylık...
Amerikan Pavyonu, Türk Pavyonu, Sabancı Pavyonu, Sarmaşık Düğün Salonu binaları yıkılarak kazanılan alanda yapımına 2006 yılının Temmuz ayında başlanılan fakat İzmir 1.İdare Mahkemesinin kararı üzerine yapımı durdurulan Kültürpark Yeraltı Otoparkı işine Danıştay’ın yerel mahkeme kararını iptal etmesi üzerine 30.01.2009 tarihinde tekrar başlandı yer altı otoparkının yapımı Temmuz 2009' da tamamlandı. 

16.127 m² alanda mevcut bitki dokusuna zarar vermeyecek şekilde projelendirilen yer altı otoparkı 594 araç kapasitesine sahip. Otoparkın üstünde kalan alan olarak düzenlendi ve fuarın yeşil dokusu artırıldı.
     
Otoparka giriş-çıkışlar, Kültürpark’ın  26 Ağustos kapısından yapılabiliyor.

Gaziemir Semt Garajı
İzmir Büyükşehir Belediyesi Gaziemir’de ilçe semt garajı olarak kullanılan, Vergi Dairesi yanındaki mevcut alandaki yeni semt garajı kent içi ulaşımda yerini aldı.Bodrum, zemin ve teras katlarıyla toplam 20 bin 750 metrekare kullanım alanlı Gaziemir Semt Garajı, bodrum katta 22 minibüs, zemin katta 16 belediye otobüsü ve teras katlarında 291 araç parkına olanak tanıyor. Zemin katta yolcu bekleme salonu da bulunan garaj 2010 yılında hizmete alındı. Aliağa Menderes Raylı Sistem Projesi’ne de entegre edilen semt garajı aynı zamanda bir aktarma istasyonu görevini görüyor ve raylı sistemi kullanarak Gaziemir’e gelen yolcular otobüs ve minibüsleri kullanarak kolaylıkla yararlanıyor. Ayrıca özel araçları ile semt garajına gelenler, araçlarını otoparka bırakarak raylı sistemi ve diğer ulaşım araçlarını da kullanabiliyor.
  
Yapımına Ocak 2009 tarihinde başlanılan Gaziemir Semt Garajı 2010 yılı Eylül ayında tamamlandı.

Alsancak Yeraltı Otoparkı
Alsancak'ta Atatürk Spor Salonu önünde 133 araç kapasiteli yer altı otoparkı hizmete alındı. Otoparkın üstünde ise bir meydan oluşturuldu.